Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

ZÁKON O PROKAZOVÁNÍ PŮVODU MAJETKU MŮŽE BÝT NÁSTROJEM DAŇOVÉ ŠIKANY

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

TISKOVÁ ZPRÁVA KOMORA DAŇOVÝCH PORADCŮ

Brno, 7. září 2016 – Poslanecká sněmovna včera schválila novelu zákona o daních z příjmů a trestního zákona, tzv. „Zákon o prokazování původu majetku“. Komora daňových poradců opakovaně upozorňuje na skutečnost, že zvolená forma zákona a selektivní zaměření pouze na daň z příjmů nesvědčí o koncepčním boji s daňovými úniky.

Prezidentka KDP ČR Petra Pospíšilová k tomu říká: „Komora vždy podporovala boj proti daňovým únikům, které narušují rovné podmínky pro podnikání. Považujeme však za potřebné znovu poukázat na vady této úpravy, na které Komora opakovaně upozorňovala již v průběhu její přípravy.“

  • tiskova-zprava-komora-danovych-poradcu-zakon-o-prokazovani-puvodu-majetku-muze-byt-nastrojem-danove-sikany

Martin Tuček, viceprezident KDP ČR k tomu dodává, že podle jeho názoru dává nová právní úprava finanční správě velmi silný nástroj, kterým může prověřit legálnost i dalších příjmů poplatníků mimo údaje uvedené v daňových přiznáních. Nesouhlasí s tím, že tento nástroj umožňuje prověřovat údaje hluboko do minulosti, kdy daňový poplatník takové příjmy neevidoval a neměl potřebu ani povinnosti jejich dokumentaci zachovávat. Dle jeho názoru může jít o agresivní nástroj daňové správy, pokud se práce finančních úřadů soustředí především na prošetřování četných udání, která mohou být zneužita v sousedských vztazích i v rámci konkurenčního boje při podnikání.

Podle zákona není nutné prokazovat původ příjmů, pokud poplatník prokáže, že nastaly v období, za které již daň nelze vybrat. Je samozřejmě velmi neobvyklé, nechávat si deset a více let potvrzení o způsobu nabytí příjmů, za které je pořízen konkrétní majetek. Zejména za situace, kdy v minulosti nebyla povinnost tyto informace archivovat.

Nelze se zbavit dojmu, že nová úprava najde uplatnění hlavně v rámci sousedských sporů, případně půjde o nástroj v rukou závistivců. Daňový poradce, Martin Kopecký, říká: „Zákon se má začít uplatňovat již měsíc od jeho vyhlášení, přesto k němu dosud neexistuje žádná metodika pro vyhledávání a oceňování jednotlivých typů majetků. Také není zřejmé, jak budou posuzovány instituty, které české právo buď vůbec nezná, nebo s nimi nemá zkušenost, což jsou třeba rodinné nadace nebo trusty.“ V neposlední řadě má zákon mnohé vady, na které v průběhu legislativního procesu upozorňovaly kromě KDP ČR i další připomínková místa, včetně nejvyšších soudních instancí.

Některé z připomínek se dokonce promítly do stanoviska Legislativní rady vlády. Tyto vady budou působit v praxi výkladové problémy. Jiří Nesrovnal, člen Prezidia KDP ČR, říká: „Jde například o nejasnosti ohledně oceňování nárůstu majetku, otázku porušení zákazu sebeobviňování například ve vztahu k nárůstu penále z 50% na 100%, prokazování některých skutečností (například okamžik pořízení majetku) za období, za něž již nejde daň vybrat, otázku, jak a čím se bude prokazovat osobní spotřeba či jiná vydání především za období před účinností zákona a podobně. Předložený návrh je nesystémový, vymyká se základním principům a zásadám správy daní a zavádí paralelní procesní úpravu vedle platného daňového řádu."

Ing. Petra Pospíšilová prezidentka KDP ČR

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#2 Bus Bělojar 2016-09-09 07:08
Ještě malý dodatek-křiváct ví se nevyplácí a nikomu nesvědčí-schvál ně se podívejte,jak vypadal Babiš před 4lety a jak dnes-zestárl o 20let a doslova chcípá za pochodu.
#1 Bus Bělojar 2016-09-09 07:05
Mělo by se zakročit radikálně,třeba kulkou pro Babiše.Stále jsem přesvědčen,že EET je vrcholem vykořisťování v ČR,navíc to má jen jediný důvod-dostat pod kontrolu potravinářský systém.Prostě-B abiš už měsíc po zpuštění EET bude vedět,které druhy potravin se nejvíce prodávají a které nejméně-následn ě tyto potraviny začne vyrábět(samozře jmě vše GMO+chemie) a prodávat za bezkonkurenční cenu.Podobný model teroru předvádí v USA Bill Gates. Celá tahle fraška má jen jediný cíl.Zničit Čechy a ještě na tom vydělat! Babiši ty zrádče,nechtěl bych být v tvojí kůži až budeš umírat-to bude PEKLO.

Facebook komentáře