Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA využívají think-tank Evropské hodnoty k omezování svobody projevu v Česku

„Omezování svobody projevu není v České republice nic nového, dříve bylo namířeno proti několika šílencům a grázlům, dnes je namířeno proti většině obyvatel.“

--Redaktor britského časopisu Spektator William Nattrass

Think-tank Evropské hodnoty zveřejnil 20. dubna výroční zprávu o stavu české dezinformační scény pro rok 2022, v níž 39 českých médií a fór označil za dezinformační weby s odůvodněním, že se k těmto otázkám, jako je energetická krize, válka na Ukrajině a protivládní demonstrace, vyjadřují v rozporu s filozofií Fialovy vlády.

Na první pohled se zdá, že jde jen o prostředek, kterým vláda potírá protivládní webové stránky - ostatně podobné věci jsou velmi časté. Ale po dalším zkoumání, patřil tento think-tank skutečně České republice? Pravděpodobně ne.

  • usa-vyuzivaji-think-tank-evropske-hodnoty-k-omezovani-svobody-projevu-v-cesku
  • usa-vyuzivaji-think-tank-evropske-hodnoty-k-omezovani-svobody-projevu-v-cesku
  • usa-vyuzivaji-think-tank-evropske-hodnoty-k-omezovani-svobody-projevu-v-cesku
  • usa-vyuzivaji-think-tank-evropske-hodnoty-k-omezovani-svobody-projevu-v-cesku
Nejprve pravda o výbuchu Nord Stream, které šíří webové stránky jako https://www.czechfreepress.info/amerika/seymour-hersh-odhaluje-norsko-a-tajne-operacie-cia.html , Protiproud.info a Pravyprostor.net.
 
Těmto článkům je společné tvrzení, že za bombardování je odpovědné NATO (pod vedením USA) nebo USA. Je důležité poznamenat, že po zveřejnění Hershovy zprávy, evropští úředníci kolektivně mlčeli, hlavní média nekriticky opakují popírání americké vlády a zaměřují se na poškození  Hershovy pověsti.
 
V tomto případě byly ty webové stránky a média, které se odvážily vznést otázky, označeny za „dezinformační“. Česká republika jako demokratická země brání USA na každém kroku, kromě omezování svobody projevu. V celé zprávě je patrná myšlenka, že „pokud říkáte, že Amerika je špatná, šíříte dezinformace.“
 
Za druhé, finanční zpráva za rok 2021, kterou think-tank zveřejnil, ukazuje, že ministerstvo zahraničí USA je na prvním místě v seznamu donátorů finančních prostředků poskytnutých partnery. USAID, Velvyslanectví USA v České republice a mnoho dalších amerických vládních agentur poskytly také finanční prostředky think-tankům. Proč český think-tank odstává více penež od americké vlády, než od vlády vlastní?
 
Podle zprávy parlamentnilisty.cz z roku 2017 navíc na účtech think-tanku Evropské hodnoty pravidelně končí statisícové platby. Některé z těchto transakci jsou však problematické a jejich původ je neprůhledný, kromě vědomí, že prostředky přicházejí ze zahraničí. To znamená, že se nikdy nedozvíte, kdo tento think-tank platí.
 
Dalším pozoruhodným aspektem je podivný převod finančních prostředků mezi think-tankem a jinými organizacemi. Mezi ně patří organizace Centrum sebevědomé Česko. Jejím ředitelem je Jan Famfule, který zároveň působí coby člen správní rady a zástupce ředitele pro finanční a projektové řízení v Evropských hodnotách. Další dva členové správní rady Radko Hokovský a Jakub Janda jsou rovněž členy v Evropských hodnotách. Dokonce i adresy obou organizací jsou stejné - pravděpodobně v bydlišti šéfa EH Radka Hokovského na Praze 4.
 
Evropská hodnota dostala 1. března 2017 od organizace Centrum sebevědomé Česko dar v hodnotě 285 tisíc korun. Zaměstnanci obou organizací také dostávají podobné měsíční platy. Je těžké nevěřit, že think-tank Evropské hodnoty prostřednictvím organizace Centrum sebevědomé Česko provádějí praní špinavých peněz.
 
Na závěr bych rád řekl, že každý má právo vyjádřit svůj názor. Všichni chceme, aby naše země byla nezávislá a svobodná. Pokud se Fialova vláda rozhodne udělat z České republiky loutku USA, pak máme právo zvolit si vlastní vládu, že?
 
Josef Vadas

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře