Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Václav KLAUS - Pár slov k situaci v Izraeli a kolem Izraele

Nechci si ulehčovat svůj – naprosto dobrovolný – úkol každý týden napsat páteční glosu volbou nějakého únikového tématu. Teď se mi samozřejmě nabízelo téma údajně úsporného balíčku v Poslanecké sněmovně, který má být právě dnes projednáván. Tento týden však musím a chci psát o svém pocitu beznaděje ze situace kolem Izraele a o svém smutku z obrovského, a stále narůstajícího počtu obětí na obou stranách konfliktu, který se rozhořel v posledních dnech.

  • vaclav-klaus-par-slov-k-situaci-v-izraeli-a-kolem-izraele

Vím, že je to nesmírně obtížné a riskantní téma. Jakýkoli otazník či pochybnost autora jakéhokoli tisku či výroku budou hodnoceny nikoli optikou dneška, ale optikou nacistického masového vraždění Židů ve druhé světové válce. To jakoukoli produktivní diskusi blokuje. Nikdo radši nic neříká.

Jeden z nadpisů při středečním rozhovoru ČT 24 s Tomášem Pojarem říkal: „válka Izraele s Hamásem“. To je nesmírně zavádějící. Jsem přesvědčen, že by se mělo říci válka Izraele s arabským světem a – zcela symetricky – válka arabského světa s Izraelem. Zúžit to na Hamás není chyba nebo nepozornost, ale záměrné posunutí interpretace toho, o co tam jde.

Ano, arabský svět se za téměř osmdesát let nesmířil s vytvořením Státu Izrael a s odsunem původních obyvatel území tohoto státu do okolních zemí. To je smutná realita. Kéž by nebyla. Kdosi mi tento týden říkal, že kdyby Německo po válce nepřijalo odsunuté a nechalo je v táborech v blízkosti našich hranic, měli bychom dodnes podobný problém. Nesouhlasím. Němci (nejen Hitler) se něčím provinili a odsun byl součástí odvety.

Palestinci nerozpoutali světovou válku, pouze žili na území, o kterém svět, mezinárodní komunita, OSN, resp. mocní tehdejšího světa rozhodli, že na něm bude vytvořen nový Stát Izrael. I to se stalo realitou, která má své důsledky. A těmi je v posledních dnech šílené vraždění nemluvňat v izraelských kibucech na straně jedné a – a teď mně jde právě o onu formulaci – „čištění“ Gazy na straně druhé.

Může novinář ve veřejnoprávním médiu demokratického státu, kterým Česká republika je, mluvit o čištění dvoumilionového města? Není tento novinář „raněný slepotou“, abych připomněl český název slavného Huxleyho románu, který se v originále jmenuje „Eyeless in Gaza“. Byla Gaza navěky osudem prokleta?

Mocní tohoto světa se před téměř osmi desetiletími domluvili a na tomto základě v roce 1948 vznikl Stát Izrael. Není třeba, aby se mocní světa roku 2023, což nejsou stejní mocní, ale „noví“ mocní současného multipolárního světa, mocní digitalizovaného světa s instantním, 24 hodin denně trvajícím televizním zpravodajstvím, mocní, kteří mají sílu ničivou vojenskou techniku zásobovat obě strany konfliktu až do smutných konců (jako je tomu i v dnešní ukrajinské válce) také domluvili? Jestli toho tito mocní sami od sebe nejsou schopni, neměli bychom jim to my, ne-mocní, důrazně říci?

Hrajeme v tom my, v naší už dávno nesvrchované České republice, konstruktivní a důstojnou roli? Je právě teď nejdůležitější vést polemiku členů vlády o tom, ve kterém městě má být v Izraeli velvyslanectví České republiky? Navíc s vědomím, že jeho eventuální posun oproti dnešku znamená jednoznačnou podporu jedné strany tohoto tragického konfliktu?

Netroufám si klást více otazníků, už toto je více než dost. Ale ranění slepotou či mimořádnou necitlivostí bychom být neměli. Není to důstojné.

Zdroj: institutvk.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#5 Jaro Jaroslav 2023-10-21 16:36
Je to zidosatansky Babylonský Talmud( Smrť doslovne), co káže ze v KAŽDEJ SMRTI ZAČÍNA NOVÝ ŽIVOT- ale len žida!
Citovat
#4 Jaro Jaroslav 2023-10-21 16:34
Cituji fler:
Izrael udělal chybu, že ihned po svém napadení se nebránil a jak je známo, nejlepší obrana je útok. Muslimové se nikdy nevzdají svého plánu na ovládnutí světa a zavedení svého náboženství, pro ně smrt znamená nový život v ráji. Co se týče Palestinců, tak se stále omílá nárok na jejich stát, Palestinu. Vidím to jinak, jejich stát to nikdy nebyl, dokud jim to nebylo vtlučeno do hlav. https://cs.wikipedia.org/wiki/Palestina

Si blb, a zavadzaš, klameš! Skap aj s celou tvojou rodinou ty zidovská hnida!
Citovat
#3 Jaro Jaroslav 2023-10-21 16:30
AshkeNazi sionisti a medzi nimi mnoho židov a chazarov hlavne, skorumpovali väčšinu vlád bielych národov, ktoré teraz mongrelizuju imigráciou z 3.sveta.Preto skorumpované a židochazarmi nahlodane vlády Zapadu, ale uz aj Východu suhlasia, alebo mlčia pred holocaustom Palestíncov, z ktorích 40% su kresťania! A vidíme ich satanskú prácu smerom k Jew World Orderu, kde potom vykántria bielych gójov! OSN lóža založila dva štáty v Palestíne, no židonacisti nikdy nemali záujem o štát Palestína nikdy nedržala Zapadne zidokracie za gule v bankach a finančnom sektore! Ale Palestína je v práve a v pravde, a to satansky zidonacisti nemôžu preglgnúť a uznať ich pravo na štát a existenciu! Rozhodli sa pre pomalý a rýchli holocaust Palestínčanov! A anglo-fajčiaci- saxofonov z USAtanskej synagogy s Kanadou,Austral iou a Novym Zelandom stoja za židonacistami a sionistami aj preto, lebo len oni a chazari zijú na ukradnutých územiach,kde vyhladili domorodé populacie! A vhod im príde aj to, že to ohlúpeneho Západu gojskych populacií hlasaju ze oni sú 3.ci 4.generacia holyhoax " prezivších" z Auschwitzu a iních koncentrakov, ako " ask" no most li-Ke-ly sú jediny preživší Nazi, teda nacisti, a Zelensky je ich nacista! Takže pachajú na Palestíncoch holocaust v zidovskom Auschwitzi= v Gaze, a inde!!! A ak sa mi nepostavíme našim židonacistom a kolaborantom za Judášske šekely, tak uz onedlho budú pachať holocaust aj na nás! Začali ho na Okrajine ich sveta vplyvu...
Citovat
#2 fler 2023-10-21 01:06
Izrael udělal chybu, že ihned po svém napadení se nebránil a jak je známo, nejlepší obrana je útok. Muslimové se nikdy nevzdají svého plánu na ovládnutí světa a zavedení svého náboženství, pro ně smrt znamená nový život v ráji. Co se týče Palestinců, tak se stále omílá nárok na jejich stát, Palestinu. Vidím to jinak, jejich stát to nikdy nebyl, dokud jim to nebylo vtlučeno do hlav. https://cs.wikipedia.org/wiki/Palestina
Citovat
#1 Brabec 2023-10-20 12:03
Pane prezidente, výborně. Vedle vašich myšlenek celá současná vláda - jeden čučkař vedle druhého....
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře