Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Defekty finančního systému: na vině je dolar

Světový finanční systém musí být pozměněn. S tímto prohlášením přišel na mezinárodním ekonomickém fóru v Astaně kazašský prezident Nursultan Nazarbajev.

Podle jeho mínění je svět příliš závislý na dolaru, což způsobuje většinu problémů v globální ekonomice.

  • defekty-financniho-systemu-na-vine-je-dolar
  • Defekty finančního systému: na vině je dolar

Jediná ekonomika, která má bezvýhradná dividenda z dominace americké měny je přirozeně americká. Živí ji papírové dolary. Všechny světové transakce v rámci velkých smluv jdou přes New York, připomněl Nazarbajev. Podle mínění prezidenta Kazachstánu, samotné USA by se měly zamyslet nad tímto problémem. Svět potřebuje dnes celkem jiný přístup, nynější finanční systém označil Nazarbajev za „defektní.“Zbavit ho těchto defektů není snadné, ale možné. Tomuto problému by se neměla věnovat jen osmička, ale všechny státy spolu. Otázku je třeba řešit v OSN.

Mnozí experti mluví v poslední době o tom, že zdroj problémů světové ekonomiky spočívá ve výjimečné úloze dolaru. Mluví se přirozeně také o výpočtech v jiné měně, uvádějí zejména euro, čínský juan a ruský rubl. Zatím tu ale k velkému pokroku nedošlo. A neposlední úlohu v tom hraje odpor samotných USA.

Někteří analytici mají za to, že na asijském kontinentu může být alternativou dolaru juan. Může také vzniknout nová měna, dokonce virtuální, míní ředitel skupiny společností ALOR Sergej Chestanov:

-Euro rovněž začal jako syntetický produkt, měl název ecu, neměl hmotnou podobu, nebyly žádné bankovky nebo mince, ale jen mezistátní výpočty. Možná, že ve světě vznikne nikoli jedna, ale několik podobných společných měn.

Téma nové světové měny je nikoli náhodou právě dnes zvlášť aktuální. Tento týden podepsali Rusko, Bělorusko a Kazachstán smlouvu o založení Eurasijského ekonomického svazu. Na ekonomické mapě světa se objevil nový obrovský trh, ke kterému by se přály připojit sousední státy. A v takovém svazu je přechod na jednu měnu ve vzájemných výpočtech otázkou času.

Co se týče USA, výzvy k neodkladné revizi ekonomické politiky Washingtonu se již dávno ozývají v samotné zemi. Finanční odborník Jim Sinclair, který je znám ve světě svými správnými prognózami, varoval: Rusko dokáže snadno způsobit pád ropného dolaru, požádá-li za svoji ropu a plyn nikoli dolary, ale eura nebo juany. V Evropě budou tím potěšeni, vždyť nebudou potřebovat měnové trhy. A pohřeb americké měny jako prostředku mezinárodních výpočtů přemění Ameriku s ohledem na obrovský státní dluh v reálného bankrotáře.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_05_30/Defekty-financniho-systemu-na-vine-je-dolar-7267/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře