Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pravda o vánočních příbězích

Církev po staletí udržuje příběh o narození Ježíše na zcela nereálné úrovni. Tehdy byl méně významná historická postava, než je tomu dnes. Je každopádně působivé, že jakýkoli důkaz o jeho životě a smrti máme k dispozici. Mnoho lidí si ani nemyslí, že by 25. prosince slavil narozeniny. Různé indicie v Bibli, jako jsou ovce na polích, naznačují, že počasí bylo teplé, proto se mohl klidně narodit na jaře.


Evangelium podle Matouše nám líčí mudrce, kteří navštívili Ježíška krátce po jeho narození a přinesli mu dary, zlato, kadidlo a myrhu. Hvězda jim ukazovala cestu až k domu, kde se nacházel. Je nutné podotknout, že ani jeden historický záznam nám nedokládá takové tříkrálové výlety. Navíc, konkrétní pohyb hvězdy na obloze nemůže nikdy mířit směrem ke konkrétnímu domu. Kromě tohoto neoddiskutovatelného faktu pak nedává žádný smysl fakt, že by mágové, kteří údajně pocházeli z Jeruzaléma, potřebovali hvězdu na to, aby je dovedla jen několik kilometrů po cestě do Betléma.

  • pravda-o-vanocnich-pribezich

Židovský král Herodes údajně vraždil v Betlémě všechna děcka mladší dvou let, neboť se bál o své postavení po narození »krále Židů«. Ačkoliv byl Herodes Veliký dobře známý jako krutý vládce, tak se žádný dějepisec nezmiňuje o »zabíjení neviňátek«, a to historici nešetří detaily, pokud jde o jeho zvěrstva. Protože Betlém měl v té době pravděpodobně méně než tisíc obyvatel, tak je pravděpodobné, že vraždění neviňátek se týkalo pouze tří až čtyř děti. Nemluvíme v žádném případě o ulicích lemovaných mrtvými. V dnešním světě plném brutality a násilí na každém rohu by smrt pár lidí, aniž bych to chtěl zlehčovat, někde v ospalé vesnici na konci světa, netvořila učebnice dějepisu pro příští generace. 

 
Můj celkový názor na tuto věc je střízlivý, jelikož jsem hluboce přesvědčen, že příběh Ježíšova vzkříšení je pro věřící lid mnohem významnější než příběh o jeho vlastním původu. Ve vánočních vyprávěních není nikdy dost historicky spolehlivých dat, ale na druhou stranu mají nesmírnou sílu a dodávají Vánocům svoje osobité kouzlo, bez kterého bychom si tyto svátky už neuměli ani představit. 

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda za KSČM, www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře