Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Otevřený dopis rektorovi UK kvůli smlouvě o partnerství s Home Credit

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Vážený pane rektore,


jsem nanejvýš znepokojen skutečností, že Univerzita Karlova uzavřela smlouvu o partnerství se společností Home Credit International, která patří do skupiny PPF, dokonce s udělením exkluzivního označení „Hlavní partner UK“.

  • otevreny-dopis-rektorovi-uk-kvuli-smlouve-o-partnerstvi-s-home-credit


Jistě víte, v jakém oboru společnost HCI podniká. Jedná se o spotřebitelské úvěry, díky nimž každoročně tisíce lidí uvíznou v dluhové pasti. Tento druh podnikání se neformálně označuje jako „lichva“. Možná jste zaznamenal, že Petr Kellner má v Číně nelichotivou přezdívku „král lichvářů“. Společnost HCI vede v současnosti jenom u nás tisíce nezákonných exekučních řízení, o čemž po nedávném judikátu Ústavního soudu její právníci dobře vědí. Partnerstvím s HCI univerzita každopádně vysílá do společnosti neblahý signál, jímž legitimizuje velmi kontroverzní způsoby podnikání.


Petr Kellner a jeho PPF též dlouhodobě neblaze ovlivňuje vnitřní i zahraniční politiku v ČR. Jistě je Vám známo, že podporuje ex-prezidenta Klause a jeho institut, jehož veřejná stanoviska jsou zpravidla v souladu s politickou linií Kremlu. Není též tajemstvím, že obchodní zájmy Petra Kellnera a PPF jsou jedním z důvodů velmi vstřícné až submisivní politiky některých našich veřejných činitelů včetně prezidenta Zemana vůči Číně a představitelům tamějšího autoritářského režimu.       


Z výše řečeného vyplývá, že společnost HCI je krajně nevhodným partnerem pro Univerzitu Karlovu. Uzavření smlouvy o partnerství s touto společností považuji za mimořádně nešťastný krok, který těžce poškozuje dobré jméno naší staroslavné univerzity. Jako člen akademické obce musím konstatovat, že se mne tato skutečnost velmi nepříjemně dotýká. U drtivé většiny kolegů, s nimiž jsem o této záležitosti hovořil, se přitom setkávám s neméně rozhořčenými reakcemi. Je také velmi smutné, že orgány UK v reakci na uzavření smlouvy s HCI opouštějí renomovaní akademici, jako je profesor Jiří Přibáň, který již rezignoval na své členství v Čestné radě absolventů.    


Z uvedených důvodů Vás naléhavě žádám, abyste smlouvu s HCI s okamžitou platností vypověděl. Žádám Vás též, abyste veřejně objasnil, zda jste v minulých letech absolvoval zahraniční cesty do Číny a zda se na těchto cestách organizačně či finančně podíleli lidé z HCI či PPF Petra Kellnera. 


S pozdravem


doc. Václav Němec Ph.D., Filozofická fakulta UK v Praze                    


V Praze, 10. 10. 2019


Na vědomí:


členům Akademického senátu UK

Facebook komentáře