Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Uvědomil si Kreml konečně, že Ukrajina už není "omezená vojenská operace"?

Paul Craig Roberts

Southfront.org hlásí:

"Ozbrojený konflikt na východní Ukrajině se nakonec změnil ve válečný stav mezi Ruskem a NATO s nepředvídatelnými výsledky pro všechny strany konfliktu."

https://southfront.org/battle-for-kharkov-region/

Jak jsem upozorňoval od počátku konfliktu, předpoklad Kremlu, že ruská vojenská intervence se může omezit na vytlačení ukrajinských sil z oblasti Donbasu, byl strategickou chybou, zejména funkce go-slow, protože poskytla Západu spoustu času na rozšíření války. K mnohem širší válce nyní došlo, pokud je správná zpráva Southfrontu, že třetinu sil použitých v ukrajinské "protiofenzívě" v Charkovské oblasti dodaly členské státy NATO.

Podle zprávy Southfrontu se řídce rozmístěné ruské síly, vědomy si toho, že se blíží útok, stáhly do konsolidovaných pozic a utrpěly jen malé ztráty. Ukrajinské síly/NATO utrpěly těžké ztráty. Vzhledem k tomu, že se nyní k místu blíží ruské posily, budou ukrajinské síly/NATO pravděpodobně zničeny, stejně jako tomu bylo v případě ukrajinské "protiofenzívy" na jihu.

  • uvedomil-si-kreml-konecne-ze-ukrajina-uz-neni-omezena-vojenska-operace

Zdá se, že Kremlu konečně došlo, že Rusko je ve válce. ale je tomu skutečně tak? Southfront uvádí, že v 7 regionech východní Ukrajiny Rusko vyřadilo z provozu elektrárny a nechalo bez proudu regiony od Kyjeva přes Charkov až po Oděsu. K tomu mělo dojít těsně před ruskou vojenskou intervencí, ale Kreml z neznámých důvodů nepodnikl žádné kroky, které by Ukrajině ztížily možnost bránit se ruským silám. Proč Kreml omezil svůj útok na ukrajinskou infrastrukturu pouze na východní Ukrajinu? Neustálé případy zdrženlivosti Kremlu přesvědčily Washington, že Rusko lze porazit, protože mu neleží na srdci válka.

Zdá se, že Putin těžko chápe, že nemůže jen částečně vést válku, zejména takovou, která se vleče a vleče, dokud se do ní nemohou zapojit všichni.

Komentátoři neschopní strategického myšlení mě kritizovali jako "krvežíznivého", když jsem řekl, že omezená operace by vedla k rozsáhlejší válce a větším ztrátám na obou stranách než rychlé dobytí Ukrajiny, než se USA a NATO stihnou zapojit. To, co Southfront nazývá "nepředvídatelnými výsledky" rozšiřující se války, mi bude i nadále dávat za pravdu. Každý, kdo sledoval, jak omezené zapojení Washingtonu ve Vietnamu přerostlo v plnohodnotnou dlouhou válku, měl vědět, že se tato hloupost nebude opakovat. Kremlu toto poučení zjevně uniklo.

Možná, že Putin nebude schopen válku se svými "západními partnery" překousnout, nebo země NATO z války vycouvají, aby si zajistily ruskou energii a předešly ekonomickému a politickému kolapsu. Ale možná také ne. Nemyslím si, že by ofenzíva Ukrajiny a NATO v Charkovské oblasti byla úspěchem, ale média ji jako úspěch sehrála, což povzbudí washingtonské neokonzervativce, kteří ovládají zahraniční politiku USA od dob George W. Bushe, k většímu tlaku. Vzhledem k tomu, že USA a NATO jsou již hluboko v konfliktu, poskytují zbraňové systémy, zpravodajské informace a informace o cílení, výcvik a nyní i vojenský personál, je pro ně snazší dostat se hlouběji než se stáhnout. Putin by se možná rád stáhl, když sleduje, jak se k němu plíživě blíží nebezpečná širší válka, ale nemůže, aniž by byl považován za neúspěšného, který dovedl Rusko k porážce. Docházím k závěru, že šance se zdají být ve prospěch širší války.

Aby bylo jasno, mým cílem není pranýřovat Putina nebo vyvolat ruské vítězství. Mým cílem je zabránit konfliktu, který si ani jedna strana nemůže dovolit prohrát. Jediným způsobem, jak si takový výsledek pojistit, by bylo rychlé ruské vítězství nad celou Ukrajinou, nikoli "vojenská intervence" v jednom koutě země, která by se měsíc po měsíci hroutila.

Přesvědčivá demonstrace ruské vojenské zdatnosti by odradila Finsko a Švédsko od vstupu do NATO, protože by ukázala neschopnost omezených sil, které má NATO k dispozici, bránit kohokoli před takovým útokem, jaký by Rusko mohlo na Ukrajině rozpoutat. Dokonce si připouštím možnost, že by se NATO rozpadlo, protože by si Evropa uvědomila, že jejím skutečným zájmem je mír s Ruskem.

Bohužel tyto příležitosti zůstaly nevyužity a nyní čelíme nekonečnému konfliktu, pokud Kreml neopustí svou neúspěšnou politiku a nezačne rozhodně jednat.

S blížící se zimou bude Evropa brzy zahlcena hospodářskými a politickými problémy, které jí způsobí odříznutí od ruské energie v důsledku sankcí Washingtonu. Pokud Putin nepřispěchá Evropě na pomoc, Evropa se brzy ocitne mimo konflikt.

Vzhledem k tomu, že západní média fungují jako ministerstvo propagandy, málokdo ve světě chápe, že Rusko do konfliktu nasadilo jen málo vojáků. Ruské síly byly vždy v početní převaze nad ukrajinskými silami, ale rozhodovala vynikající ruská palebná síla. Pokud by Putin nasadil dalších 100 000 vojáků a připravil Kyjev a západní Ukrajinu o energii a komunikace, mohl by konflikt ještě ukončit dříve, než se vymkne kontrole. Je však třeba přijmout fakt, že se válka rozšířila a vyžaduje rozhodné ruské kroky, aby se válka ukončila dříve, než se dále rozšíří a stane se nekontrolovatelnou.

Otázkou je, zda je Putin schopen jednat rozhodně. Ruský ministr zahraničí Lavrov opět způsobil, že Rusko vypadá nerozhodně a slabě, když nabídl "vítězné" Ukrajině mírové rozhovory tváří v tvář ruskému stažení z její charkovské frontové linie. https://www.rt.com/russia/562738-ukraine-turning-point-kharkov/

Stále více si kladu otázku, zda Putin a Lavrov ve skutečnosti nechtějí ruskou suverenitu a multipolární svět, ale být součástí Západu, a zda je tato klamná touha nečiní neschopnými vést válku. Uvidíme, zda se Putin a Lavrov vzdají ruské suverenity, aby se stali součástí Západu. To je jediná podmínka, která může Rusku otevřít členství v Západu. Rusko, stejně jako celá Evropa a Spojené království, musí přijmout hegemonii Washingtonu.

Když posloucháme Putina, jak stále dokola mluví o mezinárodním právu, které je v mysli Washingtonu naprostou nicotou, kromě záminky k potrestání nepřátel, jako byli Němci v Norimberku, nutí nás to přemýšlet, v jakém světě Putin žije. V tom skutečném zjevně ne.

Reálný svět je založen na moci a ruská iluzorní zdrženlivost při používání své moci dostala Rusko do krajně nevýhodné pozice. Vzhledem k tomu, že Rusko je na Západě vnímáno jako slabé a nerozhodné, bude Washington tlačit na Putina tak dlouho, dokud nebude mít jinou možnost než ruskou kapitulaci nebo jadernou válku.

Bývalý ruský prezident Medveděv vystupuje rázně, na rozdíl od Putina, který je na Západě vnímán jako slaboch, ne že by jím byl. Medveděv prohlásil, že angažovanost Západu na Ukrajině s jeho "bezuzdným pumpováním kyjevského režimu nejnebezpečnějším typem zbraní" znamená, že Rusko přejde na další úroveň, kde budou odstraněny zábrany konfliktu. "A pak," řekl Medveděv, "nebudou moci západní národy sedět ve svých čistých domech a smát se tomu, jak opatrně oslabují Rusko v zastoupení. Všechno kolem nich bude hořet. Jejich lidé budou sklízet svůj žal v plné míře. Země bude hořet a beton se bude tavit." https://www.rt.com/russia/562734-medvedev-apocalypse-revelation-ukraine/.

Medveděv tak uvádí na pravou míru správnost mých varování.

Zdroj: https://www.paulcraigroberts.org/2022/09/14/has-the-kremlin-finally-realized-that-ukraine-is-no-longer-a-limited-military-operation/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Petr Dohnal 2022-09-17 00:03
Nesouhlas. Nejde o to Ukrajinu převálcovat a zvítězit nad ní. To by Rusku při skutečném nasazení velkou práci nedalo. Jde o porážku nebo alespoň citelné oslabení Západu. Nyni je to Rusko, kdo tahá za delší konec provazu. Čím déle ta válka potrvá, tím více bude Západ vycucaný z peněz. Proč by tedy Rusové spěchali? Západ prohrál válku v Afghanistánu, ale narozdíl od Afghánců Rusové porážku Západu urychlují přivíráním kohoutků. Tentokrát Západ Rusko na kolena nedostane, jako se to stalo během vlády Gorbačeva, ale sám půjde do kolen. Na Západě sní o tom, že se jim to znovu podaří, ale to už se nebude opakovat. Svět už je jiný. Západu povstal jiný nepřítel - Čína - a nezbude mu nakonec, než se s Ruskem spojit, a Ukrajinu (spolu s ostatními bývalými sovětskými republikami) Rusku věnovat. Ukrajina bude nakonec Západem Rusku vydána, jako v r. 1938 vydali Hitlerovi Československo. Takový je Západ ...
Citovat
#1 disident 2022-09-15 23:59
Naprostý souhlas s P,C,Robertsem. Rusko musí Ukrajinu převálcovat, jinak to neskončí.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře