Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tomáš Laně: Multikulturalismus a americká kulturní nadvláda

  • indie
Před časem mne rozesmál tendenční dotaz moderátora Radiožurnálu Jana Pokorného na zpravodaje v jihovýchodní Asii, který referoval o soudu s extrémistickým muslimským duchovním v Indonésii. Indonésie je jednou z nejtolerantnějších většinově muslimských zemí s demokratickým zřízením. Islám se v zemi rozšířil jako poslední, i když ho dnes vyznává většina obyvatel. Křesťanů tam má být asi deset procent, tedy při celkovém počtu obyvatel Indonésie dvakrát tolik, než čítá populace České republiky.

 

Původní hinduisté jsou podle mých znalostí rozšířeni především na ostrově Bali. Země je tedy příkladem tradičního soužití kultur. Sám jsem zažil oslavu Vánoc v indonéském podání v České republice. Slyšet Tichou noc v indonéštině byl pro mne zážitek.

O to směšněji působil dotaz moderátora, zda v Indonésii funguje multikulturalismus. Robert Mikoláš v odpovědi sdělil, že v bigotně muslimské indonéské provincii Aceh platí muslimské právo šarí´a a že tamější mládež nedávno odmítla oslavu sv. Valentina jako svátku neodpovídajícího domácím tradicím.

Je příznačné, že k podobnému rozhovoru došlo právě dnes, kdy americký kulturní imperialismus a komerce vnucují světu Valentina. Máme tady dva protipóly. Tradiční i vznikající mezikulturní soužití a snahu ovládnout svět vlastní kulturou. Naše veřejnost je masírována ideologickými nesmysly o nemožnosti soužití kultur, přitom je však diktátem trhu nucena přijímat cizí kulturní zvyky.

Souvisí to jistě s mnohaletou uzavřeností naší země a zároveň s nedospělostí naší demokracie. Naše společnost je neustále ve vleku černobílého totalitního nazírání na svět. Komunisté nám vnucovali tzv. levicovost a sovětskou kulturu, dnes nám jejich pohrobci, kteří se z černobílého pohledu na svět nevymanili nebo ho naopak zneužívají ve svůj prospěch, vnucují tzv. pravicovost a kulturu americkou. Přitom jsou to stále titíž lidé. Pojem multikulturalismu, kterému náš hlavní rádoby pravicový fundamentalistický ideolog vtiskl pohrdavý nádech, znamená ve většině světa normální soužití kultur. V naší uzavřené společnosti má rasistické zabarvení vůči Romům, ale je i nástrojem uměle živeného strachu z muslimů, přestože u nás téměř žádní nejsou a ani se k nám nechystají.

Tato druhá funkce strašení multikulturalismem u nás je opět projevem americké kulturní nadvlády. Na jedné straně Valentin, na druhé povinný strach z muslimů, jimž je zjednodušeně připisován terorismus. Ani s Valentinem, ani s muslimy nemáme v Česku nic společného, abychom před jedním museli poklonkovat a druhé zatracovat. V západní Evropě je strašák multikulturalismu populistickým politickým trikem k získávání politické podpory. Neuchyluje se k němu jen šovinistická pravice, ale někdy i představitelé země, když jim klesá podpora.

Evropa stárne, upadá morálně a hospodářsky ji předstihují světadíly, na něž byla vždy zvyklá pohrdavě shlížet svrchu a vnucovat jim svoji civilizaci. Logicky se těmto trendům těžko přizpůsobuje a extrémisté toho využívají. Její západní část však má proti nám náskok v integrujících se přistěhovalcích (Pokud ta integrace někdy pokulhává, není to chyba přistěhovalců, ale vlád a většinové populace). My máme sice své Vietnamce, ale zato uměle šířenou nenávist vůči nejbližším sousedům Evropy, muslimům, jejichž náboženství vychází ze stejného základu jako křesťanství a judaismus. Přitom jedině přistěhovalectví může naší stárnoucí zemi zajistit budoucnost. Dokud se budeme zpozdile vymezovat proti jiným kulturám, může se nám stát, že u nás zanedlouho nebude mít kdo pracovat.

A propo: nesouvisí náhodou s protimuslimskou hysterií umělý mediální poprask kolem turecké telenovely Tisíc a jedna noc, když už takových kýčů odvysílala Nova pěknou řádku a nikdy to nikomu nevadilo?

Tomáš Laně

zdroj:http://lane.bigbloger.lidovky.cz/c/177361/Multikulturalismus-a-americka-kulturni-nadvlada.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 HFOSNA@SEZNAM.CZ 2015-11-18 09:53
Vaše obavy vůbec nesdílím, Váš názor je silně ovlivněn, tím co do nás hustí media. Tak trochu čísel: většina důchodců ráda pracuje, nezaměstnanost v Evropě ...jih mezi madými cca 25% Řecko, Španělsko, Itálie... a v důchodu už člověk nemá spotřebu jako v 35.
Jediné komu to prospěje jsou nadnárodní korporace, které to řídí a potřebují další a další otroky na práci, rodit 10-15 dalších otroků spotřebitelů atd. HDP- nikdy nesmí klesat -to je špatně.
Mně děsí, že přelidněním lidstva a touto stupidní politikou již v některých mořích vznikají pouště( území bez ryb velké jak Sahara). Ve všech dokumentech, které behají v TV se domorodci v různých částech světa stěžují, že nemaj kde lovit, ale zároveň se těší, že budou mít svých 15 dětí... ) (za pravopis a sloh se omlouvám, nejsem spisovatel)
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře