Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Evropa: Masové protesty proti "covid pasům"

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 

Soeren Kern

Soudě podle velkého množství transparentů s nápisem "Svoboda", které se na demonstracích vyskytovaly, lze zřejmě bezpečně usoudit, že mnoho – pokud ne rovnou většina – protestujících, chce jednoduše svobodu volby.

"Jestli zítra nakazíte svého otce, matku nebo mě, tak se stanu obětí vaší svobody volby. Máte přitom možnost udělat něco, co by ochránilo vás i mě. Ve jménu svobody přijdete s vážnou formou covidu-19 do nemocnice. Všechen personál se o vás bude muset postarat, možná místo péče o někoho jiného. Tomu se neříká svoboda, tomu se říká nezodpovědnost a sobectví." — Francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Vláda má opatření promyšlená velmi dobře — vše, co je alespoň trochu příjemné, je podmíněno očkováním. Chcete popíjet aperitiv v kavárně? Nechte se očkovat. Chcete jet vlakem navštívit svou matku? Nechte se očkovat. Chcete jít nakupovat? Nechte se očkovat." — Manfred Haferburg, německý komentátor píšící pro blog Achgut.

"Nejsme ani proti očkování, ani pro očkování. Jsme pro svobodu volby. Ti z nás, kteří se nechtějí nechat očkovat, to nedělají z ideologických důvodů, ale proto, že si uvědomujeme, že existuje spousta pochybností a nejasností ohledně tohoto ve skutečnosti experimentálního masového očkování." — Účastník demonstrace v italském Janově.

"Svoboda končí tam, kde začínají práva ostatních lidí. Člověk nemůže vystavovat ostatní riziku ztráty zdraví a života." — Místopředseda polské vlády Jarosław Kaczyński.

  • evropa-masove-protesty-proti-covid-pasum

Ve městech po celé Evropě vypukly protesty proti snahám evropských vlád zavést takzvané covid pasy – doklady prokazující očkování proti covidu-19. Pasy, které účinně odměňují očkované a trestají neočkované, vyvolaly bouřlivou debatu o ústavnosti vládních snah přinutit lidi k očkování.

Jen za poslední dva týdny se v nejméně 300 evropských městech sešly statisíce lidí všech politických přesvědčení, aby protestovaly proti nadměrným zásahům svých vlád a bránily občanské svobody. Protesty zatím neměly zamýšlený účinek v podobě zvrácení vládní politiky, ale poukázaly na to, že Evropané jsou v otázce vakcín proti covidu-19 značně rozděleni.

Některé vlády se snažily protestující zdiskreditovat tím, že je nálepkovaly jako "antivaxery" (odpůrce vakcinace), "negativisty", "popírače covidu" — a jinými ještě mnohem horšími výrazy. Soudě podle velkého množství transparentů s nápisem "Svoboda", které se na demonstracích vyskytovaly, lze zřejmě bezpečně usoudit, že mnoho – pokud ne rovnou většina – protestujících, chce jednoduše svobodu volby. Mnozí se zřejmě obávají, že vlády využijí současná omezení v rámci boje proti covidu-19 jako precedens k omezení dalších svobod v budoucnu.

Kritici covid pasů tvrdí, že covid pasy vlády využívají k tomu, aby lidi přinutily k očkování v době, kdy se očkování v mnoha evropských zemích zastavilo, pravděpodobně kvůli obavám veřejnosti z neznámých rizik vakcín proti covidu-19.

Zdá se, že evropská veřejnost je v názoru na vakcíny proti covidu-19 rozdělena zhruba rovnoměrně: podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo k 11. srpnu plně očkováno 62 % dospělé populace EU — s velkými rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Neoficiální údaje naznačují, že mnoho neočkovaných čeká na další informace o dlouhodobé účinnosti vakcín.

Údaje ECDC ukazují, že v červenci došlo k výraznému snížení počtu nově očkovaných téměř ve všech zemích EU. To se shoduje s přibývajícími zprávami o tzv. průlomových infekcích — onemocněních osob plně naočkovaných proti covidu-19 — které zpochybnily účinnost vakcín. Podle údajů ECDC se zdá, že i ti, kteří obdrželi první dávku, se zdráhají nechat se očkovat druhou.

Ve Francii vyhlásil prezident Emmanuel Macron pravděpodobně nejpřísnější opatření v Evropě, která mají Francouze donutit k očkování. Od 9. srpna je "zdravotní pas" (passe sanitairevyžadován pro vstup na mnoho míst každodenního života: do kaváren a restaurací (včetně venkovních posezení), hotelů, tělocvičen a posiloven, nákupních center, letadel, vlaků a dálkových autobusů, nemocnic (s výjimkou urgentních příjmů) a domovů důchodců. Každý, kdo vstoupí do zařízení, aniž by se prokázal platným zdravotním pasem, je pokutován částkou 135 eur. Několik hodin poté, co opatření vstoupilo v platnost, byla do akce nasazena policie, aby dodržování předpisů vymáhala. Na pařížském vlakovém nádraží Gare de Lyon museli lidé využívající veřejnou dopravu nosit modré náramky.

Některá povolání, která vyžadují fyzický kontakt s veřejností (zdravotníci, hasiči, pomocnice v domácnosti), budou od 15. září podléhat povinnému očkování. Ti, kteří odmítnou tomuto požadavku vyhovět, se vystaví riziku pozastavení činnosti bez nároku na mzdu.

Pro získání zdravotního pasu musí lidé prokázat, že jsou plně očkováni vakcínou schválenou EU, předložit negativní PCR nebo antigenní test provedený během posledních 48 hodin, nebo mít potvrzení o vyléčení z covidu-19 během posledních šesti měsíců.

Pravidla pro zdravotní pas budou od 30. září rozšířena i na nezletilé od 12 let.

Francouzská Ústavní rada (Conseil constitutionnel) 5. srpna rozhodla, že všechna vládní opatření týkající se covid pasů jsou v souladu s ústavou — s výjimkou toho, že zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou nemohou být propuštěni, ačkoliv jim může být zadržen plat.

Poslanec francouzského Národního shromáždění Nicolas Dupont-Aignan tweetoval:

"#conseilconstitutionnel by se za to, že potvrdila většinu nařízení z #PassSanitaire, měla stydět! Rada moudrých tak pošlapává Ústavu a 'pohrdá' individuálními svobodami a našimi základními hodnotami. Několik marginálních ústupků nic nemění na nedůstojnosti tohoto rozhodnutí!"

Poslanec Jean-Luc Mélenchon dodal:

"Rozhodnutí Ústavní rady je velkým zklamáním. Nechrání žádnou ze svobod ohrožených covid pasem. Rozhodnutí o tom, že smlouvu na dobu určitou nelze přerušit, ale zaměstnancům může být zadržen plat, je z kategorie černého humoru."

Macronova opatření vyvolala již čtyři víkendy trvající masové protesty. Stovky tisíc lidí, mávajících transparenty s nápisy "Ne diktatuře", "Svoboda" a "Macrone, nechceme tvůj zdravotní pas", pochodovaly 7. srpna v téměř 200 francouzských městech a obcích – mimo jiné v: Aix-en-ProvenceAlbertvilleAvignonuBayonneBergeracuBordeauxCaenChambéryCherbourg-en-CotentinFoixGuingampuLa RochelleLilleMarseille (zdezde a zde), MétáchMont-de-MarsanuMontluçonuMontpellier (zdezde a zde), 

MylhúzáchNancyNantesNarbonneNicePaříži (zdezde a zde), PauPerpignanuRemešiRennesRouenuŠtrasburkuToulonuToulouse a Valencii.

V některých městech včetně Grenoblu a Cambrai odmítli majitelé restaurací své podniky na protest proti zdravotním pasům otevřít. V Avignonu vytvořil jeden majitel baru "anti-zdravotní pas" na podporu majitelů restaurací ve městě. V Besançonu se obyvatelé na protest proti zdravotnímu pasu shromáždili před místní nemocnicí. V Roanne demonstrovali obyvatelé před místní hasičskou stanicí na podporu neočkovaných hasičů, kterým hrozí ztráta zaměstnání. V Marseille nosili policisté samolepky s nápisem: "Moje tělo, moje svobodná volba: nenechám se očkovat."

Podle odhadů pozorovatelů se 7. srpna do protestů po celé Francii zapojilo až 870 000 lidí. Francouzské policejní odbory uvedly, že do 15 hodin se sešlo přibližně 500 000 demonstrantů. Francouzské ministerstvo vnitra naproti tomu tvrdilo, že protestujících bylo celkem jen 240 000.

Prezident Macron protestující napadl a označil je za "iracionální", "cynické" a "manipulativní" a dodal, že:

"Jestli zítra nakazíte svého otce, matku nebo mě, tak se stanu obětí vaší svobody volby. Máte přitom možnost udělat něco, co by ochránilo vás i mě. Ve jménu svobody přijdete s vážnou formou covidu-19 do nemocnice. Všechen personál se o vás bude muset postarat, možná místo péče o někoho jiného. Tomu se neříká svoboda, tomu se říká nezodpovědnost a sobectví."

Navzdory tvrdým slovům musí být pro Macrona masová účast veřejnosti na protestech znepokojivá. Před francouzskými prezidentskými volbami, jež se budou konat v dubnu 2022, těsně soupeří s Marine Le Pen. Náznakem toho, že protesty mohou mít dopad, bylo i oznámení vlády ze 7. srpna, že negativní PCR testy budou platit 72 hodin, nikoliv jen 48 hodin, jak bylo oznámeno dříve.

Komentátor Manfred Haferburg popsal na blogu Achgut situaci ve Francii takto:

"Situace ve Francii se najednou změnila. Ještě včera šlo o obhajobu nuceného očkování zaměstnanců ve zdravotnictví, dopravě a hasičů. Dnes jde již o vyloučení neočkovaných lidí z téměř veškerého veřejného života."

"Ale počkat — nejde o vyloučení z celého veřejného života. QR kód se neprověřuje při práci ve velkých továrnách a při placení daní. Vláda má opatření promyšlená velmi dobře — vše, co je alespoň trochu příjemné, je podmíněno očkováním. Chcete popíjet aperitiv v kavárně? Nechte se očkovat. Chcete jet vlakem navštívit svou matku? Nechte se očkovat. Chcete jít nakupovat? Nechte se očkovat."

"Je to kompletní povinné očkování nucené zadními vrátky. Neočkovaný člověk se mohl do konce srpna nechat zdarma otestovat, ale od září si již neočkovaní lidé musí testy zaplatit sami. Návštěva restaurace pak najednou stojí o 50 eur více kvůli platbě za povinný test. A každý, kdo v Německu nyní vesele kroutí nad podmínkami ve Francii hlavou, by měl počkat ještě čtyři týdny a pak uvidí, co se bude dít v Německu."

Německu, kde protesty spojené s covidem-19 probíhají již několik měsíců, slíbila kancléřka Angela Merkelová, že neočkovaným lidem ztíží život. Po "Corona summitu", který se konal 10. srpna mezi ústřední vládou a představiteli 16 spolkových zemí Německa, Merkelová pohrozila, že neočkovaní budou zavřeni doma, zatímco očkovaní budou moci normálně žít. Varovala, že "pokud dojde k dalšímu nárůstu počtu infikovaných, tak bude s očkovanými určitě zacházeno jinak než s neočkovanými."

9. srpna vláda přiznala, že usiluje o další omezení práv neočkovaných osob. V odpovědi na parlamentní dotaz německé ministerstvo zdravotnictví uvedlo:

"Až nastane čas přísnějších opatření pro neočkované osoby, bude federální vláda ve spolupráci se zemskými vládami nadále intenzivně jednat v zájmu ochrany neočkovaných a ochrany celé společnosti."

Wolfgang Kubicki, místopředseda Svobodné demokratické strany (FDP), německé klasicky liberální strany, reagoval s rozhořčením nad stále se rozšiřující rolí vlády v osobním životě občanů:

"Federální vláda již zjevně nehodlá přizpůsobovat svá nařízení výhradně zájmům obecného blaha. Místo toho se nyní snaží chránit občany před nimi samými."

"Ti, kteří vnímají odpovědného občana jako rizikový faktor, který musí být přinucen jednat proti své vůli pro své vlastní dobro, již nemohou tvrdit, že jednají v zájmu země a jejích občanů. Představitelé [16 spolkových zemí Německa] by měli vzít toto prohlášení federální vlády na vědomí a uvědomit si, že od spolkové vlády nemohou očekávat žádnou ústavně vyváženou koronavirovou politiku."

Nejčtenější německý deník Bild zveřejnil rozhořčenou kritiku politiky kancléřky Merkelové:

"Paní kancléřko, chceme jednotu – přestaňte nás rozdělovat a přestaňte šířit paniku – chceme rovná práva pro všechny, očkované i neočkované. Chceme spravedlnost – přestaňte porušovat naše svobody – chceme mít možnost protestovat, chceme, abychom mohli chodit do kostela i na fotbal. Chceme svobodu – ať se každý může rozhodnout, jestli se nechá očkovat nebo nenechá, nepotřebujeme žádné vaše rozkazy."

Komentátor Georg Gafron, píšící pro internetový časopis Tichys Einblick, obvinil Merkelovou, že z občanů dělá poddané:

"Každý má svá nezadatelná práva zakotvená v ústavě. Patří k nim také právo na osobní integritu, což znamená respektovat sebeurčení každého jednotlivce. Toho se v dějinách Spolkové republiky znovu a znovu dovoláváme — mimochodem, to byla také jedna z věcí, kvůli kterým stálo za to ve Spolkové republice žít. Protože bezpečnost a ochrana osobní svobody a sebeurčení se zdály být zaručené...."

"Nyní se však ukazuje, že velký počet Němců a dalších zde žijících lidí se nechce nechat očkovat. Důvody jsou různé. Zejména spolková vláda nemůže kvůli neustálému chaosu ve své koronavirové politice odmítat svůj podíl na vytváření nejistoty mezi obyvatelstvem a tím i na ztrátě důvěry občanů."

"Nyní je situace taková, jaká je. Vakcína existuje, ale značná část obyvatelstva ji nechce. Samozřejmě k tomu přispívají i pochybnosti o její účinnosti a obavy z možných dlouhodobých následků. Tady se nám vymstilo, že otevřená vědecká diskuse — a tím nemám na mysli obskurní konspirační teorie — byla a je odmítána...."

"Každý, kdo bude chtít využít svého práva odmítnout očkování, bude muset v budoucnu sáhnout hluboko do kapsy při placení za služby, jako je návštěva restaurace nebo kina, protože PCR testy jsou pro většinu neočkovaných lidí povinné a zpoplatněné."

"Ústavní soudci to možná připustí, ale obyčejný člověk s jasným smyslem pro právo to nepřijme, protože za výkon práva musí na rozdíl od třetích stran platit. Kde je rovnost před zákonem?"

Itálii protestovaly tisíce lidí proti vládnímu covid pasu, který vstoupil v platnost 6. srpna. Takzvaný Zelený pas je nyní vyžadován pro vstup do barů, kaváren a restaurací (pouze do vnitřních, nikoliv venkovních prostor), tělocvičen a posiloven, divadel a mnoha dalších míst. Zelený pas, který je povinný pro všechny osoby od dvanácti let, bude od 1. září rozšířen i na univerzity a dálkovou hromadnou dopravu.

Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgese uvedla, že policie bude v restauracích a barech provádět namátkové kontroly, aby zajistila dodržování těchto opatření. Těm, kteří pravidla poruší, hrozí pokuta až 400 eur; podnikům hrozí uzavření až na pět dní. Zaměstnancům univerzit, kteří opatření nedodrží, hrozí na podzim pozastavení činnosti bez nároku na mzdu.

