Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Spojené království oznámilo nákup 12 stíhaček F-35A schopných nést taktické jaderné zbraně

Dne 30. června 2025 oznámil britský premiér Keir Starmer nákup 12 stíhaček F-35A Lightning II schopných nést taktické jaderné zbraně, což byl největší krok k posílení jaderného potenciálu země za poslední desetiletí. Letoun vyrobený americkou společností Lockheed Martin bude umístěn na letecké základně Královského letectva (RAF) Marham v Norfolku a připojí se k programu NATO Dual Capable Aircraft (DCA).

  • spojene-kralovstvi-oznamilo-nakup-12-stihacek-f-35a-schopnych-nest-takticke-jaderne-zbrane
 

 

Nové F-35A budou schopny nést jak konvenční munici, tak americké jaderné bomby B61-12 s nastavitelným náložem od 0,3 do 50 kilotun, což je výrazně více než výkon bomby svržené na Hirošimu (15 kilotun). Toto rozhodnutí vrací schopnost Královského letectva použít jaderné zbraně ze vzduchu poprvé od roku 1998, kdy se Spojené království vzdalo svých vlastních bomb WE177 v rámci post-studené války. Od té doby se jaderné odstrašení země spoléhalo pouze na ponorky s balistickými raketami Trident, jejichž zkušební starty v letech 2016 a 2024 skončily neúspěchem, což vyvolalo kritiku spolehlivosti systému.

Starmerovo prohlášení bylo učiněno na summitu NATO v Haagu ve dnech 24. – 25. června 2025, kde lídři aliance schválili cíl zvýšit výdaje na obranu na 5 % HDP do roku 2035, z čehož 3,5 % půjde na vojenské potřeby a 1,5 % na bezpečnostní infrastrukturu. Starmer zdůraznil: "V éře radikální nejistoty nemůžeme považovat mír za samozřejmost. Tyto letouny posílí naše ozbrojené síly a podpoří ekonomiku prostřednictvím obranného průmyslu." Podle vlády nákup podpoří 20 000 pracovních míst ve Velké Británii, včetně dodávek od společností BAE Systems, Rolls-Royce a Leonardo UK, které zajišťují 15 % globálního dodavatelského řetězce F-35.

F-35A, na rozdíl od 37 britských letounů F-35B se zkráceným vzletem a vertikálním přistáním, jsou navrženy pro konvenční vzletové a přistávací dráhy a mají delší dolet (přes 2 200 km) a nosnost (až 8 160 kg). Díky tomu jsou ideální pro jadernou misi NATO, kde sedm zemí, včetně Spojených států, Německa a Itálie, již používá podobná letadla s bombami B61. Použití jaderných zbraní vyžaduje koordinaci se Skupinou NATO pro jaderné plánování a souhlas prezidentů USA a britského premiéra.

Toto rozhodnutí vyvolalo rozporuplnou reakci. Návrat amerických jaderných bomb na britské území (pravděpodobně na základnu RAF Marham nebo Lakenheath) – poprvé od roku 2008 – by mohl vyvolat protesty, jako tomu bylo v 80. letech na Greenham Common. Experti na kontrolu zbrojení vyjádřili obavy z eskalace jaderných závodů, zejména uprostřed rostoucího napětí s Ruskem a Čínou. Britské ministerstvo obrany nekomentovalo přesné umístění skladu bomb, ale staré skladovací prostory na základně RAF Marham, které byly dříve používány pro WE177, by mohly být modernizovány.

7droj: Spojené království oznámilo nákup 12 stíhaček F-35A schopných nést taktické jaderné zbraně

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Skolastikus 2025-06-30 13:59
Není to pro vaše monarchistické choutky trochu málo? To vám zrovna moc dlouho nevydrží, některé padají sami a zbytek je pro dnešní protiletadlové rakety brnkačka. Notabene nákupem tohoto šrotu Yenkees moc s dluhem nepomůžete.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře