Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Transparence podle Krnáčové: Zakázky nebudou schvalovat politici, ale úředníci

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Zakázky s hodnotnou nižší než 20 milionů Kč budou zadávat úředníci bez odpovědnosti politiků a kontroly veřejnosti. I to stojí v nových pravidlech pro zadávání veřejné zakázek v Praze, které vypracovala ředitelka Magistrátu a které budou na svém úterním jednání schvalovat pražští radní.

V současnosti schvaluje Rada všechny zakázky nad 500 000 Kč. Nově ale mají být zakázky s hodnotnou pod 20 milionů Kč v gesci jednotlivých odborů Magistrátu s tím, že zakázky nad 2 miliony musejí být projednány s ředitelkou Magistrátu a s příslušným radním. „Rada tak jde z extrému do extrému. Dosavadní limit byl i dle našeho názoru nízký a radní tak byli zahlcováni velkým počtem malých zakázek. Nyní by ale měli ztratit jak politickou, tak i trestní odpovědnost za podstatnou část veřejných zakázek soutěžených městem. Nemluvě o tom, že o těchto zakázkách nebudou ani politici, ani veřejnost vědět dopředu a přestane tak existovat možnost problematické soutěže zastavit před jejich vypsáním,“ shrnuje kritiku Pirátů zastupitel Adam Zábranský.

  • zakazky-nebudou-schvalovat-politici-ale-urednici


„Podle nás by bylo nejlepší zvýšit limity pro zadávání zakázek úředníky podle hranic pro zakázku malého rozsahu - tedy do 2 milionů Kč u dodávek a služeb a 6 milionů Kč u stavebních zakázek,“ dodává předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Ten se s tímto návrhem již v květnu 2016 obrátil na primátorku Adrianu Krnáčovou. „Aktuálně navržená pravidla pro veřejné zakázky jsou méně transparentní než za éry Pavla Béma,“ uzavírá.

Facebook komentáře