Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co nadělí Kalousek a famiglie nemocnému zaměstnanci, co Pepanovi a co Petru Kellnerovi

  • kalousek3
Opravdu už je mi velmi žinantní, až nepříjemné, psát zase znovu o Kalouskovi a jeho… hledám marně vhodný termín – úlet, vylomenina? Vše se mi zdá málo. Ostatně dosaďte si po přečtení těchto řádek sami, co chcete. Ale nebude od věci, když se do eventuálního diskusního příspěvku pokusíte, ten mně chybějící termín, dosadit.

 

Nechtěl jsem opravdu o něm psát. Nemohu ovšem jinak. Dneska se mi sešly hned tři články, související s tím, co ohledně financí plánuje pro nás do budoucna.

A když je položím vedle sebe, zdá se mi, že jsem se dokonale zbláznil. Já nebo on. On ale určitě ne. On sakra dobře ví, co dělá. Prý je rozpočtově odpovědný! A celá vláda. A šetří, aby nás nepotkal osud Řecka! A proto musí reformovat. Podívejme se jak. Všechny tři zprávy o tom, co Kalousek hodlá nadělit

a)     nemocnému zaměstnanci

b)     návštěvníku Světa ticha Pepanovi

c)     Petru Kellnerovi

jsou čerstvé. Tedy 2 dnešní, jedna měsíc stará. A opravdu dohromady jedna každá z nich složí naprosto fantaskní obraz oné rozpočtové odpovědnosti!!!

Začněme story označené písmenem

a)

tedy tím, co Kalousek s Drábkem a ostatními rozpočtově odpovědnými nadělí od nového roku nemocnému zaměstnanci tohle. Z té se dozvíte, že práce neschopní budou ještě více přezkoumáváni, jestli náhodu nemocí nešvindlují. A když prostě třeba jim nepůjde zvonek, mají prostě smůlu. Budou za podvodníky. Že ombudsman nesouhlasí s textací oné normy? Nevadí. Kdo by se s ním bavil. Jen pro pořádek dodávám,že úplně stejný problém může mít ten, kdo třeba bude mít k nemoci těžké průjmy nebo potíže s hybností a bude zrovna doma sám. Nebo prostě jen usne a zvonek ho nezbudí.Ti všichni jsou prohrávající. A nedostanou onu žebráckou podporu, které se u nás říká nemocenská, a navíc budou moci být rovnou vyhozeni z práce. Podle úprav zákoníku práce, které chystá asociál Drábek. Jistě, jsou podvodníci. Ale zajímalo by mne, kolik jich asi, při půlmilionu nezaměstnaných a opravdu mizerné výši nemocenské, tak z celku je. Ale ušetříme a jsme rozpočtově odpovědní! Budiž.

b)

Přejděme k tomu co Kalousek a spol chystá pro Pepana – ze Světa ticha.

Myslím, že někteří si vzpomenou, že jsem Pepanovi adresoval, na základě jeho přímého dotazu jeden ze svých sloupků. Byl to ten poslední, než dal tenkrát, po přestřelce, Faust dočasnou stopku.

Pro neinformované: Pepan poslal dotaz ve smyslu, co s penězi, které má momentálně na stavebním spoření, chystá se za ně stavět, ale ještě ne hned. V souběhu s bankovními turbulencemi.

Já mu tenkrát odpověděl, že podle mne ať zatím podrží to stavebko jak je, protože to je pořád, z mnoha důvodů, podle mne, nejlepší možná forma spoření. Ale nabádal jsem jej, ať bedlivě sleduje cvrkot okolo tohoto produktu… Nyní jsem narazil na tohle… A já říkám – Pepane, budíček!!

Nejlepší ministr financí známých i neznámých vesmírů, pokud toto protlačí, podle mne zadělal na docela velký průšvih. Který může skončit slušným runem na stavební spořitelny! A taky velkými problémy státní pokladny.

Chce totiž vázat všechny smlouvy, bez ohledu na to, kdy byly uzavřeny a za jakých podmínek, na účelové čerpání. Respektive státní příspěvek chce vázat na účelové použití.

Vynechám teď oblast obchodního práva, s kterou podle mne Kalousek nutně musí znovu prohrát u Ústavního soudu, pokud to před něj někdo požene. Protože dodatečně mění podmínky, za kterých smlouva platí. To je v tuto chvíli sekundární.

Je zde něco jiného. Jestli se nepletu, je asi 85% z celkového počtu smluv o stavebním spoření tzv. odmaturovaných. Jsou to smlouvy, které fungují de facto jako  Navíc insideři vědí, že za určitých podmínek se k penězům lze dostat už také za deset dnů…

Z toho vyplývá moje následující úvaha:

Průšvih velkého rozměru na cestě, když Kalouska nikdo včas nezastaví. Protože jestliže 85% lidí může vybrat velmi rychle své peníze před platností omezení, pak to nepochybně také udělá! Nebudou čekat, až jim Kalousek sebere státní podpory a bude dělat ještě nějaké další ofuky.

Výsledkem bude klasický run na banku. Vklady jsou na krátkých splatnostech. Proti nim stojí úvěry dlouhodobé. Třeba až na dvacet let! Stavební spořitelny sice mají řádově třetinovou rezervu oproti úvěrům, ale to nebude stačit! Pokud z dnešních tzv. 5ti přátelských klientů už jen dva požádají o výplatu kvůli příspěvku (a mohou to udělat hned víc než 4!!), pak se systém zhroutí!

Jistě stavební spořitelny mohou jít pro finance na mezibankovní trh. Ale to jim nepomůže. Protože úrok, za který si budou půjčovat od jiných bank, bude s největší pravděpodobností větší, než ten, který smluvně inkasují od klienta!! Za 4 % p.a. si zkrátka na dvacet let nepůjčí!

Nehledě na to, že další, kteří ještě dnes nemají nárok na úvěr, ale za rok a půl už ano, se o něj přihlásí, se smluvně potvrzeným nárokem za sazbu nižší než interbankovní!

Nejen to, Kalousek je podle mne naprosto mimo a ve své snaze, pomstít se za každou cenu, stavebním spořitelnám a jejich zákazníkům riskuje i problém státní pokladny. Stavební spořitelny drží svou volnou hotovost zejména ve státních obligacích a pokladničních poukázkách. Mají v nich několik stovek miliard korun. Jestliže lidé v příštím roce, aby eliminovali Kalouskův šílený nápad, začnou vybírat svoje peníze, budou muset stavební spořky všechny ty papíry hodit jednorázově na trh. Co to asi tak udělá s trhem českých dluhopisů je zřejmé nejspíš i naší Betyně. A to, jak známo, je němá tvář! Ale nikoli nejlepšímu financministrovi a jeho poraděnkům.

A to není všem špatným zprávám pro příznivce stavebního spoření konec.

Vláda prý v zákoně rozšíří možnost poskytování produktu na všechny universální banky! O božíčku jaké štěstí – chce se mi zavolat!

Prý kvůli rozšíření konkurence!

Osobně soudím, že když nikomu nevadí tři mobilní operátoři, kartel de facto tří hlavních hráčů na trhu benzinových pump, to, že Heger chce redukovat dnešních asi 7 či 8 zdravotních pojišťoven na podstatně méně, není zase 5 současných stavebních spořitelen zas až tak málo. Ale budiž, věřme jednou Kalouskovi, že to myslí s občanem dobře. Ať si vybere z více nabídek!

Jenže za sebe říkám, zdrhnu z toho produktu tak rychle jak to jen půjde, kvůli onomu možnému runu na současné stavební spořitelny a rozhodně NEPŮJDU pro případnou novou smlouvu k nějakému novému poskytovateli z řad univerzálních bank! Leda, že bych praštěný pavlačí! Proč?

Z toho prostého důvodu, který je v onom odkazu také uveden – cituji:

--------------------------------------------------------------------------------

V případě poskytování stavebního spoření univerzální bankou přitom banka nebude podle návrhu limitována ve způsobu využití těchto peněz. Banky s nimi budou moci nakládat stejně jako s jinými primárními vklady.

Banky, na rozdíl od stávajících spořitelen, totiž nebudou přísně vázány tím, na co peníze stavebních střádalů mohou použít! Nýbrž budou smět s nimi nakládat jako s každým jiným vkladem. Tedy dle své libosti a momentální potřeby.

Tím padá podle mne jedna z největších výhod stavebního spoření – bezpečnost vkladů! Tu pokládám u nynějších stavebek za excelentní! Já vím, rejpal mi může namítnout – vo co de? Vždyť je pojištění vkladů… No ano, je… barák má každý z nás také pojištěný. Ale je radši, když to nemusí využít. Sdílím sice názor ČNB ohledně momentální bezpečnosti tuzemských bank, ale umím si snadno představit scénář, kdy se všechno rychle změní. Totiž pád dlužníků PIGS v eurozoně. Pak zahraniční matky českých bank budou potřebovat každý eurocent na zamáznutí obrovských ztrát a nekompromisně vysají své české dcerky a ČNB bude sice protestovat, ale to bude asi tak všechno, co s tím nadělá.

Ostatně, v komunitě se šušká nejméně o dvou pěkných kouscích v tomto směru v minulé finanční krizi. A nikdo ani nevrknul. A zkuste si někde sehnat, kolik peněz je v onom garančním fondu a porovnat s výší primárních vkladů u kterékoli ze tří největších místních bank!

Vše je dohledatelné na síti. A budete mít jasno, jak v případě pádu velké české banky asi budete obsloužení z onoho fondu…

Zkrátka Pepane – budíček! Ale to už jsem psal. Jestli chceš vbrzku stavět, pak radím použít jednu ze dvou následujících taktik.

Hra na jistotu:

Jakmile tu šílenost pustí parlament do druhého čtení – vybrat! A pokud ještě není čas na realizaci, koupit ten materiál nebo to dát zkrátka do banky, kde dávají na krátké vklady nejvyšší úrok.

Pro zdravě riskující:

Nevypovídat letos. Hned druhého ledna poslat na účet u stavební spořky celý roční obnos, zajišťující maximální státní příspěvek a dejme tomu 4. či 5. ledna dát výpověď.

Pokud tak učiníte, budete mezi prvními na výplatu vašeho stavebního spoření… až si lidí uvědomí, co jim famiglia pod Kalouskovým vedením nachystala, respektive až si to uvědomí strážní ratlíci ze sdělovadel a rozpoutají vášně náhle objevenou negativní senzací!

Nicméně – budete mít nárok na plnou výši státního příspěvku za rok 2012. Protože jste poslali v tom roce svůj příspěvek dle smlouvy. Soudím, že to rozpočtově zodpovědný ministr ocení. A člověk bude mít drobnou malou radost.

Tak Jobovy zvěsti bychom měli za sebou. Je čas se také zmínit o zřídkavém případu, kdy minstr financí, co se někomu zlovolnému teď může jevit jako úplný šílenec, křížený s pouličním lapkou, provede něco, co někomu opravdu, bez jakékoli ironie, prospěje. A dodejme – dokonce hodně. Takže se podívejme

c)

co Kalousek nadělí Petru Kellnerovi.

No, tak to nalezneme zde… prosím, před rozkliknutím odkazu se pohodlně posadit, zhluboka nadýchnout, mít z dosahu veškeré předměty, kterými se dá házet, či jinak ublížit! A myslet na něco pěkného.

Neboť se dočtete, že vláda se právě shodla na tom, že se připraví o část daňových výnosů.

Prý devět miliard!! Dovoluji si o tomto čísle důvodně pochybovat. Vidím ho nejméně na úrovni 20 miliard, ale budiž. Opět jednou převezmu Kalouskovu cifru.

Devět miliard!

Vzpomínáte si ještě na cirkus ohledně stavebního spoření? Kdy hrozily škody nedozírného rozsahu. Pokud by nebyla legislativní nouze? A ten ryk po rozhodnutí ÚS, jak jeho nezodpovědný rozsudek zamával s rozpočtem?

Sděluji, že tehdy šlo o částku 3,75 miliardy korun, Jak jsem ochoten kdykoli doložit výpočtem. O výši té nedozírné škody, kdyby nebyla zneužita legislativní nouze. Ale jestliže si to už nepamatujete, nic, ale vůbec nic se neděje. Stačí vzpomenout na minulé dny, kdy tentýž Kalousek mocně hlásal s Nečasem jako nezbytně nutné okamžité (k Novému roku) zvednutí DPH na 19%. Kvůli hrozícímu našemu vlastnímu Řecku. Ostatně – popsal jsem to ve sloupku Když premiér (opakovaně) lže!

Teď lžou znovu.

Buď nám tedy hrozí ihned osud Řecka nebo ne. Když ano a musí se zvednout cena léků a vody, plínek, Sunaru, knih, zdravotnických pomůcek, rušit slevy v dopravě pro seniory a školní mládež, porodné omezovat jen na jedno dítě úplně chudých rodičů, pak nechápu, jak je možné plánovat vypuštění z rozpočtu jen tak 9 miliard. Téměř polovinu částky, co mělo přinést skok DPH na 19%!!!

Nebo Řecko nehrozí a máme co do činění s další mnohamiliardovým transferem od 90% národa k nejbohatším procentům deseti. Těch 9 miliard totiž půjde k těm, kteří dnes na dividendách a výnosech už inkasují 60 miliard korun! Dodávám, nejméně 60 miliard. Protože to číslo považuji za pustý kec. Když do zahraničí od nás na dividendách odteklo skoro dvakrát tolik. Nevěřím, že domácí sektor inkasuje jen 1/3 zisků. Takže ve výsledku je potřeba těm, co už dnes mají nejméně těch 60 miliard – přidat…

Nepochybuji, že Petr Kellner je spokojen. Já, konec konců, také. Nicméně jsem velmi znechucen. Tohle je už opravdu neskutečně drzé okradení drtivé většiny národa.

A velmi se směji vedlejšímu očekávanému efektu ministerskými poskoky – prý přestane praxe, kterou jsem tu ve svých sloupcích opakovaně popisoval. Jak majitelé firem vyvádí dnes své zisky za 15% zdaněním přes platy.

Humorné.

Carlosi, věřím, že se tomu řehtáš stejně jako já. Ano, vejvar už zdaleka nebude takový, jako byl. Ale i 4% daňové úspory jsou velmi milé. Protože 15% je zkrátka méně než těch 19% z firemní daně.

A ono kvazizabránění přes souhrn mezd? Tak to už jsi snad, Carlosi, pro klienty zmáknul, ne?

Nijak mne nepřekvapuje, že na mediální scéně je klid. Že nikdo nic z toho nekomentuje.

Majitelé medií patří k těm zvýhodněným.

Nežijeme ve veselém čase a státě?

A hlavně – není na čase, abychom konečně my nadělili něco Kalouskovi?

xxx

DOŠLO PO UZÁVĚRCE

Dodatek o tom, jak mne smích rychle přešel a vám dokonale zkazím den. Vlastně dodatky dva.

Po dopsání toho, co jste doposud dnes četli, jsem byl nucen zvednout své tílko a absolvovat procházku. Opět se potvrdilo, že když člověk chodí, tak přemýšlí. No a já se propřemýšlel ke zjištění, že je nutné napsat dva dodatky, a podotýkám, že mne rychle přešel smích, který jsem naznačil v předchozím textu. A vám určitě zkazím celý den, pokud se tak již nestalo. Věřte, že teď bude hůř!

Oba mají co do činění s bodem c) co Kalousek nadělil Petru Kellnerovi

Dodatek první občané první a druhé kategorie

Ano, dárek Petru Kellnerovi a všem, kterým se dostane přízně neplacení daní z dividendových a podobných výnosů znamená vlastně potvrzení o jejich příslušnosti k privilegované skupině obyvatel této země. Nevěříte?

Inu, snadno pochopíte. Dejme tomu, že máte babičku, která má nějakých 15- 20 tisíc korun ve Spořitelně. Na pohřeb… a kdyby potřebovala nové zuby či něco podobného. Částka není rozhodující. Ty peníze má na termínovaném vkladu. A dostává z nich mizerný úrok. Ten úrokový výnos, přežeňme, „skvělá“ 2% p.a. je dnes zdaněn 15%. Z úrokového výnosu! Stejnou daní a stejnou sazbou jako výnos z dividend.

Až koalice proválcuje parlamentem tenhle paskvil, bude všechno jinak. Vaše babička bude ze svých hubených 2% i nadále platit 15% srážkové daně z úrokového výnosu; ovšem držitel akcií té Spořitelny, kde ona má své peníze, v okamžiku platnosti paskvilu už ze svého dividendového výnosu nezaplatí NIC!

Zkrátka klient banky bude platit daň ze svých peněz – investic… resp. jejich výnosu. Majitel banky z výnosu svých peněz – investic – nezaplatí nic! Rovnost před zákonem? Ale kdepak!

Máme tu ty, co daň ze své investice už platit nemusí; ale babičky z Horní Dolní, malé děti, kterým rodiče spoří na knížku, mladí manželé, kteří na stavební spoření šetří na svůj první byt, lidé šetřící na stáří, tak ti/my všichni dál zdaněni budeme. Petr Kellner, který letos v ČR otevře pro tyhle malé šetřílky banku, ten danit nebude. Tedy až mu ta banka začne generovat zisk.

Mimochodem vzkaz pro Pepana: Pepane, už letos nám všem, stavebním spořičům, Kalousek zdanil úrokový výnos z vkladů. Protože je třeba šetřit!

Dodatek druhý: návrh toho zákona snad psal sabotér!

Jinak si ho totiž neumím vysvětlit. Když jsem domyslel souvislosti! Je to dokonalý atentát na státní rozpočet. A nejde o nějakých drobných 9 nebo kolik miliard! Ale o podstatně víc. O kolaps financí.

Neb vám ozřejmím, co bych při platnosti zákona udělal se svou firmou, kdybych ji měl.

Je to nahrubo. Dám základní myšlenku, bez popisu detailů. Nehodlám Carlosovi věnovat celé knot how. Ale on na ty detaily přijde.

Zopakujme znovu hlavní premisu toho zákonného zmetku – Z DIVIDENDOVÝCh a podobných výnosů se nebude platit daň!

Takže mít firmu, pokud by už nebyla družstvem nebo akciovkou, rozhodně ji na jednu z těchto forem převedu. Jestli zákon bude takový, jak píše výše uvedený odkaz!

Dále – dám dohromady všechny zaměstnance a suše jim sdělím, že mají na výběr – buď podepíší novou pracovní smlouvu, kde jim garantuji o deset procent vyšší plat hrubý a asi tak 20% nárůst čistého platu (nemám to přesně spočítáno) nebo se s nimi rozloučím.

A jakže vypadá ta nová smlouva? Na první pohled tak, že jsem se úplně zbláznil. Protože bude hovořit o tom, že budou všichni dělat za minimální mzdu. Ale vedle toho ještě že dostanou podíl na zisku. Nastane vzbouření na vsi… které rychle uklidním. Protože dodám následující:

Vážení… ano, za minimální mzdu. Ale každému z vás bude vždy za 1 č/kus prodán určitý počet prioritních akcií naší společnosti. A na tyhle prioritní akcie vám budu doplácet každý měsíc rozdíl mezi minimálkou a vaším současným platem! Plus oněch deset procent! Vždy jako zálohu na výplatu dividendy ze zisku! Ty akcie samozřejmě nebudou kmenové, ale prioritní. S kterými není spojen výkon akcionářských práv, ale jen nárok na dividendu! Samozřejmě, že prodej těchto akcií zaměstnanci bude podmíněn smluvně povinností je opět za stejnou cenu prodat při odchodu z firmy majiteli.

Zaměstnanec, pokud umí počítat, to musí vzít. Jestliže zaměstnavatel dodrží, co slíbil. Tedy vyplatí onu minimální mzdu, plus zálohu na dividendu ve výší doplatku do měsíční čisté mzdy plus oněch 10%. Předně ušetří na sociálním a zdravotním. A to mocně – superhrubá z minimální mzdy je opravdu něco jiného než z celkového platu. Z dividendy se neplatí. Takže odvody minimální.

A daň, ta normální daň z příjmu? Tak ta bude NEGATIVNÍ! Stát bude zaměstnanci ještě DOPLÁCET!

Stát ostrouhá!

A zaměstnavatel? Tak ten vydělá dramaticky více! On bude také platit zdravotní a sociální jen z minimální mzdy. Ale ušetří celých 35 % z rozdílu mezi původní a minimální mzdou!!!

Švarc systém je proti tomuhle dětská hra na slepou bábu. Velké obchodní nebo průmyslové korporace na Švarc kvůli svému jménu jít nemohly. Tohle ale aplikovat mohou. S odůvodněním, že to je dokonale motivační.

Protože management bude moci každému v roce, když sezná, podle jeho názoru, že je výkonný, prodat další prioritní akcie!!

Že to spolehlivě položí státní rozpočet, důchodový účet i zdravotní pojištění? Protože to všechno stojí a padá s tím, co vyrazí z fyzických osob zaměstnanců? To evidentně ty, kdo připravovali tuhle zákonnou zrůdnost, naprosto nezajímá!

Sděluji pouze hlavní premisu toho,co bych udělal jako majitel firmy. Bez nutných detailů, aby to dokonale fungovalo a nikde nenarazilo. Proto předem odmítám diskusi o detailech. Nemám sebemenší důvod zadarmo pomáhat těm, kteří by profitovali z tohoto nápadu. Ať už jako poradci či jako majitelé firem. Ale domyslet to v každém případě umím…

Nemohu si pomoci: ten zákon opravdu musel navrhnout šílenec nebo někdo, kdo chce rozvrátit stát!

Přeji nám všem pěkný den…

Zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře