Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Hrozba nad lidstvem ?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • rakety_USA
Z kosmodromu NASA na floridském Mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9, která má na oběžnou dráhu vynést vůbec první soukromou vesmírnou loď. Nákladní modul Dragon zamíří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), a pokud vše půjde podle plánu, po třech dnech se s ní spojí.

Úspěch mise bude znamenat překročení významného milníku. Štafetu po finančně vyčerpaných státních vesmírných programech teď mají převzít dynamičtější soukromníci a kosmonautika by se díky nim mohla po delší stagnaci opět rozhýbat.

Tolik zpráva z tisku.

Její ohlas zdaleka nevystihuje význam této skutečnosti.

Ta podle mého názoru spočívá v tom, že soukromá společnost přebírá postavení vlády v kosmickém programu. Lze předpokládat, že taková společnost bude moci, po angažování potřebných odborníků propouštěných z NASA, figurovat nejen na poli civilního kosmického výzkumu, ale bude moci nekontrolovaně připravovat i vojenské programy ohrožující globální bezpečnost. Vláda nemusí mít nad soukromými společnostmi potřebný vliv, nebo může dokonce úmyslně připouštět takové druhy vojenských aplikací, které by jako reprezentace státu nemohla v důsledku mezinárodních smluv sama ani podniknout.

Zdá se mi, že vojenskoprůmyslovému komplexu USA se otevírají nové možnosti podnikání, v němž zájmy nadnárodních globálních společností a bank získávají nové perspektivy. Moc vlády se limituje a vliv volených institucí státu se zmenšuje.

Považuji proto tuto událost za velmi hrozivou pro mír a bezpečnost světa.

Facebook komentáře

Nejčtenější