Pro získání Zeleného průkazu musí lidé prokázat, že v předchozích devíti měsících obdrželi alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19, nebo že v předchozích šesti měsících byli vyléčeni z covidu-19, nebo předložit negativní PCR nebo antigenní test provedený během předchozích 48 hodin.

Tisíce protestujících skandujících hesla "Ne Zeleným pasům" a "Svoboda, svoboda" pochodovaly v posledních dnech ve více než 80 italských městech včetně FlorencieMilánaNeapoleŘíma a Turína. V Janově jeden z protestujících prohlásil:

"Nejsme ani proti očkování, ani pro očkování. Jsme pro svobodu volby. Ti z nás, kteří se nechtějí nechat očkovat, to nedělají z ideologických důvodů, ale proto, že si uvědomujeme, že existuje spousta pochybností a nejasností ohledně tohoto ve skutečnosti experimentálního masového očkování."

Polsku se 7. srpna ve městě Katovice sešlo více než 100 000 lidí, aby protestovali proti vládním omezením. Organizátoři "Pochodu za svobodu" uvedli, že jejich cílem je "postavit se tyranii, která se zrodila během posledního roku a půl." Účastníci vyvěsili hesla vyzývající vládu k "zastavení hygienické segregace" a "nuceného očkování". Média nakloněná polskému establishmentu o pochodu odmítla informovat.

Místopředseda polské vlády Jarosław Kaczyński prohlásil, že stát má v zájmu ochrany před nemocí covid-19 "povinnost udělat vše, co je v jeho silách," a že lidé, kteří nebyli očkováni, by měli podléhat "omezením". Obvinil neočkované lidi z toho, že jsou "extrémně sobečtí" a "postrádají empatii". Dodal, že "svoboda končí tam, kde začínají práva ostatních lidí. Člověk nemůže vystavovat ostatní riziku ztráty zdraví a života."

Podle internetového portálu Notes from Poland je veřejné mínění v této otázce rozdělené. Internetový portál cituje průzkum provedený pro mediální skupinu Wirtualna Polska z 24. července, podle kterého si sice těsná většina Poláků (54 %) myslí, že by měla existovat určitá omezení pro neočkované, ale v názoru na konkrétní opatření se rozcházejí:

"Více než 40 % respondentů uvedlo, že neočkovaným osobám by měl být zakázán vstup do restaurací a kaváren, zatímco téměř 55 % dotázaných s tím nesouhlasilo."

"Kromě toho 34 % respondentů uvedlo, že by očkování mělo být vyžadováno pro vstup do nákupních center, zatímco 59 % dotázaných si myslí, že by být vyžadováno nemělo. Více než 30 % respondentů podpořilo omezení cestování vlakem pro neočkované cestující, přičemž více než dvakrát tolik (téměř 62 %) bylo proti tomuto omezení."

"Většina (57 %) byla také proti omezení přístupu do zábavních parků a kulturních institucí, zatímco 37 % s tímto omezením souhlasilo. Více než tři čtvrtiny dotázaných lidí (76 %) byly proti zákazu vstupu neočkovaných osob do zdravotnických zařízení, přibližně 21 % s tímto zákazem naopak souhlasilo."

Severním Irsku, kde byl program očkovacích covid pasů pozastaven poté, co v důsledku úniku dat získali někteří uživatelé osobní údaje jiných uživatelů, zamítly úřady stovky podvodných žádostí o vystavení covid pasu.

Ve Španělsku se v Madridu při protestech proti covid pasům sešly tisíce lidí. Na 14. srpna se plánují ve více než dvanácti španělských městech protesty proti snahám vlády o očkování dětí.

Jinde v Evropě se protesty související s covidem-19 konaly v BelgiiBulharskuČeské republiceDánskuEstonskuFinskuChorvatskuIrskuKypruLitvěLotyšskuMaltěMoldavsku

NorskuPortugalskuRakouskuRumunskuŘeckuŠvédskuŠvýcarsku a Spojeném království.

Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.

Facebook komentáře