Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Do Iráku už se musí dovážet i písek

  • irak-pisek
Už roky se do okupovaného a kdysi ropného Iráku musí dovážet benzín a totéž platí i pro vodu, nyní se ale ukázalo, že do této pouštní země začali Američané dovážet i písek.

Zní to absurdně pro zemi, kde na 10 částí písku připadá jedna část vody, jedna část ropy a jedna desetina části elektřiny, ale je to tak. Jak píše New York Times, irácký pouštní písek se totiž nehodí pro stavbu pevných a mobilních obranných zdí, které se mezitím staly symbolem „svobodného" Bagdádu a táhnou se celé kilometry kolem americké ambasády, ministerstev, letiště a dalších důležitých budov.

Vhodnější písek se tak dováží na lodích ze Spojených arabských emirátů a z Kataru, což výstavbu zdí prodražuje až několikanásobně. Tím spíš, že tyto speciální zdi, které mají odolat explozím, jsou vyztuženy ocelí a je při nich třeba speciálního betonu. A irácký písek se prý nehodí ani pro výstavbu přistávacích drah nebo silnic.

Stejná podivná je i situace s vodou pro americké vojáky. Ta putuje přes pákistánský přístav Karáčí a pak stráví 17 dní na cestě do Afghánistánu. „V Iráku platíme za láhev vody 45 centů," říká náčelník zásobovacího oddělení 3. americké armády generál Phillip E. McGhee, „zatímco za tutéž láhev v Afghánistánu už dáváme 2,5 dolaru."

Podle McGheeho stojí konstrukce patnáctitunové zdi asi 3500 dolarů, nicméně její převoz do jiných oblastí země ji může prodražit až na 15 tisíc. Je proto výhodnější zeď postavit přímo na místě určení a nechat ji tam. Totéž ale platí i pro dopravní kontejnery: „V závislosti na tom, jaký přístav použijete, kontejner vás přijde na tři až 15 tisíc dolarů."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře