Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

STIGMATIZACE A SEGREGACE

Božena Weitingerová

Někteří lidé, kteří se (stejně jako já) tvrdošíjně odmítají nechat očkovat, nejrůznějším způsobem (zatím většinou slovně) protestují proti postupující šikaně neočkovaných.

Oficiální místa šikanu neočkovaných skrývají pod orwellovsky převrácený pojem „bonusy pro očkované“. Jenže „bonus“ je něco, co někomu PŘIDÁVÁM ke standardním možnostem, nikoli něco, co mu na rozdíl od jiných nešťastníků NEVEZMU. Je to stejně zvrácená „logika“ jako vyžadovat vděk za to, že někoho nezastřelím: Zachránil jsem vám tím přece život...

  • stigmatizace-a-segregace

Někteří šikanovaní zacházejí dosti daleko a přirovnávají znevýhodňování neočkovaných k pronásledování židů ve 30. letech 20. století. Není to znevážení tragického osudu milionů židovských obětí nacismu? Mají nebo nemají pravdu?

Při každé připomínce osudu evropského židovstva si člověk samozřejmě okamžitě vybaví koncentrační tábory a plynové komory. Takhle daleko snad zatím ještě nejsme, ale ono to pronásledování židů těmi plynovými komorami nezačínalo, nýbrž končilo. Začínalo to STIGMATIZACÍ. Židé museli viditelně nosit žlutou šesticípou Davidovu hvězdu s nápisem „Jude“.

Tato (počáteční) fáze pronásledování židů je se stigmatizací neočkovaných plně srovnatelná - stejně jako je postavení neočkovaných srovnatelné s osudem černošských obyvatel ještě relativně nedávno ve Spojených státech. Tam žádné hvězdy nebylo třeba, rasová příslušnost byla patrná na první pohled. Tam se jednalo o SEGREGACI.

Osoby postižené stigmatizací a segregací se nesměly účastnit veřejného života, měly vyhrazené speciální prostory v dopravních prostředcích či restauracích, pokud je vůbec směly používat... Osud nás – neočkovaných bude navlas stejný. A nic na tom nemění ani fakt, že rasu si člověk vybrat nemohl, kdežto očkování může podstoupit prakticky kdykoli.

Shrnuto: Srovnání s židovskou hvězdou je možná (zatím) trochu nadsázka, ale nikoli nepatřičná. V době, kdy židé začínali hvězdy nosit, přece také ještě nevěděli, jak to všechno s nimi dopadne. A víme to dnes my, kteří jsme již nyní stigmatizováni tím, že se nemůžeme vykázat „kouzelným lejstrem“ (potvrzením o vakcinaci), které je jako jediné vstupenkou do normálního života?

Dnes nás vyhazují z hospody, zítra nás nepustí do volební místnosti, pozítří pro nás bude platit celodenní zákaz vycházení, za týden se pro nás budou zakládat rezervace jako pro severoamerické Indiány... A za měsíc? To už bude k těm koncentrákům a plynovým komorám opravdu jen krůček...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře