Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Klaus vychvaluje Bártu

  • klaus_brta
Prezident Klaus je opravdu svérázný chlapík. Vždycky si šel svou cestou, nikdy se nebál veřejně proklamovat svůj euroskepicismus, občas si povyrazil s pěknou ženskou, ale tentokrát šlápl vedle a to hodně.

Prezident Klaus je opravdu svérázný chlapík. Vždycky si šel svou cestou, nikdy se nebál veřejně proklamovat svůj euroskepicismus, občas si povyrazil s pěknou ženskou, ale tentokrát šlápl vedle a to hodně. Jeho poslední výroky s chválou na totální politické břídily byly opravdu neuvěřitelné, jako by je pronášel stařec s pokročilou demencí, který vůbec neví, která bije.

Prezident Klaus se vyjádřil, že straně Věci veřejné zpočátku nerozuměl, ale nyní se Věci veřejné stabilizovaly a přivedly do vlády šikovné politiky. Jedním z oněch šikovných politiků je prý Vít Bárta a prezident se zmínil i o ministru Dobešovi jako o nejlepším ministru školství od listopadu 89. Tak, výroky byly proneseny a veřejnost jen zírá.

Dobeš je nejlepší ministr?

Ještě by se snad s oběma očima přimhouřenýma dalo trochu chvály vyslovit na ministra Dobeše, který se aspoň v něčem snaží pomoci pedagogické obci. I když jeho návrh sebrat peníze nepedagogickým zaměstnancům ve školství, aby poté mohl zvýšit platy kantorům, tak to tedy byla perla. Snad ani nelze zazlívat ministrovi školství, že si na ministerstvu provedl personální čistku, protože který nový šéf na ostatních ministerstvech tak neučinil. S panem Bátorou na teplém ministerském postu to ale Dobeš trošku přehnal. Jako chlapovi by se ministru školství ani nemusely tolik vyčítat více než slušné odměny pro krásnou poradkyni Janu Machálkovou, které Dobeš vyplácel za její blíže nespecifikovanou práci. Statisícové přilepšení běžně dostávají poradci, vedoucí odborů nebo náměstci i na jiných ministerstvech, tak u Dobeše šlo aspoň o atraktivní ženu. Těžko ovšem spekulovat o tom, čím tak výjimečným ministr Dobeš okouzlil prezidenta, když se mu z jeho úst dostalo takové pochvaly.

Vít Bárta

Za co byly ale vyzdviženy Věci veřejné a Vít Bárta, to asi není jasné nikomu. VV se zatím profilovaly jako spolek, který je v koalici proto, aby ta politika nebyla taková nuda. Stranickou strukturu VV postrádají a hlasování o důležitých věcech organizují „Vévéčka" na internetu. V čele spolku VV stojí předseda nepředseda a užší vedení řeší problémy na večírcích plných lahví francouzského vína. Strana Věci veřejné šla do voleb podobně jako když firma vstupuje na trh. S agenturou ABL provedli průzkum politického trhu a zjistili, že lidem nejvíce vadí korupce. Natiskli si reklamní materiály a hurá do politiky. Kromě pár velkých slov , showmena Jóhna, představila tato strana plejádu hodně nesourodých charakterů. Počínaje Kristýnou Kočí přes Škárku až po psychicky nevyrovnaného Bártu. A když pak přišlo na lámaní chleba, nebyli schopni v této sestavě proti korupci cokoliv podniknout. Jak by taky mohli, když zuřil boj o stranické žlaby a místa u lizu.

Ano, jednu vlastnost Vít Bárta má, za kterou si jistě zaslouží od Klause pochvalu. Během Bártova úřadování v politice zatím nikdo nedokázal tak obratně masírovat prezidentovo ego. Vít Bárta nevynechal jedinou příležitost aby se mohl vlichotit, vetřít do prezidentovy přízně pochvalnými komentáři a poukazováním na to, jak je prezident prozíravý a moudrý. Tyto metody, jak Bárta později sám přiznal, se naučil na manažerských seminářích a naučil se je dobře. Právě tato obratnost, skoro by se dalo říct slizkost, jej dostala do temných útrob zákulisní politiky, ke klíčovým hráčům české politické scény. Ona totiž ruka ruku myje a bez kamrádšovtů a konexí se v politice nedá ničeho dosáhnout. Udržování výhodných kontaktů (u někoho lacinými lichotkami u některých spolu-straníků i penězi) se cenní a je to dobrý předpoklad úspěšné politické kariéry.

Onen pochvalný signál z hradu může být myšlen taky trochu jinak. Klaus možná myslí na vlastní zadní vrátka. Proslýchá se, že by Václav Klaus po skončení svého volebního období rád založil vlastní pravicovou stranu. A k vytvoření takové strany potřebuje lidi, čas na přípravu a také peníze. Když už Bárta zasponzoroval tak zoufalý projekt jakým byly Věci Veřejné a dokázal v čele udržet „loutku" Jóhna, možná by pan Vít Bárta pustil nějakou tu korunu i do projektu s Václavem Klausem v čele. Klausovy konexe a zkušenosti jsou neocenitelné a Bártovy peníze zase nutné pro hladký rozjezd. Pro oba by to mohla být oboustranně výhodná a výnosná spolupráce. Klaus by se vrátil do nejvyšších pater politiky jako předseda pravicové, konzervativní strany a Bárta by dostal také nějakou veřejně významnou funkci. K tomu možná i předsednictví několika správních rad významných státních podniků. A jako bonus Klausovu „ochranu". Protože přiznejme si, z dob privatizace toho Klaus toho ví na ostatní celkem dost. Málo kdo by si dovolil s ním jít do otevřeného konfliktu.

A tak se nejspíš dočkáme dalšího překvapení. Tandem Klaus-Bárta by mohl notně rozvířit kal stojatých, poněkud zapáchajících, českých politických vod.

Autor: plebs.cz, Tom, DKV

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře