Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hamáčkova smart policie

Když se řekne „policie“ nebo „městská policie“, tedy ještě blbějších alternativa lidských trosek, tak málo koho zajímá ono slovo, natož jeho náplň. Z praxe i z tisíců vtipů o policajtech víme o koho jde, proč chodí ve dvou, co mají v hlavách a proč značná část občanů policií pohrdá. Má proč. Ono je totiž těžké nepohrdat apendixem lidské existence. Zní to hnusně? Ano, zní, ale kdo trochu blíže zná nějakého člena jedné nebo druhé policie, dobře chápe, o čem je řeč. Ví, proč k policii berou jednodušší jedince a ti přemýšlivější nemají na přijetí šanci. Až na výjimky, co potvrzují pravidlo, samozřejmě. Zkrátka slovo „policie“ máme už snad geneticky zaškatulkované, ale neuteklo nám náhodou něco?

  • hamackova-smart-policie

Slovo „policie“ vzniklo z řeckého „polis“, což znamená: město, obec nebo městský stát. Podobný zrod měly slova jako „kosmopolitní, metropole, poliklinika“, ale třeba i „politik“. Akorát se na to nějak zapomnělo a vznik slova dnes už nikoho netankuje. Původní význam slova „polis“ o sounáležitosti k obci, městu či státu, je jednou pro vždy pryč. Politici se od státu oddělili, vytvořili s úřednictvem nový parazitální útvar a policii si vzali s sebou na svou ochranu. Museli. Dobře totiž tušili, že když začnou státu škodit, občanům se to nebude líbit a ti by je mohli za špatnou službu vyfackovat a nebo lépe – defenestrovat.

Lze namítat cokoli proti, ale zbytečně. Funguje to tak už stovky let a spíše se Měsíc začne otáčet kolem své osy, než aby tato vydělená skupina politiků, úředníků a policajtů začala pracovat pro dobro občanstva. Všechno je nádherně provázáno, takže je to prostě vyloučeno: Politik začne být politikem protože se mu nechce pracovat, ale chce se mít hodně dobře; úřednictvo ve státní službě drží basu, protože chytli super doživotně placenou ulejvárnu a když se k úřadu přiblíží nějaký významný papaláš, jsou schopni natírat trávu nazeleno. A policie? Ta to všechno brání svým tělem, obušky, slzným plynem, gumovými projektily, vodními děly, cvičenými psy, tajnými i provokatéry, což zcela vysvětluje, proč k policii berou prioritně jedince s podprůměrným IQ.

Ale nebuďme negativní. Co tak něco vtipného? Tak třeba to, že tohle vše si sami platíme z naší práce a z našich vlastních daní? Co? Že je to strašně vtipné? Tak nic, konec srandy. Dosmát, utřít slzy a jedeme dál.

Poslední dobou se množí případy přepadávání občanů přerůznou policií. Hlavně těch občanů, kteří nemají zakrytá ústa. No hrůza! Podle nařízení vlády to mají dělat, ale oni to pokládají za nesmysl a místo svých vlastních vydechovaných zplodin chtějí dýchat vzduch. To ovšem nesouhlasí s nařízením vlády a naráz je tady problém. Dýchající občané jsou policií sraženi jako dobytek k zemi, spoutáni a odvedeni. Jen pár případů se obrazem dostalo na internet a jak to bývá, ostatní zůstali v anonymitě. Starostové, ani náčelníci a ani nikdo jiný se neomluvil. Oddělená skupina kolem politiků páchá na občanech rukou policie nezákonné násilí a doufá, že je tak zlomí. Inu, kdyby znali dějiny…, ale to je jiná písnička.

Před pár dny tu byl článek obhajující policajty s názvem „Výlev gestapáckého policisty“. Jestli byl autorem policajt nebo jejich obdivovatel je celkem fuk, ale hodně se snažil působit jako že patří k té inteligentnější policejní výjimce, co pojedla chytré kaše. Marně. Podstatou článku bylo, jako že kdybychom my, co rádi dýcháme vzduch, si s nimi zahráli hru na zacpání úst a po jejich odchodu si je zase odkryli, tak bychom to všichni přežili v pohodě. Koza by se prý nažrala a vlk by nedoznal újmy. Hezký nápad. Opravdu moc hezký. A co když vláda vyhlásí, že před kovidem nás ochrání, když při chůzi nebudeme jednu nohu nechávat vzadu? Nebo nevzdělanec Hamáček vyhlásí, že v osobních vozidlech se nesmí používat stěrače, protože jejich kmitání rajcuje viry a oni se pak nezřízeně množí? Jak nesmyslný rozkaz bude ještě policajtům dávat smysl? To jako když uvidíme silniční kontrolu, máme honem vypnout stěrače a budeme všichni v pohodě? Neměl by náhodou běh událostí takový, že autor nezákonného nebo jinak vyšinutého nařízení by měl být z bezpečnostních důvodů od společnosti izolován? To asi ne. To nejde. I to nejdebilnější vládní nařízení je svaté a musí se splnit stůj co stůj. My, policie, vás dle nařízení vlády ochráníme, kdybychom vás měli zabít. Tak přísaháme.

Ono to ale jde. A smůla smůlovatá - všichni o tom vědí. Stačí tuctový problém s cikány. Třeba že někde vyřvávají (což skutečně umí hodně kvalitně), že jezdí načerno, že kradou v obchodě, že obtěžují, mlátí a okrádají penzisty. Cikáni se nemusejí tvářit, že nevyřvávají, že nekradou, že neobtěžujou a že nikoho nemlátí. Taky proč? Policejní hlídky v takových případech dobře vědí, že se mají začít dívat na opačnou stranu a rychle z problémového místa zmizet. To je praxe, kterou si cvrlikají vrabci. Ale ty, občane? Jseš bílej, tak máš smůlu. Na tobě se vycvičíme v klečení na hlavě, obušek ti vrazíme do žeber a ruku ti zkroutíme tak, že na to ty a ani tvůj tříletý syn nikdy nezapomenete. Tak přísaháme.

Zatím text s tím titulkem moc neladí, že? Pořád samá pravda a žádné sci-fi o smart policii se nekoná. Je to opravdový problém. Když vezmete, jak moc přemýšliví jedinci mají u policie šanci na zaměstnání a navíc, jak jsou tito při výcviku důkladně vymyti, tak se zdá, že sen o moudré policii zůstane navěky snem. Ale nedá nám to. Hodně lidí si často klade otázku: Jak vrátit tyto bodygardy politiků do řad občanů? Jak z nich udělat opět lidi? A půjde to vůbec?

Nahoře jsme si sice ozřejmili, jaká skupina lidí má šanci na přijetí k policii (do armády je to podobné) a tak vytrhnout tuto osobní stráž politiků zpět občanům se zdá jako nemožné. Obzvláště, když z nich ve výcvikových střediscích udělají cvičené opičky. Není to nic těžkého. Psychologie má metody práce s policajty a vojáky zmáknuté jak snad nic jiného a dokáže z adeptů na obušek vyrobit bezmozky během několika málo měsíců intenzivního působení. Jde to opravdu velmi snadno a kdo nevěří ať si přečte knihu amerického psychologa Stanley Milgrama „Poslušnost vůči autoritě“ (1974). Mimochodem, kdysi dávno jsem tu o ní taky psal a stále ji vřele doporučuji všem.

Zdá se, že vrátit policii rozum dokáže snad jen zázrak. A nebo zásah z vyšších míst? Třeba že nedouk Hamáček vydá rozkaz, že se s okamžitou platností budou policajti stýkat s občany, přebírat od nich zkušenosti a lidové moudro? Třeba že vydá rozkaz, že toto školení bude trvat po dobu tří týdnů a to non stop? Že po tuto dobu se členové státní policie budou intenzivně vzdělávat v lidství? Takhle by to snad i šlo.

Co? Že vám to něco připomíná? Co? Že nedouk Hamáček opravdu vydal tento rozkaz na tři týdny, ale že takhle to rozhodně nemyslel? Že šlo jen o nesmyslné kontroly občanů na hranicích okresů (které mimochodem neexistují) a policie že jen měla znemožnit lidem nakoupit si jídlo? Nebo měla zakázat postarat se o stařenku ve vedlejší vesnici? A nebo vrátit nemocného domů a nepustit ho třeba k zubaři? To jsou všechno statečné činnosti, které jistě zachrání planetu od virů, ale nedouk Hamáček to jaksi nedomyslel. Což je samozřejmě dobře.

Původní záměr celé policejní akce byl jasný a nedoukovi Hamáčkovi je vidět až do žaludku. Šlo o předběžný policejní nácvik kontrol občanů, který má, dle plánu, v budoucnosti probíhat zcela standardně. Ale co se při tomto nácviku stalo? Ano, někde se staly případy, že neléčitelní policejní bezmozci, po vzoru cikánské férovky občany přepadli, na místo, aby od nich převzali část jejich moudrosti. To ano, to se stalo, ale většinově to probíhalo tak, že od prvního března benga po celé zemi zastavovala auta, chodce a cyklisty a požadovala po nich papíry, co nedouk Hamáček vymyslel. První den se pustili policajti do papírové práce zhurta a lidé mohli všude vidět blikající majáčky a vybičované policajty, jak kontrolují, kontrolují a kontrolují. Jenže s těmito kontrolami se stalo to, že se tito policajti vytrhli ze své izolované bubliny bezmozků a vstoupili do světa skutečných lidí.

S tím nedouk Hamáček a ani jeho poradci nepočítali. Policajti u kontrol konečně zjistili jak lidé žijí, jak chodí do práce, co je skutečně trápí, co lidem hrozí po vakcinaci, jaký mají názor na vládu, na roušky a vůbec na celou korona agendu. Takové třítýdenní lidové školení, které může způsobit, že policajti začnou o věcech trochu přemýšlet. Třeba, zda útisk a porušování lidských práv se náhodou nezakládá na vylhaných informacích; zda oni, coby policie, nenapomáhají v páchání této trestné činnosti vlády nebo zda jejich současnou činností není současně ohrožena budoucí svoboda jejich vlastních dětí. Tyto a podobné otázky je ještě týden mohou napadat a doma nebo ve skupinkách, u těch jejich blikajících majáčků, o nich mohou s ostatními policajty den co den diskutovat.

To zas není úplně k zahození, co říkáte? Jasné je, že naděje není velká a po jejich návratu do denní rutiny policejních bezmozků hrozí, že přemýšlet o věcech přestanou. Je možné že se vše se vrátí do vyjetých kolejí bodyguardů politiků, placených z našich daní, což je nadmíru pohodlné. Uvidíme. Každopádně nedoukovi Hamáčkovi dnes nelze, než za poskytnutou šanci poděkovat a my, díky němu, jsme ještě pár dní s to policajtům a jejich dětem házet záchranný kruh.

Nedouku Hamáčku, děkujeme. To je v tvém životě snad jediná věc, kterou jsi udělal pro dobro lidu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře