Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lidé přece potřebují chránit před dezinformacemi

Společnost CZ.NIC odpojila další weby, nyní je odpojeno více než 900 webových stránek. A experti na dezinformace nás neustále straší rozdělením společnosti. Někdo nás přece musí chránit před lží a nenávistí.

Ano, pravda je, že z těch 900 set stránek je velká většina pozastavena pravděpodobně z provozních důvodů, jako je například špatné vyplnění údajů o provozovateli. Nicméně oněch osm nejznámějších blokovaných webů z 25.2.2022 je stále blokováno dle článku 17. CZ.NIC má v pravidlech stanovenou měsíční lhůtu, kterou lze neomezeně prodlužovat a zatím to vypadá, že se k uvolnění domén nechystá.

  • lide-prece-potrebuji-chranit-pred-dezinformacemi

Nebojte, my Vás ochráníme

Dezinformace, nebo lži zde s námi byly, jsou a budou. Co se změnilo, je rychlost šíření. Ta je oproti dřívější době nevídaná. Informaci dnes obdržíte z druhé strany planety za několik vteřin klidně i s videem např. video s ruským transportérem z Kyjeva, který najel na osobní auto. Ozývaly se hlasy, že vlastně nešlo o ruský tank, ale ukrajinské vojenské vozidlo, které nebylo pod kontrolou řidiče a způsobilo nehodu. Vzhledem k tomu, že na sobě nemá onen znak “Z” ani jiný rozlišovací symbol a situace se odehrává v Kyjevě, kde přeci jen těch ruských vozidel zase tolik nebylo, jde asi jen o špatný popis situace. Tedy možná, nevím...

Nicméně je třeba si uvědomit, že ona rychlost přenosu informací nám způsobuje, že se k nám dostávají informace nepřesné (je to způsobeno rychlostí informace a nemožností novinářů informaci ověřit) a v mnoha případech i záměrné lži.

Jenže tento moment je zásadní. Balancujeme na hraně mezi svobodou slova a nesvobodou slova a zdá se mi, že jsme malinko za hranou, kdy je ještě cesty zpět.

Potírání dezinformací a odpovědnost za chyby

Otázka je zdali vůbec dezinformace potírat a kdo by to měl dělat? Máme zde dnes už celosvětovou síť Elfů, kteří se na dezinformace soustředí a upozorňují na ně, a jeden z nejznámějších webů manipulatori.cz.

Z mého pohledu jde u Elfů o netransparentní prostředí, které funguje anonymně a může za ním být v podstatě kdokoliv. V tuto chvíli jen shromažďují informace a vytváří statistiky. Spekuluje se i o tom, a upozorňuji- jde o spekulaci, že cíleně útočí (nahlašují) na konkrétní profily lidí, aby jim např. FB, nebo YT zablokoval jejich účty. Pokud to tak je, jde o velmi efektivní způsob, jak zabránit šíření dezinformací. Tato metoda má i druhou stranu mince a to, že tímto způsobem můžete zaútočit i na člověka s jiným politickým názorem a ze sítí ho odstranit. Neříkám, že se to děje, ale může dít. Může se stát, že do struktur Elfů přijde jedinec s vyhraněným politickým názorem a anonymně začne pracovat na odstranění ze sítí člověka, se kterým jen nesouhlasí, může se stát, že to bude celá skupina Elfů. Kdo potom nese za toto jednání odpovědnost? Když je prostředí anonymní?

Zmínil jsem i server manipulatori.cz, který vede šéfredaktor Jan Cemper. Pan Cemper vystupuje pod svým jménem a na svém webu upozorňuje na Hoaxy. Je to legitimní varianta na Elfy. P. Cempera buď budete, nebo nebudete číst, je to na Vás. Ale víte. o koho jde a jaký má názor.

Rozpoznávání dezinformací a většinový společenský postoj

Umíme tedy dezinformace, lži či manipulaci rozpoznat? Do jisté míry si myslím, že toto Češi v sobě mají. Mnohokrát s námi za naši historii manipulováno bylo a jak s oblibou říkám. máme v DNA zakořeněn majáček na manipulaci. Bylo to vidět především na podpoře ukrajinských uprchlíků, kdy se zvedla obrovská vlna solidarity a chuti pomoci lidem, kteří ji potřebují. Pomoc ukrajincům velmi rezonuje s nechuťí a neochotou pomáhat běžencům z Afriky, kteří dle nás nebyli zase tolik ohrožení a do Evropy se vydávali a vydávají z čistě pragmatických důvodů. Jde o většinový společenský postoj Čechů. Stejně tak, jako Maďaři mají svůj postoj k Ukrajincům. Ten postoj vychází z jejich společné historie a to, že se nám nelíbí, neznamená nic. Je to jejich věc.

V demokracii platí jedno nepsané pravidlo a to, že demokracie je také (především) osobní odpovědnost. Platí to pro ty, kteří dezinformace či lži píší, ale platí to i pro ty, kteří je konzumují, tedy čtou.

K 22.4.2022 bylo za schválení války na Ukrajině obviněno 18 lidí a přes 50 policie prověřuje. Naši ochránci před dezinformacemi nás tady několik roků straší rozdělenou společností, trolími farmami, agenty, hlupáky z venkova, co neumí rozpoznat pravdu.

Kde je ta sofistikovaná ruská propaganda, která je nejlepší na světě? 18 lidí z 10 500 000 obyvatel této země. I kdyby jich bylo 1000. Podpora Ukrajiny mezi obyvateli Česka je dle průzkumu STEMu 70%. Opravdu potřebujeme chránit před dezinformacemi? Nevím, kolik tady Rusové investovali peněz, lidí a energie do rozvrácení naší společnosti, ale tento průzkum vypovídá o tom, že to všechno vyletělo komínem.

Průzkum STEMu se ptal i na to, kdo může za válku na Ukrajině a jen 9% lidí uvedlo, že Rusko válku nevyprovokovalo.

Za těch mnoho roků intenzivní Ruské propagandy by zde mělo být veřejné mínění jiné a není. Možná je to opravdu proto, že si umíme názor udělat sami.

Filtrování informací a mazání lidí z prostoru internetu není cesta. Dnešní ulice je internet a zabránění komukoliv říkat cokoliv je cenzura, nástroj totality. Pokud někdo říká takové věci, které porušují zákony, nechť je mu znemožněno předběžným opatřením tyto informace šířit a je dle práva za své jednání potrestán. Ale v demokracii tuto agendu nenesou a nesmí nést soukromé subjekty.

Autor: David Hromas

Zdroj: https://davidhromas.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=786540

-------------------------------------

Poznámka CFP!

A zde si můžete otevřít "zablokované" weby:

www.czechfreepress.info

https://www.facebook.com/czechfreepress

vk.com/czechfreepress

Video kanál CFP! na RUMBLE: https://rumble.com/c/c-834697

----------------------------------------

www.zvedavec.news

----------------------------------------

www.protiproud.info

----------------------------------------

www.aeronet.news

----------------------------------------

www.infovojna.bz

-----------------------------------------

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Kluk 2022-04-26 13:42
Mám svoji hlavu a dokážu se balastem probírat bez pomoci fašounských metod které zavedla tato pseudovláda a jejich přisluhovači z CZ.NIC a ředitel (ušoplesk Benedikt Vangeli) z Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Nakopat je do pr.ele a hezky pěkně je soudit!
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře