Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Volby v Iráku se blíží, ale jaksi beze smyslu

  • irak-volby
Největší irácká sekulární koalice přerušila předvolební kampaň a pohrozila bojkotem voleb, protesty proti volbám narůstají i mezi sunnity, a tak se zdá, že hlasování o složení budoucího iráckého parlamentu, které se má konat 7. března, pomalu ale jistě přestává dávat smysl.

Vypadá to totiž, že zatímco kurdské strany jednoznačně ovládnou sever země, volby se stanou vlastně jen vcelku monotématickým soubojem mezi šíitskou náboženskou stranou Dawa nynějšího loutkového premiéra Núrího Malikího, šíitským náboženským blokem vedeným Nejvyšší islámskou radou Iráku a šíitskou koalicí v čele s už takřka legendárním šíbrem Ahmadem Šalabím.

Není jasné, jakou cenu má pořádat volby bez sekulárních a sunnitských stran, nicméně fakt, že vláda nechala zrušit kandidaturu bezmála čtyř set lidí kvůli jejich údajným vazbám na saddámovskou stranu Baas, k usmíření v zemi vcelku jistě nepřispěje. Naopak, sunnité získávají stále silnější dojem, že nejsou ve své vlastní zemi vítáni, přinejmenším jako politická síla.

A do toho všeho se znovu zviditelnil Šalabí, autor někdejšího vylhaného tvrzení o iráckých zbraních hromadného ničení. Kdysi tím sice USA pomohl ospravedlnit útok na Irák, nyní Spojené státy pro změnu v íránských médiích obvinil, že se v rámci chystaného útoku na Írán snaží postavit do čela Iráku staré baasisty a získat tak pro agresi jejich pomoc.

V tomto podivném chaosu pak jaksi zaniká skutečnost, že právě tyto dlouho odkládané parlamentní volby se měly stát ukázkou amerického umění demokratizace a měly Obamovi posloužit jako signál, že už může z Iráku stáhnout další desítky tisíc vojáků k použití v jiných zemích.

 


PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře