Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA se v Iráku bojí „bince v Karzáího stylu“

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • irak-obama
Volby, které se v Iráku konaly 7. března, byly vydávány za „stabilizující událost" a měly Spojeným státům údajně umožnit odsunout část svých vojáků už do léta na jiná bojiště, proměnily se ale v událost, která invazí destabilizovaný Irák destabilizovala nejvíc za posledních několik let.

Situace došla tak daleko, že vítěz voleb Ajád Alláví a jeho sekulární sunnitský blok Irakíja otevřeně vyzval mezinárodní společenství, aby v Iráku ustavilo prozatímní vládu a dohlédlo na uspořádání voleb nových.

Alláví totiž musí přihlížet tomu, jak šíity ovládaný soud likviduje jednoho jeho poslance za druhým, čímž ho obírá o volební vítězství. Netřeba snad ani zdůrazňovat, že takový vývoj povede nakonec jen ke vzplanutí vášní a krvavé řeži. Vcelku legračně v této souvislosti působí Obamova výzva, aby v Iráku všichni „odložili spory" a pracovali pospolu. Podle komentátorů se Obamova administrativa na oko snaží vyzývat k řešení povolební situace, nicméně ve skutečnosti si nechce dopředu znepřátelit nikoho, kdo se nakonec vlády chopí, protože to nejhorší, co by ji mohlo ve vzájemných vztazích s ním potkat, je „binec ve stylu Karzáího".

A mezitím se datum slibovaného odsunu blíží, a to se stále větší jistotou, že z něho nic nebude. A s rostoucí jistotou, že Irák pomalu ale jistě přechází do sféry vlivu šíitského Íránu, který je asi také jedinou silou schopnou udržet v zemi jakýs takýs klid. Podivný výsledek sedmileté americké okupace.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře