Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kanonizace Jana Husa a mniši ze Sázavy

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 
Vážená redakce,

zasíláme vám aktuální článek „Kanonizace Jana Husa a mniši ze Sázavy“ spolu s odkazem na krátké video, které se k němu vztahuje, a prosíme vás o jeho zveřejnění: http://vkpatriarhat.org.ua/cz/?p=30765,">//youtu.be/NXVb5k2Y8W8
.

Předem děkujeme

S úctou

Sekretariát Byzantského patriarchátu

 

1.7.2015

 

  • kanonizace-jana-husa-a-mnisi-ze-sazavy
------------------------------------------------------------------
Kanonizace Jana Husa a mniši ze Sázavy

 

V krátké relaci bývalí sázavští mniši vzpomínají na bolestné momenty likvidace sázavského kláštera v roce 2003 kardinálem Vlkem a jím dosazeným biskupem Hučkem:

http://vkpatriarhat.org.ua/cz/?p=30765,">//youtu.be/NXVb5k2Y8W8

 

Před svátkem Jana Husa i sv. Cyrila a Metoděje je 4. července svátek sv. Prokopa, poustevníka ze Sázavy. Založil zde klášter, kde byla sloužena liturgie v staroslověnštině jako dědictví sv. Cyrila a Metoděje. V roce 1096 byli mniši ze sázavského kláštera vyhnáni na Východ a umlkl zde hlahol staroslověnských písní, modliteb i liturgie.

Po tisíci letech se na Sázavu vrací východní mniši a opět ožily staroslověnské zpěvy i modlitby na tomto posvátném místě. Bohužel, za tři roky byla tato misie zlikvidována a mniši vyhnáni opět na Východ. Přijali zde biskupská svěcení. V roce 2013 vyhlásili v Kyjevě za svatého Jana Milíče z Kroměříže. Před několika dny vyhlásili Jana Husa za mučedníka a prostřednictvím pětidílného videopásma (viz http://vkpatriarhat.org.ua/cz/?category_name=mucednik-jan-hus) seznámili veřejnost především s klíčovými dokumenty týkajícími se učení a smrti mučedn& iacute;ka Jana.

Koncem června byli biskupové BKP ve svém klášteře u Lvova přepadeni muži v maskách se samopaly a násilně deportováni z Ukrajiny. Patriarcha Eliáš už delší dobu pobývá v zahraničí mimo Lvov. Ještě před vyvrcholením 600. jubilea odtud patriarcha vyhlásí českého mučedníka Jana Husa za svatého. Deportovanými biskupy-sekretáři bude v den 600. jubilea tato kanonizace zveřejněna přímo v Praze. Zároveň ať je rovněž 6. 7. 2015 slavnostně zveřejněna v různých křesťanských chrámech a modlitebnách před českými křesťany. Kanonizace Jana Husa je vyvrcholením 600. jubilea jeho mučednické s mrti.

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Petr Přecechtěl 2015-07-08 06:31
Co tak přestat oslavovat lidi a hádat se mezi sebou o nesmyslech a uvědomit si, že Bůh je skutečný a momentálně se nacházíme těsně před Jeho příchodem. Copak je bratr hrnek Hus důležitější než náš Hrnčíř, Ježíš Kristus ? Copak někomu pomůže kanonizace Husa v situaci, kdy národ Božích bojovníků = v překladu Izraele, potřebuje probudit z té lži předstírané dogmatické víry. Víra je dělat to, co dělal Kristus a hlásat jeho Slovo. Dnes říká: Alarm, vstávat, přicházím soudit i vás, jejichž řeči není rozumět!!! Amen

Facebook komentáře