Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Incident při protivládním protestu. Napaden byl zaměstnanec ČT (+ foto)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • demonstrace_10_stydm_se
  • demonstrace_7
  • demonstrace_6
Včera v 17:00 byly na náměstích velkých českých měst zahájeny organizované akce. Na Václavském náměstí v Praze se krátce po plánovaném začátku sešly dva až tři tisíce nespokojených lidí s transparenty. Po sedmé hodině se dav vydal k budově České televize. Ochranka nedokázala zabránit napadení redaktora, který před budovou o akci stručně informoval.

Na Václavské náměstí dorazili také slovenští demonstranti, kteří se v minulých dnech angažovali v protestech kvůli kauze Gorila. Z davu vykukovaly transparenty „Pryč s kmotry a mafií" nebo „Okamžitý odchod prezidenta".

K davu promlouval téměř hodinu Islanďan Hördur Torfason, který spoluorganizoval revoluci v zemi s nejstarší ústavou na světě. Na místě zní písničky Karla Kryla, dostavil se i zpěvák Ziggi Horváth. Mladší lidé si lepí na oblečení placky s nápisem „Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi".

Proti vládě

Mezi demonstranty byla také skupinka mentálně postižených lidí. Tu podle informací redakce začali natáčet a fotit neoznačení novináři ve snaze zesměšnit ji a vydávat ji jako ilustrační průřez " běžných demonstrantů". Postižených se zastali jiní demonstranti a došlo ke krátké slovní přestřelce.

Kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert vyzýval ze svého automobilu demonstranty k pochodu na Kavčí Hory před budovu České televize. Televize totiž podle nich akci bojkotuje. Od 17.00, kdy protest začal, nezařadila do svého zpravodajství ani jediný záběr z Václavského náměstí. První krátký šot se objevil až v hlavní zpravodajské relaci Události v sedm hodin.

Se svým proslovem přispěl také 93letý Jiří Krejčík, jeden z nejvýznamnějších českých režisérů a scenáristů, který se proslavil například celovečerními snímky "Týden v tichém domě" nebo "Vyšší princip". Krejčík připomněl zejména odvahu Jana Palacha. Česká televize se podle něj na místo nedostavila, protože se bojí a slouží kapitálu. Režisér rovněž vyzval spoluobčany, aby se zbavili strachu a nenechali si vše líbit.

Podle odhadů Policie ČR, která dohlíží na bezpečnost, bylo na místě dva a půl tisíce lidí. Ti se po sedmé hodině odebrali po pražské magistrále, kterou na hodinu zablokovali, k budově České televize na Kavčí hory.

Dav napadl redaktora ČT

Podle reportéra ParlamentníchListů.cz ochranka uzavřela hlavní vchod. Po osmé hodině dav se skandováním "Už jsme tady!" dorazil, přesunul se před budovu zpravodajství a hlasitě se dožadoval přímého vstupu do vysílání. O půl deváté se dočkali, krátký vstup jim ale nestačil. Momentálně požadují, aby před ně předstoupil generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Reportér ParlamentníchListů.cz hlásí o půl deváté na místě incident. Podle prvních informací prý dav napadl šéfa zpravodajství České televize Petra Mrzenu. Později se ale ukázalo, že se sice jednalo o zaměstnance televize, ale nešlo o šéfa zpravodajství. Musela zasáhnout policie, aby nikdo nebyl zraněn. Protestující prý dokonce přemlouvali policisty, aby se k nim přidali.

Demonstrující tvrdí, že chtějí před budovou České televize nocovat. Dostávají další krátký prostor ve vysílání zpravodajské ČT24, redaktor akci popisuje jako poklidnou a bez nutných zásahů policie. Mezitím reportér ParlamentníchListů.cz hlásí, že se dav snaží dostat do budovy a policie mu v cestě zabrání.

Krátce před desátou hodinou ale i rozvášněnému davu došla energie a lidé se postupně rozešli.

Tisíce lidí v dalších českých městech

Nejvíce lidí se sešlo zřejmě na brněnském náměstí Svobody, policejní mluvčí Bohumil Malášek odhadl účast na 3 500 až 4 000 lidí. Z náměstí musela být odkloněna doprava, tramvaje jezdily po Rooseveltově třídě. Demonstrace se dosud obešla bez incidentů.

Na Masarykově náměstí v Hradci Králové se na protivládní demonstraci sešla zhruba tisícovka lidí. Účastníci podepisovali petiční archy, kterými požadují demisi vlády či zastavení penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy. "Je potřeba, aby lidi vzali klacky a vyhnali vládu, takhle to už dál není možné," řekl v projevu jeden z protestujících. Někteří demonstranti měli nad hlavami transparenty s nápisy "Stop vládě zlodějů" či "Vláda má tvořit, ne krást a lhát".

Přibližně tisíc lidí demonstrovalo také v Ostravě, na dalších místech se účast odhaduje na stovky či desítky protestujících. V Plzni a Liberci přišlo asi 300 převážně starších lidí, v Českých Budějovicích a v Jihlavě se akce zúčastnilo přibližně sto demonstrantů. V Jičíně zaznamenali účast až 400 lidí. V Karlových Varech iniciativu podpořila asi padesátka účastníků.

parlamentnilisty.cz

Facebook komentáře