Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

WikiLeaks zveřejnila dokumenty „Spy Files“ o globálním monitorování

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • WikiLeaks-cyberwar
WikiLeaks prvního prosince spustila nový projekt s názvem "The Spy Files", který na své stránce uvádí, že dá do oběhu stovky dokumentů od zpravodajských agentur. Zmíněný zpravodajský průmysl obsažený v dokumentech se týká 25 zemí a až 160 zpravodajských agentur. "Spy Files" je prostě seznam brožur manuálů, novinových stránek a ceníků. Dosud zahrnuje 287 dokumentů, jejichž počet se bude během nového roku zvyšovat.

Podle oznámení na oficiální stránce je důvodem sběru informací ukázat, že hlavním centrem zpravodajského průmyslu jsou rozvinuté země s vyspělejším technologickým průmyslem. Dokumenty jsou pak prodány represivním režimům ve světě a také jsou používány domácími zpravodajskými agenturami.

Stránka dále uvádí, že zpravodajské agentury, armáda a policie tak dokáží v masovém měřítku a tajně odposlouchávat hovory, získat kontrolu nad počítači bez pomoci nebo bez vědomí telekomunikačních operátorů. Zjištěná může být i aktuální pozice mobilního telefonu a toho, kdo ho používá. Dokonce i v případě, že je telefon nebo mobilní zařízení vypnuté.

Podle WikiLeaks se v posledních 10 letech, od útoků 11. září 2001, tento průmysl změnil z tajného, ​​který většinou poskytoval informace americkým a anglickým zpravodajským agenturám, na masivní multinárodní průmysl, který je v zásadě neregulovaný.

Dokumenty zveřejněné na webstránce obsahují také smlouvy, které dokazují, že zpravodajské agentury prodaly monitorovací technologii represivním arabským zemím, například Libyi, a to v době, kdy jí vládl Muhammad Kadáfí.

Agentura se sídlem v Pekingu, China Top Communications, nabídla technologii, která dokáže rozšifrovat hesla více než 30 emailových poskytovatelů.

Na stránce jedné z osmi partnerských organizací spolupracujících s WikiLeaks, Bureau of Investigative Journalism and Privacy International, se uvádí, že "italská zpravodajská agentura tvrdí, že dokáže na dálku získat kontrolu v mobilech Smartphone a použít je k odposlechu konverzace a získání fotografií vlastníků těchto mobilů."

Existuje množství používaných zařízení zpravodajskými agenturami. Podle dokumentů "Spy Files" jsou některé naprogramována tak, aby se chovala jako malware a jiná jsou navržena tak, aby obešla ochranné zabezpečení na osobních počítačích.

zdroj: http://true-lies.blog.cz/1201/wikileaks-zverejnila-dokumenty-spy-files-o-globalnim-monitorovani

Facebook komentáře

Nejčtenější