Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Knihu se vymýtit nepodařilo

Kdysi rodina trávila čas u stolu a všichni si navzájem povídali. Pak přišli do rodiny noví členové, jako je televizní přijímač, notebook, iPad, iPhone, čtečka Kindle… a tak bych mohl pokračovat pomalu donekonečna. Prostě moderní technologie zasáhla životy nás všech.

 

Tato technologie zcela přetvořila lidské vnímání, proto dnes uvažujeme jinak a cítíme se jinak než naši předci, a dokonce máme jiné sny. V žádném případě se nestavím proti moderním technologiím, ale rád bych upozornil na nutnost četby. Dle aktuálního průzkumu dnes takřka nikdo nepovažuje četbu svým ratolestem za potřebnou, poněvadž v životě budou důležitější jiné schopnosti. S vyšší pravidelností však potomkům čtou ti, kterým rodiče v dětství také četli. V případě, že rodiče dětem čtou, tak se to velmi často děje před spaním. 

  • knihu-se-vymytit-nepodarilo

 

Rodiče by nikdy neměli podcenit dopad četby na emoční zdraví svých dětí a měli by o tom v dnešní uspěchané době začít alespoň přemýšlet. Nejdůležitějším faktorem je přece trávení společného času, sdílení prostoru a v neposlední řadě také svých pocitů. Táta nebo máma předávají svým potomkům znalosti a čtenářské dovednosti, nicméně to nejdůležitější je, že jsou spolu, čímž se postupně mezi nimi buduje vazba, tedy silné pouto. 

Přední psychologové upozorňují, že dítě nejde přivést k literatuře jinak než od raného dětství. Osobně jsem velmi rád, že mě rodiče vedli k četbě už od dětství formou příběhů, dětských knih a leporel. 

Dnešní hektická moderní doba se svými výdobytky ovlivnila naši paměť a pozornost. Od rána do večera nás bombarduje neskutečným množstvím informací a ti, co nečtou, pak nejsou schopni situaci vyhodnotit, nemají kritické myšlení a ze všech informací tedy nevyberou tu pro ně podstatnou. 

Kvituji s povděkem, že se nejrůznějším hrám na tabletech nebo mobilních telefonech ještě pořád nepodařilo vymýtit četbu z dětských pokojíčků, což se bohužel v dnešní digitální době stává celoevropským trendem.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda, www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře