Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

ČT: Místo aféry GŘ Dvořáka vyrobena aféra Lipovská

Je pozoruhodné, jaký majstrštyk předvedla ČT v případě posledního jednání Rady ČT. Na něm se probíral střet zájmů generální ředitele ČT a do budovy se dostavili dva pánové.

ČT předvedla v pořadu Události opravdu „skvělou práci“ na obranu svého generální ředitele. Jednala totiž Rada ČT a na ní se probíral střet zájmů generálního ředitele, s nímž přišla členka Rady Hana Lipovská. Nejde mi o to, zda střet zájmů nastal či nenastal, o tom si může čtenář udělat vlastní úsudek. Na obranu ředitele vystoupil do médií člen rady Zdeněk Šarapatka. Podle něj jde o „vykonstruovaný případ“, kde jde o „směšnou částku 100000 Kč“. Možná ano. ČT však dostála svému profilu „objektivního média“ a z události jednání Rady zmínila jiný problém. Spolu s členkou Rady Lipovskou totiž dorazili „dva pánové“, z nichž se vyklubali ochránci Lipovské, která požádala policii o ochranu.

  • ct-misto-afery-gr-dvoraka-vyrobena-afera-lipovska

Události dne 8.4.2021 pak přinesly poměrně dlouhý příspěvek na toto téma - Jednání Rady ČT Senátní komise pro sdělovací prostředky vyzvala policejního prezidenta, aby prošetřil vstup členů sboru na půdu ČT při včerejším jednání její Rady. O tom, že Lipovská obvinila generálního ředitele ČT ze střetu zájmů v něm nepadlo ani slovo. Hlavním tématem byl vstup dvou policistů – ochranky Lipovské – do budovy ČT. V televizním šotu zaznělo, že „obvyklý“ postup je ten, že ostraha objektu je předem informována, že přijdou policisté. Závěrem bylo uvedeno, že Lipovská se mohla dopustit jakéhosi „přestupku“.

Nyní je na místě uvést téma, s nímž Lipovská vystoupila na jednání Rady ČT. Členka Rady České televize (ČT) Hana Lipovská se ve středu postarala o rozruch na jednání Rady. Po zahájení, na nějž se dostavila s údajně přidělenou policejní ochrankou, uvedla, že generální ředitel ČT Petr Dvořák se nachází v těžkém konfliktu a střetu zájmu kvůli jeho dlouholeté majetkové účasti a spoluvlastnictví počítačové firmy Gopas. Podle ní tím porušuje zákon o České televizi a zákon o střetu zájmů. Rada ČT uložila Dvořákovi, aby možný střet zájmů vysvětlil.

O tom ale ČT v Událostech neřekla vůbec nic. Věnovala ale desítky vteřin svého drahocenného a námi placeného času podezření, že Lipovská spáchala jakýsi „přestupek“. Považuji to za majstrštyk z dílny propagandy ČT, na němž se podílejí známí to „borci“ moderující o průběhu různých kauz končících u soudu. Samozřejmě, někdo ale musel vydat pokyn, aby se v Událostech nehovořilo o tématu sdělení Lipovské, ale o tom, zda její policejní doprovod nezpůsobil „újmu“ na právech ČT. Argument, že přítomnost policistů v budově ČT je ohrožením nezávislosti veřejnoprávní televize, je doslova „skvostem“ v dílny propagandistů ČT.

Faktem je ale například i to, co musí konstatovat každý pravidelný divák Událostí. S nástupem nových členů do Rady ČT se ve zpravodajských pořadech objevuje násobně více zpráv o postoji SPD, strany, kterou ČT více méně ignorovala. To byl jeden z požadavků nových členů Rady, aby všechny politické strany zastoupené v poslanecké sněmovně, měly spravedlivější přístup do zpravodajství a publicistiky. Nicméně, na propagandistickém směru publicistiky ČT to nezměnilo vůbec nic, jak dokládá neustálý boj Nory Fridrichové proti ruské vakcíně Sputnik V. Dokonce už i zpravodaj ČT Lukáš Dolanský dostal za úkol prezentovat „skvělé zítřky očkování“ v EU, když uvedl tabulku, v níž USA a Velká Británie jsou k dnešnímu dni v čele proočkovanosti (kolem 50% populace) zatímco EU s 13 % je výrazně pozadu. EU má dostat do konce června 360 milionů dávek. Slibů už bylo vícero a zatím jsou dodávky téměř o polovinu menší.

A propos – do nemilosti ČT již upadá i rakouský kancléř Sebastian Kurz. Oznámil objednávku milionu vakcín z Ruska a média mu to „vrací“ tím, že pomáhá svým známým k postavení a dokonce citují, co měl údajně komu říci. Jak se to média doví? Kdo ví. Odvádění pozornosti od merita problému k záležitostem podružným či malicherným je dlouhodobým pracovním postupem nejen českého veřejnoprávního média.

Autor: Jan Bartoň
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře