Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dobrodružství za hranicemi běžného vědomí

  • kdyz_se_nemozne_stane
RECENZE knihy Stanislava Grofa: Když se nemožné stane.

Stanislav Grof je psychiatrem s více než padesátiletou praxí v oblasti výzkumu změněných stavů vědomí a jedním ze zakladatelů transpersonální psychologie.

Osudovým zážitkem, který Grofa přiměl změnit jeho osobní i profesní život, se stalo sezení, kterého se účastnil krátce po získání vysokoškolského diplomu na lékařské fakultě. Jednalo se o experiment s LSD, látkou vyznačující se pozoruhodnými psychoaktivními vlastnostmi, kterou objevil švýcarský chemik Albert Hofmann. Během vrcholné fáze tohoto sezení se Grofa zmocnil vše zaplavující, nepopsatelný prožitek kosmického vědomí, který u něj vzbudil intenzivní celoživotní zájem o změněně stavy vědomí.

 

Od té doby se většina jeho výzkumné činnosti zaměřuje na systematické zkoumání léčebného, transformačního a evolučního potenciálu těchto stavů.

 

V běžném stavu vědomí vnímáme jen nepatrný zlomek toho, čím ve skutečnosti jsme. V holotropních, k celistvosti směřujících, stavech vědomí dokážeme úzké hranice tělesné identity přesáhnout. Dokážeme se prožitkově identifikovat s čímkoliv, co tvoří součást vesmíru, dokonce i se samotnou tvůrčí vesmírnou silou.

Holotropní prožitky hrají velkou roli při šamanských obřadech, uzdravných a přechodových rituálech domorodých kultur, jakož i v systematické duchovní praxi, jako jsou různé druhy jógy, buddhistická či taoistická meditace a podobně.

V psychedelické praxi se holotropní stavy navozují podáváním látek měnících stav mysli, jako jsou LSD, psylocibin, meskalin, tryptamin či amfetaminové deriváty. Stanislav Grof spolu se svou ženou Christinou vyvinul metodu holotropního dýchání, kdy se podobných stavů dosahuje kombinací zrychleného dýchání, evokativní hudby a práce s tělem uvolňující energii.

Knihu Když se nemožné stane rozdělil autor do pěti částí. První se věnuje jevu, který C. G. Jung nazval synchronicita. Druhá až čtvrtá část knihy obsahuje příběhy zpochybňující současné vědecké chápání podstaty paměti a jejích hranic. Pátá část knihy přináší příběhy, které ilustrují úkazy jako je telepatie, jasnovidectví, psychometrie, prožitky astrálních říší, setkání s archetypálními bytostmi, duchovními průvodci a podobně.

Knihu doporučuji všem, kdo se nebojí hledat v prostoru neznáma, překonávat vžité způsoby myšlení, prohlubovat své chápání světa a svého místa v něm, dotýkat se záhad vesmíru a shledávat, že všechny odpovědi jsou uloženy v naší duši.

Knihu Když se nemožné stane vydalo nakladatelství PRÁH v Praze roku 2012.

Z anglického originálu přeložila Jitka Badoučková. Vázaná, 408 stran.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře