Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Netanjahu před AIPAC zaútočil na Obamovu administrativu

  • bibi-netanjahu
Ačkoli se předpokládalo, Benjamin Netanjahu  bude chtít urovnat nynější konflikt se Spojenými státy, nestalo se -- že izraelský premiér na výroční konferenci americké proizraelské lobby AIPAC přednesl ostrý projev, v němž Obamovu administrativu napadl.

Prohlásil, že osady v arabském východním Jeruzalémě z technického hlediska žádnými osadami nejsou, protože „všichni vědí", že Jeruzalém bude věčným a nedělitelným hlavním městem Izraele. Izrael tuto část města anektoval po válce v roce 1967. Ačkoli z hlediska mezinárodního práva nemá Izrael v tomto směru žádnou podporu, Netanjahu si postěžoval, že je jeho země „nespravedlivě obviňována z toho, že nechce mír", byť to bylo právě rozšiřování židovských sídlišť ve východním Jeruzalémě, co nynější možné kolo mírových rozhovorů zcela zabilo.

Navzdory Netanjahuově tvrzení ale mnozí členové jeho krajně pravicové vlády mír skutečně odmítají, a to včetně ministra zahraničí Avigdora Liebermana, podle něhož mírová jednání k ničemu beztak nepovedou a že se Izrael za nic nevzdá území ve prospěch Palestinců.

Hillary Clintonová ve snaze urovnat střet s Izraelem kolem východního Jeruzaléma prohlásila, že vztahy s Izraelem odhalují slabiny vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi, kterých se ostatní pokusí využít, a izraelského předáka varovala, že svou politikou podkopává důvěryhodnost USA coby prosazovatele míru na Blízkém východě.

Ostrá slova na adresu Bílého domu jsou o to překvapivější, že podle dřívějších zpráv hodlá Netanjahu ve Washingtonu zároveň žádat o protibunkrové bomby, což se obecně považuje za další krok k útoku na Írán. Je otázka, jak na tento požadavek Obama nyní zareaguje. Nebo že by se izraelští předáci v Bílém domě cítili až tak sebejistě?

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře