Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jedna vyšetřovací verze stačí

MUDr. Ivan David

V roce 1975 jsem pracoval v Ústavu soudního lékařství ve Studničkově ulici v Praze jako pitevní laborant. Jednoho dne bylo přivezeno tělo muže, který byl nalezen ve slepém rameni Labe v hloubce asi dvou metrů, spodní částí těla zabořen hluboko v bahně. Měl k sobě provazem přivázanou těžkou traverzu. Ještě před počátkem pitvy se dostavili příslušník kriminální služby a jeho asistent.

  • jedna-vysetrovaci-verze-staci
Přišli s jednou vyšetřovací verzí. Vlastně dvojjedinou. S sebou měli spis muže po němž bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Odcestoval před rokem z Košic údajně s úmyslem najít si práci v Čechách. A zřejmě spáchal sebevraždu.
 
Dvojjedinou vyšetřovací verzí tak mohla policie (tehdy zvaná Veřejná bezpečnost) sprovodit ze světa hned dva případy najednou a dočkat se velkého ocenění.
 
Pitvy se ujal laborant Olda. K soudní pitvě jsou zemřelí přiváženi tak, jak byli nalezeni, včetně oblečení. Kriminalista pohlédl na uzel šňůry na zádech zesnulého a konstatoval, že si nalezený mohl traverzu přivázat k tělu sám.
 
Započala pitva. Ponejprv vzal Olda v pitevně užívané pravítko a přiložil k nalezenému tělu: 172 cm. Nezvěstný Slovák ovšem měřil 182cm. Kriminalista poznamenal, že se mrtvola ve vodě zřejmě srazila. Bylo jasné, že se hned tak nevzdá. Diktoval asistentovi: „Oblečen do prošívané bundy černé barvy.“
 
Laborant Olda ustříhl kus bundy a vymáchal ho v umyvadle. Kriminalista diktoval: „Prošívané bundy červené barvy.“ Pod bundou se objevil svetr. Kriminalista diktoval: „Pod bundou svetr černé barvy.“ Olda vymáchal ústřižek ve vodě. Údaj byl opraven na zelenou barvu. Pod svetrem byl druhý svetr.
 
Kriminalista trpělivě čekal na další vymáchání. Stejně tak s košilí. Laborant Olda sáhl do kapsy bundy umrlcovy. Policista diktoval: „V kapse několik drobných mincí.“ Kriminalistovi uniklo, že podle velikosti nejde o československou měnu.“ Oldovi to ale neuniklo, omyl je a pravil: „Kopějky.“
 
Zeptal jsem se kriminalisty, zda není překvapivé, že je mrtvý tak oblečen, zda je běžné, že se muži v sebevražedném úmyslu bojí nachlazení a uvazují si traverzy na zádech. Kriminalista mě ignoroval. Olda pokračoval v pitvě. V rozporu s lékařskou zprávou nezvěstného netrpěl nalezený žaludečními vředy.
 
Kriminalista konstatoval, že se mohly zahojit. Přítomný soudní lékař poznamenal, že odchylný způsob hniloby zvaný adipocire neboli zmýdelnění ho podle jeho stupně a rozsahu vede k závěru, že tělo bylo ponořeno do bahna nejméně tři roky. Kriminalista se velmi zachmuřil. Následně došlo k porovnání záznamu slovenského stomatologa konstatujícího velmi defektní chrup se stavem chrupu umrlého, který byl úplný…
 
Jediná vyšetřovací verze se mohla potvrdit a tím mohly být zdárně vyšetřeny hned dva kriminální případy, kdyby do toho nestrkali svůj hnusný rypák soudní lékař a laborant Olda. Bývalo by stačilo hned na začátku konstatovat jasný závěr a jiné vyšetřovací verze nepřipustit. Z brigády na soudním jsem si vedle v pozdější praxi těžko uplatnitelných poznatků odnesl také zvláštní důvěru k vyšetřování orgánů činných v trestním řízení, k jejich objektivitě a náležité motivaci. „I takoví lidé jsou bohužel u Sboru“, řekl mi později známý z vojny, který se dal k VB.
 
Popsal jsem mu zážitek ze Záchytky, kde mi příslušník VB vnucoval, jak se ukázalo, podvržený test na alkohol, zatímco zadržený řidič mi řekl, že ho příslušník zastavil, aby ho zdvořile požádal o výpomoc ve výši 1000.- Kč, jinak s ním zatočí.
 
Kladu si otázku, jací lidé, jakým způsobem a do jaké hloubky asi vyšetřují politicky choulostivé případy na nichž je „vyšší zájem“.
 
Sám bych si nedovolil být šťoura a dezinformátor, ale i Novinky konstatovaly, že nájemce vrbětického skladu vojenského materiálu dal náhle den před výbuchem volno všem brigádníkům a fotoaparát hasičů zachytil před výbuchem sklad hořící na čtyřech místech… Atd.
 
Nehledě na to, komu asi mohl výbuch prospět a koho mohla jediná vyšetřovací verze poškodit. Jak je zřejmé, stačí učinit jasný autoritativní závěr po sedmi letech tápání, důkazy označit jako tajné, důsledně pomíjet nehodící se zjištění, která se nepodařilo utajit, a nenechat do toho šťourat nějaké experty.
 
Navíc lze v pochybovačích odhalit zrádce a nepřátele a rozpoznat a ocenit spolehlivé přitakávače.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře