Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Video: Záznam ukazuje, jak americký vrtulník nad Bagdádem zabíjí civilisty

  • reuters-vrtulnik
Wikileaks.org zveřejnila tajný americký vojenský videozáznam z 12. července 2007, na němž vrtulníky Apache zabíjejí na bagdádské ulici nejméně tucet civilistů, včetně dvou reportérů agentury Reuter´s.

Záznam po americké straně požadovala sama agentura kvůli vlastnímu vyšetřování masakru, přičemž Wikileaks dostala zakódovanou kopii videa, kterou se jí nakonec podařilo rozlousknout.

Video ukazuje, jak vojáci z vrtulníku sledují skupinu lidí jdoucí po ulici. Zničehonic se vojáci rozhodnou, že jeden z civilistů tam dole má granátomet (podle všeho šlo o kameru v rukou jednoho ze zaměstnanců Reuter´s), a zahájí do skupiny palbu. Zabijí všechny až na jednoho, který se zdá být těžce zraněný, zatímco posádka vrtulníku diskutuje, zda ho má, či nemá dorazit. Jakmile na místo útoku přijede dodávka a začne nakládat mrtvé a zraněné, vrtulník zaútočí i na ni a zabije několik dalších lidí, přičemž zraní také dvě děti. Jeden z hlasů vojáků pak poznamená, že za zranění dětí může řidič dodávky, protože je „děcka přivezl do války".

Americká strana potvrdila pravost videa, odmítla však komentovat otázku, proč posádka vrtulníku zaútočila na civilisty na ulici a následně i na ty, kteří se obětem pokoušeli pomoci. Ministerstvo zahraničí se k této věci na tiskové konferenci odmítlo vyjádřit, a tak podle všeho platí předchozí názor Pentagonu, že vojáci postupovali správně a celá věc se vyšetřovat nebude. Není přitom tedy dál jasné, proč Pentagon v době zabíjení civilistů tvrdil, že jsou tyto jeho jednotky „v bojové operaci proti nepřátelským sílám", když video neukazuje žádné známky odporu civilistů.

Zveřejnění videa na Wikileaks přichází v době, kdy se americká armáda zrovna snaží věrohodně vysvětlit zabití několika civilistů (včetně těhotné ženy) v Afghánistánu. V tomto případě prý také zabití předcházela „přestřelka", která se ovšem nekonala. Armáda se pokusila vinu za smrt těhotné ženy svalit na povstalce, kteří ale v dané době na místě vůbec nebyli.

 

Video zveřejněné na Wikileaks.org

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře