Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konečně relevantní návrh? Aneb co by, kdyby!

Dostal se mi do emailové pošty tento materiál, o kterém si myslím, že je docela humánně racionální, i když nelze vyloučit poznámky či připomínky, že jde o rasistické, diskriminační, nacionalistické, bůhví jaké ještě uvažování, že se romská otázka bagatelizuje apod. Je to ovšem otázka seriozního pohledu a reálného posouzení této myšlenky, i když (zřejmě) byla ve svém prvopočátku myšlena jako vtip na účet Romů.

Nemyslím, že by tato myšlenka byla nerealizovatelná, určitě by byla, ale samozřejmě za jistých, nemálo složitých podmínek. Nevěřím však, že by k tomu kdy došlo, protože politická scéna by si nikdy nenašla ani dostatek času a prostoru se touto problematikou a její možnou realizací seriozně zabývat!

  • konecne-relevantni-navrh-aneb-co-by-kdyby

Konečně relevantní návrh? Aneb co by, kdyby!

Nicméně, ve světle poněkud vousatého konstatování, že od roku 1950 byly, ve snaze začlenění cikánských spoluobčanů do většinové společnosti v našem státě, bez viditelného efektu proinvestovány miliardy korun, je tento návrh, byť se jeví jako sci-fi experiment, přímo alarmující k zamyšlení. Jedno z poválečných řešení bylo také nucené přestěhování Cikánů ze Slovenska do průmyslových a zemědělských oblastí na severu Moravy a Čech, což se však ukázalo jako nikoliv nejlepší řešení.

Léta běží a situace se dnes, tj. v r. 2014 už s Romy místo Cikány, nijak nelepší přesto, že v posledních letech vznikly na popud vlády různé agentury, výbory, s řadou zmocněnců pro začleňování romských občanů do majoritní společnosti, což státní pokladnu stálo dalších několik desítek milionů, ale efekt nebo úspěch se přesto nedostavil. Najednou, z ničeho nic přichází poněkud nevážně myšlený návrh, který jak už výše poznamenáno, má poměrně racionální jádro. Zatím veškerý zájem byl zaměřen na místa mimo Prahu, v Praze se jen rodily nápady, jak se dobrat k penězům bez toho, že by se očekával nějaký žádoucí výsledek.

Přitom Praha je místo se šancemi, které mohou přispět ke kýženému a snad i konečnému vyřešení této letité cikánské otázky a sice, že stát nabídne Romům bydlení v Praze třeba na Žižkově, ale i jinde, kde jsou pro to vhodné podmínky. Praha je totiž jediné vhodné místo řešení k dokončení toho, co se státu nedaří více jak 60 let. Pokud má být Romský spoluobčan úspěšně zapojen do majoritní společnosti, tak jedině v místě, kde je nejnižší nezaměstnanost (2 – 4%) a v místě s nejvyšší průměrnou mzdou (25 – 32 000 Kč), kde může být cikánům nabídnuta dobře placená práce, možnost vzdělání a adekvátního bydlení. A to může nabídnout jedině Praha.

Přestaňme Romy urážet směšnými sociálními dávkami, které si navíc musí od státu vynucovat a umožněme jim řádně pracovat a vzdělávat se. Dát Romům práci, aby obzvláště ti mladí, tolik dychtící po práci a penězích, získali potřebné pracovní návyky. Jedině tak jim můžeme účinně a úspěšně pomoci. Praha je také region s dostatkem vzdělávacích a kulturních možností, odborných, středních a vysokých škol, kde není problém ani se studiem při zaměstnání.

Kromě toho v Praze žijí a pracují významní odborníci na problematiku národnostních menšin, jako například Michael Kocáb, Džamila Stehlíková a další odborníci nebo

zvláštní zmocněnci, kteří se v této problematice dostatečně dlouho angažují, mají řadu zkušeností a jsou či byli za řešení v začleňování romských spoluobčanů do většinové společnosti víc jak dobře placeni.

Kde jinde by mohli být Romům vytvořeny potřebné podmínky k začlenění do naší společnosti, než právě tady v Praze? Tady by se senátoři, poslanci a celá vláda mohli Romům stát příkladem skromnosti a pracovitosti. V Praze by jim také byla zaručena i mnohem větší bezpečnost a ochrana před útoky rasistů.

Notabene, v Praze také žije i většina cikánských aktivistů a koordinátorů (Veselý, Holomek, Gina) kteří by zajisté rádi pomohli při začleňování cikánů do majoritní společnosti a nabídli jim pomocnou ruku, příp. pomohli najít ubytování a poskytnout jim spousty užitečných rad.

Možná, že ta poslední část je myšlena poněkud ironicky, nicméně má to něco do sebe. Nemyslím, že se tím někdo bude zabývat, jednak na to nejsou peníze, není čas, a také ani není zájem něco s tím fakticky dělat. To, že ten stav je dnes takový jaký je, není dílem bezradnosti, ale dílem nezájmu přesto, že někteří vykřikují, jak jsme za neřešení romské otázky ze strany EU peskováni. Zkrátka, kde není zájem a ochota, nemůže být ani výsledek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ps: Na studia by mohli být případně vysíláni také do Plzně, kde je daleko nejrychlejší studium, což by bylo pro romské spoluobčany nejlepší řešení. Na případné odborné dotazy by erudovaně odpověděl Marek Benda z ODS, který tam také (ne)úspěšně studoval.

Výše uvedené je upřímný a dobře myšlený názor, se kterým by zcela určitě souhlasila velká většina občanů ČR. Ale jak se říká, je to jen házení perel sviním!

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře