Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dedolarizace: Čína a Rusko realizují svou obchodní výměnu už jen v národních měnách

Dedolarizace: Čína a Rusko realizují svou obchodní výměnu už v národních měnách
Americké sankce posunuly Rusko s Čínou ještě dále, než USA chtěly. Z amerického manévrování dolarem se téměř zcela vyvlekli. Ruský vicepremiér Černyšenko oznámil, že obě země realizují již 92% vzájemného obratu v národních měnách. Dolar bude ještě hrabat prstíčkem, aby se dostal na svoji někdejší level mezinárodního platidla.

Dolar bude ještě hrabat prstíčkem, aby se dostal na svoji někdejší level mezinárodního platidla. Svět začíná běžet i bez něho,  a nemá důvod se k němu vracet. Nárůst vzájemného rusko-čínského obchodu letos dosáhl 26,7% a celkový objem přesáhl v přepočtu 218 mld USD.

  • dedolarizace-cina-a-rusko-realizuji-svou-obchodni-vymenu-uz-v-narodnich-menach
  • dedolarizace-cina-a-rusko-realizuji-svou-obchodni-vymenu-uz-v-narodnich-menach

Zatímco USA naplňují válkou na Ukrajině svoji doktrínu zadržování Ruska, nezápadní svět a především protiamerický profituje ze zadržování a vyčerpávání Západu. Sankce proti Rusku by fungovaly, kdyby se Rusko nedokázalo bez nich obejít.

Jestliže se ale obešlo, poškozují nyní a v dlouhodobém horizontu západní ekonomiku, což je ovšem trestuhodný miskalkul, ze kterého se Západ jen tak nezotaví. A  v čem byla chyba? Jednoznačně v přání otci myšlenky anachronicky vidět ruskou ekonomiku jako sovětskou, a nikoli dnešní tržní s celosvětovými kontakty.

K dolaru se totiž nikdo jen tak vracet nebude, nakolik - jak prohlásil ruský ministr zahraničí Lavrov - dolar se stal instrumentem k ovlivňování a  podvracení hospodářské soutěže v mnoha regionech světa a vměšování se do vnitřních záležitostí.

No a hlavní a zásadní je to že ke kultuře dedolarizace iniciované zeměmi BRICS má zájem připojt se čím dál více zemí světa. A to už opravdu hrozí pádem dolaru z jeho trůnu. Adekvátně tomu už mnoho zemí snižuje své rezervy v dolarech a diverzifikuje je jinak.

Zdroj: https://www.islamizace.cz/Articles/2283-dedolarizace-cina-a-rusko-realizuji-svou-obchodni-vymenu-uz-v-narodnich-menach.aspx

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 FrantaH 2023-12-29 19:06
Píše se "v přepočtu". Nic nebrání si to přepočítat na rubly nebo juany. Ale je fakt, že by BRICS+ měla pracovat na vytvoření společné světové měny. Což už se nejspíš děje...
Citovat
#1 Janek z hor 2023-12-29 15:51
Nechápu... Více než 92% vzájemného obchodu v domácích měnách... a objem obchodu je v USD?! Si z nás děláte srandu?
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře