Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Soud s Manningem: Whistleblowing dostal další ránu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Tisková zpráva Pirátské strany
Americký vojín Bradley Manning byl uznán vinným v 19 z 21 bodů obžaloby, i nadále mu tak hrozí doživotní trest. Trest za to, že svět upozornil na válečné zločiny páchané pod rouškou boje proti terorismu. Přestože si tento vojín při svém činu nepočínal natolik profesionálně a ohleduplně jako analytik NSA Edward Snowden, pozitiva jeho činu vysoce přesahují negativa. Tuto skutečnost však bude zřejmě možné seznat až v historickém kontextu. Dnešní den se zapíše do historie jako další den, kdy byl extremistickým skupinám poskytnut další pádný argument při rekrutování nových duší na úkor spravedlivějšího světa.

  • soud-s-manningem-whistleblowing-dostal-dalsi-ranu


Když na přelomu let 2009 a 2010 poskytl vojín Bradley Manning Julianu Assangovi rozsáhlé dokumenty, které byly později publikovány na portálu WikiLeaks, jednalo se o naprosto unikátní čin. Tou dobou už světová veřejnost tušila, že celá ta válka proti terorismu, kterou Spojené státy zahájily, je sama především teroristická a místo skutečného řešení problému pouze nové teroristy vytváří. Informace o válkách v Afghánistánu a Iráku, které Bradley Manning společně s diplomatickými depešemi protlačil skrze WikiLeaks do světových médií, měly potenciál zatřást světem.

To se jim také podařilo, vládnoucí struktury jsou ale zvyklé na úniky informací, proto trpělivě čekaly, až zájem lidí o jejich skandály opadne. S něčím takovým ale už nemohou do budoucna počítat. Novináři se stále víc a víc zajímají o dění a "drby" na Internetu, využívají alternativní zdroje a nespoléhají se pouze na vyjádření vládnoucích elit, která by bezduše papouškovali. Díky lidem, jako jsou Bradley Manning, Edward Snowden a další, se můžeme na práci médií a jejich dopad na veřejné mínění dívat aspoň s lehkým optimismem. Když se občané dozví, že o nich současní vládcové - ať už autokraté či demokraticky zvolení zástupci - uvažují jen jako o dobytku, odmítavá reakce tohoto postoje je rozhodně na místě.

"Pirátská strana se již od počátku stavěla na podporu Bradleyho Manninga i celého portálu WikiLeaks. Dokonce jsme na konci roku 2010 spustili vlastní podobný projekt PirateLeaks, kde jsme kdykoliv připraveni zveřejnit informace související s českou politickou scénou i dalšími oblastmi týkajícími se veřejného života. Piráti dlouhodobě tvrdí, že svobodný přístup k informacím umožňuje lidem lepší a kvalitnější rozhodování. Proto soud s Manningem považujeme především za snahu zastrašit čestné jedince, kteří disponují tajnými materiály, které by měly být zveřejněny a volně zpřístupněny. Navíc mi přijde absurdní, že by měl Manning dostat vyšší trest než kupříkladu vrah Breivik," říká Jakub Michálek, místopředseda Pirátů.

Facebook komentáře