Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

CIA schovávala vězně z Gunatánama z dosahu justice

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • prsty
Podle zprávy agentury AP americká zpravodajská služba CIA tajně převezla čtyři významné vězně z Guantánama do zatím neznámých „černých věznic" v zámoří, aby jim znemožnila komunikovat s právníky.

Ti čtyři byli původně na Guantánamo přivezeni v září 2003, nicméně v březnu 2004 - v obavách, že by jim verdikt amerického Nejvyššího soudu umožnil zákonný nárok na advokáta a projednání jejich kauzy před soudem - byli vráceni na neznámá, tzv černá místa, kde byli následně roky v tajnosti mučeni.

CIA zprávu odmávla s tím, že „černá místa" byla spravována na základě direktivy ministerstva spravedlnosti USA, a Barack Obama beztak loni nařídil jejich uzavření. Faktem ale zůstává, že CIA podle těchto údajů svévolně převezla vězně do míst, které byly z právního hlediska „černou dírou", a to nikoli z bezpečnostních důvodů, ale pro usnadnění své činnosti a ve snaze obejít americký justiční systém. Ať už se k tomu CIA rozhodla sama, nebo to učinila na základě doporučení tehdejšího ministra spravedlnosti Johna Ashcrofta, už na věci nic nemění.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře