Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Oděsa 2014 Memento – STOP fašismu

Hodnocení uživatelů:  / 16
NejhoršíNejlepší 

Tisková zpráva

Praha, Hradčanské náměstí, 2. května 2015, 16.00 hod.

Oděsa 2014 Memento – STOP fašismu

2. května 2015 v 16.00 proběhne na Hradčanském náměstí v Praze shromáždění občanů, kteří odmítají být lhostejní k tomu, co se stalo 2. května loňského roku v Oděse a také k tomu, co se odehrává v posledních měsících na Jihovýchodě Ukrajiny.

 

Motto: "Před rokem se odehrála v Oděse tragédie. Zapomenout, nechat viníky bez trestu a rezignovat na lidskost, znamená umožnit opakování podobného masakru příště třeba i u nás doma.“

Smyslem shromáždění je nejen vzpomínka na oběti oděské tragédie, ale současně i protest proti šíření nenávisti a netolerance v naší společnosti. Na závěr bude přečtena výzva, určená vládám ČR a EU, aby bezpodmínečně požadovaly po ukrajinské vládě vyšetření masakrů v Oděse, na Majdanu, ale i vražd opozičních politiků a novinářů a potrestání viníků.  

  • odesa-2014-memento-stop-fasismu

 

Projev na této akci budou mít kromě jiných pplk. v. z. MUDr. Marek Obrtel, bývalý velitel polních nemocnic v Afghánistánu a Kosovu, Bosně a člen mise v Iráku, který na protest proti politice NATO vrátil svá vyznamenání. Promluví také docent Giuseppe Maiello, Ph. D. a několik dalších řečníků. Akce se zúčastní i přímý účastník zmíněných událostí z Oděsy, jehož jméno z bezpečnostních důvodů zatím neuvádíme. Součástí programu bude také čtení jmen obětí a také krátká modlitba. Shromáždění bude zakončeno přečtením výzvy vládě ČR, aby odsoudila viníky oděského masakru a aby požadovala po vládě Ukrajiny jejich vypátrání a potrestání.

Informace:

2. května 2014 v ukrajinském přístavním městě Oděse se v ulicích odehrály rozsáhlé střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci, zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě a proruské názory. Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 v Domě oborových svazů, kde se před prokyjevskými radikály snažili schovat proruští aktivisté.  Dům oborových svazů byl zapálen pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra, v ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, jak proruských aktivistů, tak i několika lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Ti se zde snažili najít úkryt před ozbrojenými radikály. Několik lidí bylo také zabito útočícími radikály, během pokusu opustit budovu okny spodních pater. Nehledě na rozsah tragédie, její brutální průběh a počet obětí ji ukrajinská vláda téměř ignorovala, dosud nebylo zahájeno žádné seriózní vyšetřování ze strany Ministerstva vnitra Ukrajiny, viníci nebyli potrestáni, přestože se tragédie odehrála před očima několika set svědků. Existuje fotodokumentace a videozáznamy z místa tragédie, dokumentující brutální chování pro-majdanovských skupin, ozbrojených střelnými zbraněmi a Molotovovými  koktejly.

 I přes určitou informační blokádu ze strany Ukrajiny, se zprávy o oděských událostech dostaly do mediálního prostoru a šokovaly mezinárodní veřejnost. Události z Oděsy jsou dnes pro mnohé lidi symbolem návratu fašismu, neboť na rozdíl od jiných událostí, které se například udály v Paříži (Charlie Hebdo), nikdo ze světových politiků proti tomu, co se stalo v Oděse, neprotestuje a neúčastní se protestních pochodů.

Pplk. v. z. MUDr. Marek Obrtel. Sloužil jako lékař v místech válečných konfliktů na Balkáně (Bosna, Kosovo), Iráku a Afghánistánu. Bývalý velitel 11. polní nemocnice Armády České Republiky v Afghánistánu. Byl oceněn řadou vyznamenání a medailí NATO, ale 30. prosince 2014 v otevřeném dopisu vládě České republiky prohlásil, že se vzdává všech válečných vyznamenání, protože se hluboce stydí za službu ve „zločinecké organizaci, jakou je NATO v čele s USA“.

Dr. Giuseppe Maiello, Ph. D. – bývalý spolupracovník italského ministerstva obrany, vyučoval, či vyučuje na několika vysokých školách v České republice (FF UK, FHS UK a FAMU). V současnosti přednáší antropologii.

Za svoláním a organizováním tohoto shromáždění nestojí žádná politická strana ani hnutí. Jedná se o protest občanů.

Kontakty:

Zdeněk Kratochvíl  - organizační dotazy

mob. 737144386  

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Oksana Zapletalová  – tisk a vztahy s veřejností

mob. 608250668   

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 danpoisel@seznam.cz 2015-04-27 14:54
Jaká je vládní myšlenková linie pro interpretaci těchto událostí lze vysledovat zde:http://www.novinky.cz/domaci/368127-upalovani-lidi-v-odese-jsem-nikdy-nehajil-brani-se-diplomat-bartuska.html

Zaorálek zuří ne proto, že nějaký vládní zmocněnec (co je to proboha za post?) má svůj výklad dějin, ale proto, že to řekl nahlas.

Hláška p.Bartušky: "....Nikdy jsem neschvaloval a schvalovat nebudu takovéto hrůzy, které se tam dějí na obou stranách. Proboha. Na to jsem viděl příliš mnoho válek,“ řekl Novinkám.cz.... " Já viděl tak 100 válek ve filmech a 50 ve zprávách a jakou to má vypovídající hodnotu...žádno u, stejně jako jeho keci.

Facebook komentáře