Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Netanjahu v USA pro protibunkrové bomby

  • bomba-bunkr
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chce v rámci své cesty do USA - na výroční konferenci proizraelské lobby AIPAC - požadovat po Baracku Obamovi dodávky nových modelů protibunkrových bomb, které by usnadnily Izraeli útok na íránská jaderná zařízení.

Izraelské vlády požadují tyto bomby po USA už roky a v několika případech je opravdu už dostaly, bez jejich dostatečných zásob ale nebude mít útok na Írán a jeho jaderná zařízení zakopaná hluboko v zemi naději na úspěch.

Pozici Netanjahuovi podle všeho usnadní fakt, že do čela AIPAC nyní nastoupil někdejší vedoucí činitel Obamovy předvolební kampaně Lee „Rosy" Rosenberg. AIPAC má v současnosti asi 100 tisíc členů a je nejsilnější proizraelskou lobby v USA. Vedle Netanjahua na jeho konferenci vystoupí také ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Bude to znamením, že nedávná roztržka mezi oběma zeměmi je podle všeho zažehnána. Netanjahu Bílému domu slíbil, že jeho vláda už nebude veřejně oznamovat další židovské osídlování arabského východního Jeruzaléma - natož v době, kdy v Izraeli pobývá vysoký americký činitel a mluví o nutnosti míru - výměnou za což obě strany přejdou v otázce pokračujícího osídlování arabského území k politice „neptej se, nic neříkej", a´la izraelský jaderný arzenál.

Toto opětovné „oživení" ve vztazích mezi USA a Izraelem může nakonec podle některých názorů vést až k tomu, že za nové konstelace sil Bílý dům začne obviňovat palestinskou autonomii z „odmítání" mírových rozhovorů (pouhé dva týdny poté, co s nimi souhlasila a Izrael je osídlováním torpédoval). Nezdá se nicméně, že by zrovna takto nasměrovaný vývoj k mírovým rozhovorům opravdu mohl vést.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře