Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Praze se uskutečnila Mezinárodní mírová konference proti násilí a válce

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

O víkendu 15. – 16. března 2014 se v Praze uskutečnila „Mezinárodní mírová konference proti násilí a válce,“ která byla organizována při příležitosti 75. výročí okupace Československa hitlerovským Německem. Konference se vedle zástupců českých organizací – Vojáci proti válce a České mírové hnutí - zúčastnili představitelé mírových organizací a hnutí z řady zemí.

  • v-praze-se-uskutecnila-mezinarodni-mirova-konference-proti-nasili-a-valce

Mezinárodní konference se uskutečnila pod záštitou Světové rady míru. Zúčastnili se jí také prezidentka Světové rady míru Socorro Gomes a tajemník Světové rady míru Iraklis Tsavdaridis. Světová rada míru je největší mezinárodní mírové struktura, která má své členy ve více než 100 zemích světa. Od svého založení v letech 1949-1950 bojuje Světová rada míru za mír, odzbrojení a globální bezpečnost, za národní nezávislost, ekonomickou a sociální spravedlnost, za ochranu životního prostředí, lidská práva, solidaritu s národy a národněosvobozeneckými hnutími, které bojují za nezávislost, suverenitu a integritu svých zemí, proti imperialismu.

V příspěvcích účastníků mezinárodní konference byly připomenuty historické souvislosti Mnichovského diktátu, zrady západních mocností a obětování Československa fašistickému Německu s cílem obrátit agresivitu hitlerismu proti Sovětskému svazu. Do řady vystoupení však byla promítnuta také stávající situace ve světě, eskalace imperialistických rozporů a válečných hrozeb v současnosti. Byly odsouzeny agrese a intervence USA, NATO a Evropské unie proti Jugoslávii, Afghánistánu, Iráku, Libyi i Sýrii, stejně jako zasahování imperialismu do situace na Ukrajině a ve Venezuele. V souvislosti se stále se zvyšujícímu ohrožení míru byly diskutovány možnosti rozšíření akceschopnosti mezinárodního mírového hnutí.

Součástí konference byla také návštěva Památníku Lidice, kde představitelé Světové rady míru a řady mírových organizací a hnutí uctili památku obyvatel této nacisty vyhlazené obce.

Kontakt: Milan Krajča, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 721/985447

http://www.mirovehnuti.cz Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook komentáře