Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentinští vysokoškolští studenti pochodovali proti Mileiovým škrtům aneb "17. listopad" po argentinsku

Studenti svolali na toto úterý do Buenos Aires a dalších měst v zemi pochod proti snižování prostředků na vysokoškolské vzdělávání, výzkum a vědu.

Studenti, učitelé, členové politických, odborových a lidskoprávních organizací v Argentině toto úterý pochodovali na obranu veřejného školství a odmítli rozpočtové škrty na univerzitách, které provedla vláda Javiera Mileie.

  • argentinsti-vysokoskolsti-studenti-pochodovati-proti-mileiovym-skrtum

Pod heslem „Na obranu svobodných veřejných univerzit“ bylo svoláno několik protestních akcí po celé zemi, s epicentrem ve městě Buenos Aires, kde v 15:30 místního času začala mobilizace před Kongresem a byla zakončena shromážděním na náměstí Plaza de Mayo.

Podle zpráv místopředsedy Národní meziuniverzitní rady (CIN) Oscara Alpa  byly hlavní důvody na protesty tyto:.

Prostředky na provozní výdaje, z nichž se hradí provoz studijních středisek, nedosahují ani 50 % požadované částky a nezohledňují nárůst inflace v zemi, uvedl.

Další z výtek univerzitního sektoru vůči vládě se týká zpoždění při vyhlášení systému stipendií, pro studenty ze znevýhodněných rodin.

Alpa si také stěžoval na ochromení infrastrukturních prací prováděných na všech univerzitách v zemi.

Pro generálního tajemníka Národní federace vysokoškolských učitelů Carlose de Feo je hlavním důvodem mobilizace obrana svobodných veřejných vysokých škol a druhým důvodem je rozpočtová otázka veřejného vzdělávání.

Podle odborového předáka se škrty oznámené vládou Javiera Mileie týkají celkem 57 institucí v celé zemi, které zaměstnávají 250 000 lidí včetně pedagogů a nepedagogických pracovníků a které navštěvuje dva a půl milionu studentů.

V minulých dnech prezident Milei oznámil zvýšení provozních nákladů o 140 procent.

Poté, co jej prezentoval jako výsledek „konsensu“, CIN popřel, že by dosáhl dohody, a v úterý ratifikoval celostátní protesty proti Mileiové vládě.

V minulých dnech byla na univerzitě v Buenos Aires vyhlášena rozpočtová nouze a univerzity tak budou moci fungovat jen několik měsíců.

Zdroj: espanol.almayadeen.net/noticias/politica/1848590/universitarios-de-argentina-marchar%C3%A1n-contra-recortes-de-mil

+ VIDEO -------------------------

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Kelly 2024-04-24 06:50
V Argentině lidi do ulic dostanete, jen u nás ne, tak zbabalý národ, jako je ten český, se jen tak lehce po světě nenajde.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře