Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

CIA si platí mnoho afghánských činitelů

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • afhos-cia
Krátce poté, co se provalilo, že Muhammad Zia Sálehí, vysoký afghánský vládní činitel obviněný z korupce, už roky pobírá plat od CIA, se do kauzy vložili američtí činitelé, přičemž vyplynulo, že na výplatní pásce americké tajné služby je celá řada nejvyšších afghánských představitelů.

Už dříve se vědělo o úzkých vazbách na CIA, které má například afghánský prezident Hamíd Karzáí, jaký je ale celkový obrázek, není zatím jasné. CIA se k této otázce odmítla vyjádřit, varovala ale, že zkoumání jejích styků s afgánskými činiteli je „nebezpečné a kontraproduktivní".

Rychlý zásah Hamída Karzáího, na jehož příkaz byl Sálehí propuštěn z vězení, ale dává tušit, jak že to bude v Afghánistánu s oním tolikrát přetřásaným bojem proti korupci. Ostatně, ještě jasněji je po víkendu, kdy byl ze své funkce odvolán prokurátor Fazil Ahmad Fakíjár, který odmítal ukončit vyšetřování korupčních kauz nejvyšších afghánských představitelů. Fakijár totiž navzdory přání Karzáího vyšetřoval ministry, velvyslance i guvernéry provincií.

Nejzajímavější na tim všem je ovšem skutečnost, že zatímco americká strana halasně a pokrytecky nutí Kábul „bojovat s korupcí", přičemž označuje zkorumpovanost afghánských špiček za největší překážku pokroku okupace, ty největší zkorumpované vládní a státní úředníky v Afghánistánu si sama platí. A co asi tak bude dál?

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře