Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kolaps bank: Britové mají plán pro případ finanční zkázy!

  • britove_ve_spanelsku
Pokud by se kvůli současné krizi v eurozóně zhroutil bankovní systém Portugalska a Španělska, kam se přestěhovalo mnoho zejména starších Britů, nenechá je jejich vláda v Londýně napospas osudu. Deník Sunday Times zjistil, že ministerstvo zahraničí pro případ finanční katastrofy na jihu Evropy chystá plán na záchranu svých občanů.

Ministerstvu zahraničí v Londýně dělá starosti, že Britové, kteří se odstěhovali na jih a investovali tam své úspory, by mohly skončit bez finančních prostředků. V situaci, kdy by se zhroutil bankovní systém, by hrozilo, že si lidé nebudou moci vybírat peníze a finanční ústavy jim zruší půjčky. Podle katastrofického scénáře by v takové situaci mohli na letištích kočovat tisíce Britů, kteří by se neměli za co dostat domů. Ve Španělsku podle Sunday Times žije milion Britů a v Portugalsku 50-tisíc.

Ministerstvo zahraničí v Londýně proto uvažuje o tom, že by do oblasti jižní Evropy poslalo letadla, lodě a autobusy, které by evakuovaly Brity, kteří se ocitli na mizině. I když jsou vklady ve Španělsku a Portugalsku pojištěny do výše 100 tisíc eur, omezí prý banky výběry, aby se lidé nesnažili vybrat všechny peníze najednou a utéct ze země.

Plány evakuace vycházejí ze zkušeností, které Británie udělala v roce 2006 během války mezi Izraelem a libanonským šíitským hnutím Hizballáh. Tehdy pro své občany žijící v Libanonu poslala válečné lodě. Vláda v Londýně by Britům mohla také poslat finanční pomoc.

"Zní to jako nepodložené strašení, ale třeba to brát vážně," okomentoval informace o plánech evakuace Britů z krizí sužovaného jihu Evropy španělský deník El Mundo. Madridský deník připomněl, že většina Britů žijících ve Španělsku jsou důchodci, kteří si za své životní úspory nakoupili domy na pobřeží. Jejich nemovitosti ale ztratili na hodnotě poté, co praskla bublina na realitním trhu.

Agentura Standard & Poor 's před časem snížila rating desítky španělských bank, včetně dvou největších finančních ústavů. Ke stejnému kroku sáhla i konkurenční agentura Fitch Ratings, která snížila rating šesti velkých bank.

zdroj: topky.sk

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře