Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

VLASTENECKÁ POUŤ NA VRCH TÁBOR 15. 3. 2020 (81. výročí okupace)

Hodnocení uživatelů:  / 9
NejhoršíNejlepší 

Vzhledem k nemožnosti proniknout do sdělovacích prostředků, zejména televize, rozhodli jsme se v ALIANCI NÁRODNÍCH SIL pořádat „kázání“ pro shromáždění lidí na místech veřejných a pod širým nebem po vzoru Mistra Jana Husa, blahé paměti. Tyto vlastenecké poutě se budou konat na známých místech k významným výročím.

První z nich se koná 15. března 2020 na vrchu Tábor (678 m n. m.). Je to 2 km jižně od města Lomnice nad Popelkou.

  • vlastenecka-pout-na-vrch-tabor-15-3-2020-81-vyroci-okupace-vzhledem-k-nemoznosti-proniknout-do-sdelovacich-prostredku-zejmena-televize-rozhodli-jsme-se-v-alianci-narodnich-sil-poradat-kazani-pro-shromazdeni-lidi-na-mistech-verejnych-a-pod-sirym-nebem-po-v
Vlasteneckou pouť pořádá vlastenecké politické hnutí Aliance národních sil ve spolupráci s vlasteneckými spolky: Klubem českého pohraničí (KČP), Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS), Vlasteneckým sdružením antifašistů (VSA) a Českým mírovým fórem (ČMF).
 
Vrch se původně jmenoval Chlum. V dobách husitských se zde scházely tábory lidu, jak dokládá i zde umístěná pamětní deska, a proto byl přejmenován na Tábor. Na Táboře je od roku 1911 postavena zděná Tichánkova rozhledna, která nahradila předcházející nižší dřevěnou.
 
O výstavbu se zasloužil Zkrášlovací spolek z Lomnice nad Popelkou pod vedením lomnického učitele pana Tichánka, po kterém byla rozhledna také pojmenována. Říká se, že je to jedna z nejhezčích rozhledem u nás. Je vysoká 35 m a poskytuje krásné výhledy na Český ráj i na opačnou stranu na pásmo Jizerských hor a Krkonoš.
 
Vstupné na rozhlednu je 20,- Kč.
 
U rozhledny je penzion a restaurace, kde je možnost za příjemného počasí posedět i venku. V blízkosti je kostel Proměnění Páně z roku 1704, který nahradil dřevěnou kapli z poloviny 14. století a následující dřevěný kostelík z roku 1527. Nejcennějšími artefakty jsou soška Ježíška (dnes replika), kterou dle legendy vytvořil a na horu vynesl osobně sám arcibiskup Arnošt z Pardubic, a hlavní oltářní obraz od Petra Brandla. Blízko je Allainova věž – malá zděná rozhledna, pojmenovaná po jednom z potomků knížecího rodu Rohanů. A na úbočí vrchu je chráněná přírodní památka Jezírko.

Předpokládaný program 15. 3. 2020

10:00 – 11:00 hod.  - příjezd účastníků
11:00 – 12:00 hod.  - výstup na rozhlednu individuálně dle zájmu
12:00 – 13:00 hod. - oběd
13:00 – 14:00 hod.  - vystoupení pořadatelů a hostů k výročí
14:00 – 16:00 hod.    - beseda s místním pamětníkem událostí

Odjezd podle potřeb a přání účastníků.
 

U rozhledny je parkoviště:
Přístup je po silnici č. 286 od Lomnice nad Popelkou – odbočka na Tábor před železničním přejezdem doprava;
nebo po silnici č. 286 od Jičína a Železnice – odbočka na Tábor za železničním přejezdem doleva.
Na Tábor je možno se dostat také hromadnou dopravou do zastávky Ploužnice a potom asi 1,5 km po červené turistické značce, a to:
Autobusem – linkou 670 501 Semily – Jičín;
Vlakem po trati 064 Libuň – Lomnice nad Popelkou nebo ze stanice Stará Paka (trať 046) s přestupem v Lomnici nad Popelkou.
Pro milovníky cykloturistiky je Tábor dostupný cyklostezkami č. 4017, 4171 a 4365.
 
   

Facebook komentáře