Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Wikileaks: Masivní únik informací o skutečné tváři okupace Afghánistánu

  • decko-afghan
Obsáhlý soubor tajných materiálů americké armády nabízí zničující obrázek neúspěšné války v Afghánistánu, odhaluje, že koaliční jednotky pozabíjely v nenahlášených případech stovky civilistů, že Taliban vystupňoval své útoky a že se velitelé NATO obávají, že Taliban má podporu nejen sousedního Pákistánu, ale i Íránu.

Odhalení, která vyplývají z více než 90 tisíc zpráv a zpravodajských údajů, získal legendární webový server Wikileaks, který letos vyvolal vášně už zveřejněním videa, na němž američtí vojáci zabíjejí z vrtulníku civilisty na ulici v Bagdádu.

Nynější „dávku" materiálů Wikileaks předem k prozkoumání předal redakcím britského The Guardian, německého Der Spiegel a amerických The New York Times. Jejich zveřejnění přichází v době, kdy dále narůstá pesimismus ohledně Obamovy „posilovací" strategie a kdy koaliční vojáci pátrají po dvou amerických vojácích unesených v pátek jižně od Kábulu.

Z válečných záznamů navíc vyplývá:

--      jak tajné oddíly zvláštních sil lovili vůdce Talibanu, aby je bez soudu „zabili či zajali".

--      jak USA utajovaly skutečnost, že Taliban získal smrtící rakety země-vzduch.

--      jak koalice stále více k útokům na Taliban používá bezpilotní stroje Reaper na dálku řízené ze základny v Nevadě.

--      jak Taliban eskaluje krveprolití tím, že podél silnic rozmisťuje stále více náloží, které si až dosud vyžádaly na dva tisíce životů civilistů.

 

Bílý dům ve svém prohlášení ke zveřejněným dokumentům poukázal na to, že chaotický obrázek, který z uniklých materiálů vyvstává, je výsledkem „podfinancování" za Obamova předchůdce: „Je důležité připomenout, že materiály pokrývají časový úsek mezi lednem 2004 a prosincem 2009."

Bílý dům ovšem zároveň „ostře odsoudil zveřejňování tajných materiálů, které ohrožují životy" amerických a spojeneckých vojáků a „zvyšují riziko pro americkou národní bezpečnost".

Složky přitom odhalují nejméně 144 dosud nezveřejněných případů, v nichž koaliční vojáci zabíjeli afghánské civilisty, přičemž značný počet mezi nimi tvoří střelba na neozbrojené řidiče nebo motocyklisty ve snaze ochránit se před případnými sebevražednými atentátníky. Nově odhalené případy celkem popisují zabití 195 a zranění 174 civilistů, nicméně tento počet je zcela jistě podhodnocený, protože většina obětí se do žádných hlášení nikdy nedostala. Mezi nejkrvavějšími nově zdokumentovanými akty je například francouzský útok na školní autobus (osm zraněných dětí) z roku 2008, americký kulometný útok na autobus ve stejném roce (15 mrtvých a zraněných) nebo polský útok granátometem na vesnici o rok dříve, při němž byli povražděni účastníci svatební hostiny.

„Tyto složky odhalují setrvalý trend jednotek USA a NATO popírat informace o civilních obětech," konstatuje Rachel Reidová z Human Rights Watch. „Bez ohledu na četné taktické direktivy požadující transparentní vyšetřování případů, při nichž umírají civilisté, se dál nic neděje."

Většina zveřejněných materiálů byla ve své době označena jako tajná, nyní už ale z vojenského hlediska citlivé nejsou. Wikileaks sám pozdržel zveřejnění malé části dokumentů z obav, že by mohly ohrozit místní informátory v Afghánistánu, nebo vyzradit skutečná vojenská tajemství. Zakladatel Wikileaks Julian Assange navíc nechce prozradit, za jakých okolností materiály získal, a oznámil, že před zbylé dokumenty před zveřejněním na „necenzurovatelných serverech" projdou důslednou redakcí.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře