Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

CIA schovávala vězně z Gunatánama z dosahu justice

  • prsty
Podle zprávy agentury AP americká zpravodajská služba CIA tajně převezla čtyři významné vězně z Guantánama do zatím neznámých „černých věznic" v zámoří, aby jim znemožnila komunikovat s právníky.

Ti čtyři byli původně na Guantánamo přivezeni v září 2003, nicméně v březnu 2004 - v obavách, že by jim verdikt amerického Nejvyššího soudu umožnil zákonný nárok na advokáta a projednání jejich kauzy před soudem - byli vráceni na neznámá, tzv černá místa, kde byli následně roky v tajnosti mučeni.

CIA zprávu odmávla s tím, že „černá místa" byla spravována na základě direktivy ministerstva spravedlnosti USA, a Barack Obama beztak loni nařídil jejich uzavření. Faktem ale zůstává, že CIA podle těchto údajů svévolně převezla vězně do míst, které byly z právního hlediska „černou dírou", a to nikoli z bezpečnostních důvodů, ale pro usnadnění své činnosti a ve snaze obejít americký justiční systém. Ať už se k tomu CIA rozhodla sama, nebo to učinila na základě doporučení tehdejšího ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta, už na věci nic nemění.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře