Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Východisko z finanční krize? Virtuální měna BITCOIN!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • 018-Bitcoin
Vkládat důvěru do bank a jiných finančních institucí v době globální finanční krize ztrácí smysl. Veškeré státní instituce jsou pod vlivem politických představitelů a s našimi penězi můžou nakládat po svém. Tomuto nebezpečí se v současné době nelze vyhnout. Jedinou možností je přejít do decentralizované finanční sítě.

Banky stranou

Bitcoin (BTC) je virtuální měnový systém, který na rozdíl od ostatních soudobých měn není pod dozorem žádné centrální autority. Svůj účet díky němu můžete spravovat sami na svém počítači. Nepotřebujete žádného prostředníka a finanční transakce probíhají bez poplatků. Tak nad vámi banky postupně ztratí svou moc.

Autor BTC, který vystupuje pod pseudonymem Satoši Nakamota, tuto měnu vytvořil v roce 2009 právě proto, že už nechtěl akceptovat stále se zvyšující nedůvěryhodnost již zmíněných centrálních institucí (např. ČNB pro naši měnu, FED pro dolar ).

Na popularitě a zájmu ze strany světových ekonomů bitcoin získal v červnu roku 2011, kdy jeho hodnota díky vzrůstajícímu počtu obchodů provedených prostřednictvím této měny vystoupala na 9 dolarů.

Anonymita a decentralizace

„Banky nás brzdí, protože používají technologie ze sedmdesátých let minulého století. Jenže bankovní průmysl v příštích deseti až patnácti letech zkolabuje stejně, jako se dnes hroutí nahrávací průmysl," říká Rick Falkvinge, zakladatel Švédské pirátské strany, kterého magazín Foreign Policy zařadil ke stovce nejvlivnějších myslitelů roku 2011.

Bitcoin funguje na základě peer to peer technologie, to znamená, že jednotliví uživatelé spolu komunikují přímo a nestojí mezi nimi žádný zprostředkovatel. Měna je tím pádem, jak již bylo naznačeno výše, decentralizovaná, ale také naprosto anonymní.

Právě anonymita je další velkou výhodou bitcoinu. Vytváří se díky ní protipól ke kreditním kartám, jejichž sledovatelnost a zneužitelnost je nám notoricky známá. Když platíte prostřednictvím BTC, jen velmi těžko se někdo dostane k vašim osobním údajům. Platba probíhá pouze na základě unikátní vygenerované adresy.

Minimální polatky, rychlost, směnitelnost

Při platbě bitcoiny se navíc oprostíte od transakčních poplatků, ty jsou téměř nulové a tak je BTC vhodný i k zasílání částek v řádech haléřů. V současné době lze BTC vyměnit za americké dolary a eura. Transakce bývá běžně zpracována do několika minut, maximálně hodin, ať jste kdekoliv na světě.

Jak bitcoiny získat

Existují místa, kde si je lze koupit za "normální peníze". Pokud podnikáte, můžete je přijímat jako jednu z možností platby. A nebo si je sami vytěžte! Těžba probíhá tak, že se připojíte do sítě Bitcoin a necháte běžet aplikaci, která bude provádět složité matematické výpočty. Výpočetní výkon pak určuje váš zisk a hodnotu měny. Čím výkonnější počítač, tím více bitcoinů... Těžit můžete také společně s dalšími uživateli, takže se pravděpodobnost zisku bitcoinů mnohonásobně zvýší. Těžařských skupin na internetu najdete celou řadu: http://mining.bitcoin.cz/.

Video:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10316155327-horizont-ct24/211411058050022-horizont-ct24/obsah/159673-bitcoin-na-vzestupu/

ZDROJE:

http://bitcoinme.com/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

http://en.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

http://www.abclinuxu.cz/clanky/decentralizovana-kryptomena-bitcoin

http://www.bitcoin.cz/

http://bitcash.cz/

http://bitcoin.org/bitcoin.pdf

http://www.investicniweb.cz/univerzita/zajimavosti/2011/12/12/clanky/internetova-mena-kaslete-na-eura-nebo-dolary-platte-bitcoiny/

Facebook komentáře