Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zrušit kolonku pohlaví aneb jak studenti Karlovy univerzity ukázali svou pokrokovost

Hodnocení uživatelů:  / 12
NejhoršíNejlepší 

Část studentů Karlovy univerzity požaduje, aby ze školního informačního systému byla vyškrtnuta kolonka pohlaví, a každý studující by si navíc mohl určit, v jakém rodě ho budou vyučující oslovovat.

  • zrusit-kolonku-pohlavi-aneb-jak-studenti-karlovy-univerzity-ukazali-svou-pokrokovost

Zhruba před rokem v tuto dobu byla nejstarší a nejznámější česká univerzita dějištěm protestních akcí, do kterých se zapojili i někteří její studenti. Nejprve studenti spolu s částí akademického sboru protestovali proti podepsanému partnerství mezi Karlovou univerzitou a společností Home Credit (ta na základě těchto protestů od smlouvy sama odstoupila), záhy poté část studentů z iniciativy Univerzity za klima zorganizovala okupační stávku, namířenou proti rektorovi Tomáši Zimovi kvůli jeho údajně nezodpovědným postojům k ochraně klimatu (zde pan Zima naopak neustoupil a je rektorem UK stále). 

Přestože v současné době jsou nuceni studenti Karlovy univerzity (tak jako i ostatních našich vysokých škol) kvůli koronavirovým opatřením vzdělávat se převážně distanční formou a omezit tak svoje kontakty, ani tato nelehká situace jim nezabránila v tom, aby projevili svou pokrokovost. Jak jsem se totiž dočetl z některých internetových médií (například zde nebo zde), část studentů nejstarší české univerzity přišla s peticí, v níž mimo jiné požadují zrušit kolonku pohlaví v novém informačním systému, který se chystá jejich alma mater zavést. Tento požadavek zdůvodňují v petici slovy: „Riziko ve zveřejnění spatřujeme například v jednoznačném rozpoznání studentů/studentek, u kterých se jejich upřednostňované oslovování neshoduje s pohlavím, uvedeným na občanském průkazu.“

Studenti/studentky naopak chtějí, aby do informačního sytému byly doplněny nové dvě kolonky: v jedné by byl uveden studentem/studentkou upřednostňovaný rod oslovení (ženský/mužský/neutrální), v druhé by potom bylo „zobrazované jméno“, jež by se mohlo lišit od legálního jména studenta/studentky. Vyučující by pak takto zvolené oslovení používali na adresu studujících a dle autorů petice by se tak „studenti/studentky mohli/mohly vyhnout mnoha nepříjemným situacím, kdy musí opravovat své vyučující.“

Že vám něco takového přijde naprosto šíleného? I já jsem si až dosud myslel, že čeští studenti (nebo lépe a genderově korektně řečeno studenti/studentky/studující) jsou na rozdíl od jejich vrstevníků v některých zemích na západ od nás přece jen umírněnější a že u nás by se nemohlo například stát to, co zhruba před rokem v USA, kde byl na jedné univerzitě v Indianě student vykázán z výuky kvůli tomu, že prohlásil, že existují jenom dvě pohlaví (viz odkaz zde).

Dle vyjádření mluvčího Karlovy univerzity Václava Hájka vedení školy zmiňovanou petici od studentů dosud neobdrželo, je však připraveno převzít náměty, obsažené v ní, k diskusi. Pokud se náhodou nejedná o dodatečný aprílový žert s půlročním zpožděním, tak jsem opravdu zvědavý, kam až se diskuse o výše uvedených požadavcích povede. Když už část studentů požaduje, aby si mohli zvolit nejenom pohlaví, ale i jméno, které se neshoduje s jejich oficiálně zapsaným jménem v občanském průkazu, tak by si v budoucnu možná mohli i dopředu zvolit, jakých akademických titulů dosáhnou, ti nejvíce sebevědomí pak jmenovat sami sebe třeba rektorem či rektorkou, nebo aspoň děkanem či děkankou. No uznejte: nečeká naši mladou generaci skvělá budoucnost?

Autor: Josef Nožička

zdroj: https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=758694

 

%MCEPASTEBIN%

Facebook komentáře