Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vyjádření Pavla Šrámka k protestům zemědělců

Protesty zemědělců nejen proti Green Dealu jsou naprosto logické, avšak vláda se drží pravidla „slibem nezarmoutíš“, aniž by podnikla reálné kroky.

  • vyjadreni-pavla-sramka-k-protestum-zemedelcu
 

Zemědělci se nacházejí v naprosto prekérní situaci. Náklady na zemědělskou prvovýrobu za poslední dva roky vzrostly o více než 40 %, zatímco výkupní ceny komodit prudce klesly o více než 20 % ve srovnání s rokem 2021.

Nová zelená společná zemědělská politika také snížila dotace. Ekonomicky to jednoduše nedává smysl. Nejmenší farmáři s plochou do 150 hektarů, kteří téměř neprodukují potraviny, si polepšili, zatímco velcí farmáři se potýkají s problémy, ale přežijí.

Nejhůře však tato krize zasáhla tzv. střední zemědělské podniky s rozlohou mezi 500 až 2000 hektary, které jsou základem pro produkci většiny potravin a doslova živí národ. Zemědělci prvovýrobci nemají možnost vyjednávat si ceny, jsou od spotřebitele nejvzdálenější a čekají, kolik jim nabídne tzv. trh, který v zemědělství vlastně neexistuje.

Tato situace je naprosto tristní a vláda ji bohužel nepochopila. Pokud střední podniky nepřežijí, budeme v budoucnu dovážet většinu potravin. To je paradoxní, zejména když se zároveň oslavují tzv. tržní ekonomové z ODS a TOP09. Trh v zemědělství je však regulován od začátku do konce a komplikovanými dotacemi, ve kterých se již nikdo nevyzná.

Pavel Šrámek, farmář, ekonom a výrobce potravin 

Zdroj: https://svobodni.cz/tiskovky/vyjadreni-pavla-sramka-experta-na-zemedelstvi-za-svobodne/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 miroslav petr 2024-03-08 11:00
Vláda se bojí a nechce zrušit gryndýl a řešit levnou energii. Do té doby bude nejen zemědělství, ale celá ekonomika ČR v katastrofální situaci. Čím později nastoupí nová vláda, tím hůř se budou řešit současné problémy. Přesto si jakýsi hééérec Polívka a další "umělci" tuto vládu chválí.. Vzpomínáte na jediný hit "zpěváka" Kluse "Za co, bože, za co..."?
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře