Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rudá žumpa nad Českem

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Úvodem se omlouvám za ten rádoby vtipný název, který měl být jakousi reminiscencí na název nepřekonatelného románu A. Zápotockého Rudá záře nad Kladnem, což jste doufám poznali. Mám rád tyto parafráze starých komunistických, budovatelských hesel a názvů, a to i přesto, že samotný režim jsem v lásce zrovna moc neměl. Je dobře, že se z té doby dělá spíše už jen legrace. Například, když jedu třeba autem po Jižní spojce vždy mě pobaví billboard se sloganem „Lidé zděte“. Ani nevím na co ta reklama je (nejspíš na nějaké cihly), ale billboard s tímto sloganem nejenže upoutá moji pozornost, ale i vyloudí potutelný úsměv na mé tváři. Často jsou v reklamě používány i různé variace na „Vítězný únor“, kterým bývají povětšinou doprovázeny nějaké únorové akce na různé zboží.

  • ruda-zumpa-nad-ceskem

Jak je vidět „trh“ dokáže zpeněžit i vyčpělé jinak již nepoužitelné komunistické slogany.

Mimochodem, jednou jsem již použil parafrázi názvu známého normalizačního dokumentu „Poučení z krizového vývoje… ve zdravotnictví“. Věřím, že již při čtení tohoto názvu musela nejen mnoha Dubčekovským reformátorům naskočit husí kůže na těle. 

Pro pochopení toho, co vám chci v reakci na poslední blogy Pavla V. sdělit ještě jednou pro jistotu zdůrazním, že nepocházím z rodiny komunistických estébáků, jako údajně např. „Král králů“ Karel Janeček, jenž se nám v poslední době vehementně snaží vnutit jakousi svoji vizi pozitivní společnosti, na kterou prý vynalezl i matematický vzorec, právě naopak. Můj otec jako vysokoškolský pedagog v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století pracoval jako dělník na stavbách za minimální komunistickou mzdu (tudíž v podstatě zadarmo) a minimálně 50 km od domova. Nejenže tak komunisté člověku, který s nimi v něčem nesouhlasil, zlikvidovali profesní kariéru, ale často i rodinu, protože ho přinutili vykonávat jeho vzdělání nedůstojnou práci, a jako by již to nebylo dost, tak často i několik hodin cesty od svého bydliště za plat, ze kterého neuživil ani sebe natož svoji rodinu. Nemusím doufám zdůrazňovat, že moje starší sestra nemohla v sedmdesátých letech studovat ani střední školu, samozřejmě ne proto, že by byla hloupá, ale z důvodu ideových rozporů mého a tudíž i jejího otce s tehdejším režimem. Já jsem v druhé polovině osmdesátých let odjel studovat co nejdál od domova a raději jsem do všech možných kádrovacích dotazníků, vyplnění kterých doprovázelo výběrová řízení na VŠ, členství rodičů ve straně „před a po“ nevyplňoval. Chci tím říct, že nejsem žádný sympatizant komunistického režimu, ani jiného totalitního režimu nebo jednoduchých řešení ala pan Janeček a jsem před jakýmikoli jednoduchými řešeními čehokoli dostatečně ostražitý. I proto nebo právě proto chci zareagovat na „nařčení“ Pavla V., jinak sympatického chlapíka, jenž ve svém věřím, že ne posledním blogu napsal, že CFP se pod mým vedením pomalu mění v rudou žumpu.

Zpravodajských nezávislých webů typu CFP je v ČR hned několik. Do jednoho z nejstarších webů tohoto zaměření BL jsem párkrát přispěl i já, avšak poté, co jsem se dozvěděl, že je to výzkumný projekt nějaké skotské univerzity, financovaný z rozpočtu VB,  jsem si trochu připadal jako pokusný králík. Pak je tady několik zajímavých webů, které poskytují nezávislé informace, avšak opět více méně selektivním způsobem. Je to např. Zvědavec Vladimíra Stwory nebo FreeGlobe a další blogy  vynikajícího novináře A.B.Bartoše. Zkuste však na těchto jinak výborných zpravodajských serverech najít třeba jediný článek proti Klausovi nebo pro EU. Pak zde máme weby zabývající se užším okruhem témat typu NWO (nwoo.cz), lidská práva (např. hrebenar.eu), česko-německé vztahy (nassmer.blogspot.com.….), spiritualita (osud.cz),…

Osobně mám pocit ba skoro až jistotu, že na CFP najdete vše. Máme přes třicet rubrik a několik stálých blogerů, tudíž zde najdete články na mnoho zajímavých témat od spirituality, mimozemské civilizace přes cestopisy, kulturu až po politiku. Jsem si jist, že kdybyste chtěli přečíst všechny zajímavé články a shlédnout všechny audiovizuály, co jsou na CFP zveřejněny, strávili byste tím několik dnů, neřkuli týdnů v kuse.

Na CFP najdete, kromě jiných, i články takových titánů pravicového neoliberalismu, jakými jsou třeba M. Ševčík nebo M. Macek, ale i články levicověji zaměřených intelektuálů jako např. články J. Kellera, I. Švihlíkové, V. Bělohradského, ….

Co pokládám ovšem za ještě zajímavější je to, že na CFP vedle sebe najdete články jak lidsko-právního aktivisty J.Hrebenára, tak třeba A.B.Bartoše, jenž sám sebe pokládá za pravicového extrémistu a jinými je považován až za antisemitu. Kdo znáte blog J. Hrebenára, kde se vůči A.B.B. velmi ostře vyhrazuje, jistě víte, co mám na mysli. Stejně tak jsem vnímal jako přínosné a samozřejmé, že na CFP vedle sebe koexistují třeba „sudeťák“ Pavel Victorin a „stalinista“ Josef Vít.  Chci tím říct, že liberálněji vedený zpravodajský web, než je CFP si dost dobře neumím představit. I v prezidentské volbě jsem se snažil, seč mi síly stačily, alespoň o náznak nestrannosti, ovšem po postupu Karla Schwarzenberga do druhého kola to bylo nadlidské úsilí, poněvadž ten pán byl a je špatný už ve funkci ministra zahraničí, …a to víc než si myslíte. Co by předváděl na Hradě, raději nechci ani domýšlet.

Problém může nastat tehdy, kdy nám ke zveřejnění zasílají články, popřípadě je komentují převážně levicověji nebo jinak jednostranně zaměření autoři. Zde chci zdůraznit, že všech si vážíme a jsme za všechny jejich příspěvky vděční. Avšak Pavlu V., jenž sám sebe pokládá za pravicověji smýšlejícího autora, se pak může zdát, že z CFP se pod mým vedením stává rudá žumpa. Měli jsme dokonce období, kdy se na CFP objevilo více xenofobních neřkuli rasistických článků.  Tehdy jsme zase byli romskými aktivisty označeni za rasistický web.  Byl bych rád, kdybyste všichni pochopili, že CFP je a bude takový, jaký si ho uděláte. To znamená, že i když nepíšete přímo články, můžete zasílat odkazy na zajímavé články z jiných nezávislých webů, které byste na CFP rádi viděli do redakce nebo mně na email. Můžete zasílat i překlady zajímavých zahraničních článků a to jak z amerických, španělských, německých…, tak i třeba ruských, arabských nebo čínských webů. Za kvalitní překlady jsme schopni už delší dobu i platit a to podle čtenosti, protože Ondřejova počítačová firma vyvinula a na CFP vsadila platební modul, jenž umožňuje kvalitní články a hlavně překlady zpoplatňovat, viz. rubrika "Placená zóna". Myslím, že v této krizi by to mohl být vítaný zdroj přivýdělku jazykově dobře vybaveným studentům, důchodcům či málo placeným, popřípadě málo vytíženým překladatelům či novinářům. Docela mě překvapuje, že tato možnost není nikým využívána.

S Pavlem V. jsem se sešel, když mi napsal, že by rád na CFP publikoval. Nějaké Pavlovy články jsem znal již z dřívějška a na CFP je i zveřejnil, takže jsem proti větší vzájemné spolupráci nic neměl, právě naopak. Pavel V. mi při osobním setkání řekl, že byl zakázán na všech serverech, kde publikačně působil. Dost dobře jsem nedokázal pochopit, proč bylo jeho působení ukončeno v takových pravicově-proněmeckých médiích, jakými jsou Respekt, LN či MFD. V této souvislosti mě napadá, že dobrovolným odchodem Pavla V. z CFP se možná zapíšeme i do Guinnesovy knihy rekordů, protože jsme jediný web v ČR a dost možná i na světě neřkuli v celém vesmíru, který Pavel V. opustil ze své vlastní vůle a to i přesto, že CFP o spolupráci s Pavlem V. stojí. Jestli tudíž z CFP někdo dělá „rudou žumpu“, tak to nejsem já, ale Pavel V., popřípadě další pravicověji smýšlející autoři, kteří levicovým autorům sami a dobrovolně uvolňují publikačně-ideový prostor. Paradoxní na současné situaci je však to, že současnou, já bych ji už ani nenazval pravicovou, nýbrž spíše nekompetentní vládu, již kritizují úplně všichni a to jak z leva, tak z prava, tudíž ve vnitropolitických komentářích se již pomyslná hranice mezi pravicí a levicí stírá. S trochou nadsázky by se dalo říct, že současná vláda přispěla ke sjednocení pravice a levice, alespoň co se článků, blogů a komentářů týče. Svědčí o tom i to, že na současná vnitropolitická témata Pavel V. s našimi levicověji zaměřenými komentátory notně souzněl.

Nechci teď hodnotit obsahovou kvalitu článků Pavla V., za kterou si zodpovídá sám autor, ale obecně můžu říct, že i po obsahové stránce horší nebo provokativnější články, pod kterými je ale hodně komentářů pokládám za dobré, protože CFP považuji tak trochu i za sociální síť, na které můžete s rozdílnými názory bez cenzury polemizovat. A pod články Pavla V. bylo komentářů vždycky dost. Někdy byly sice ostřejší, ale mám subjektivní pocit, že stále nepřekračovaly míru elementární slušnosti. Osobně jsem ty komentáře četl raději, než samotné články a občas jsem měl problém pochopit, proč články Pavla V. vyvolávají tak velké emoce. 

Zajímavé a řekl bych až kontroverzní na článcích Pavla V. je i to, že i přes několik velmi ostrých a odsuzujících komentářů, mají jeho články desítky facebookových lajků. Nejsem si tudíž jist, jestli se jeho články víc líbí nebo spíše nelíbí. Rovněž si nejsem jist, jestli ty lajky nepatří komentářům pod jeho články.  Možná by bylo dobré, kdybyste se na téma působení Pavla V. na CFP ještě jednou v komentářích pod tímto článkem vyjádřili, ale tentokrát i ti anonymní lajkové z jeho článků. Mám totiž takový pocit, že kdyby Pavel V. věděl, že má na CFP i své příznivce, mohl by zde v zájmu, abych tak řekl názorové vyváženosti, opět začít publikovat. Ostatně ti, kteří to číst nechtějí, to číst nemusí. Nechci vyhrožovat, ale jestli se Pavel V. na CFP nevrátí, tak budu možná muset v rámci vyváženosti našeho obsahu oslovit nějakého jiného pravičáka. V rychlosti mě napadá třeba Roman Joch, jenž je po vyhazovu z týmu Nečasových poradců možná stále bez angažmá.      

A na závěr „několik vět“ na téma komentářů na CFP. Našim webmástrem Ondřejem Šťovíčkem mi bylo sděleno, že neumíme komentáře, které jdou přes FB adminovat tzn. mazat, předřazovat, nebo cokoli jiného. Autor komentáře si „nevhodný“ komentář musí zrušit či jinak upravit u sebe na FB, takže jsem Pavlovi, i kdybych chtěl, v jeho požadavku o mazání jemu nelahodících komentářů prostě nemohl vyhovět, poněvadž nemám přístupová hesla na facebookové profily našich komentátorů. Rovněž tak nejde žádné komentáře nějak nadřazovat těm jiným. Nehledě ani na to, že na jakékoli adminování komentářů nemáme lidi, peníze a ani čas. Važte proto každé slovo, které do komentářů na CFP přes svůj FB vložíte a hlavně buďte trochu tolerantnější k názorům jiných, a to platí i pro Pavla V. I slova totiž můžou zranit.

A už úplně na závěr si dovolím pouze lehce parafrázovat stěžejní myšlenku F. M. Voltaira: „Nemusíte s názorem svého ideového protivníka souhlasit, ale musí být i ve vašem zájmu, aby mohl své názory svobodně a veřejně publikovat. Jinak někdo zítra možná zakáže vaše názory publikovat vám.“

Facebook komentáře