Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dnešní mládež by měla respektovat starší generaci

V současné době narůstá počet starších lidí, což nám dává jedinečnou příležitost povzbudit děti, aby měly pozitivní vztah k lidem starší generace. Přestože budování dialogu mezi těmito dvěma skupinami je veřejností nejednou vnímáno jako velká překážka, tak existuje mnoho způsobů, jak podpořit pozitivní budování pouta mezi mladší a starší generací. Je třeba zdůraznit, že výhody plynoucí z mezigeneračního vztahu jsou převeliké, a to obzvláště v dnešní hektické době, kdy se každý honí za mamonem. Mnohokrát jsme již slyšeli, že kde není úcta vůči starým, není ani budoucnost pro mladé, a že úcta k seniorům je znakem vyspělé společnosti.

Dětičky se leckdy starších lidí obávají, a to obzvláště v případě, že s nimi netráví mnoho času a nejsou tak na ně zvyklí. Starší vzhled a hlas seniorů může působit děsivě a je i tímto způsobem mnohdy líčen v televizních pořadech nebo filmech. Pokud děcko ve svém okolí nemá prarodiče, tak je podstatné to, aby se mu vytvářela příjemná spojení týkající se trávení času se seniory, což může pomoci zmírnit onen falešný dojem strachu a nahradit ho pocity štěstí a očekávání dalších společně strávených chvilek.

  • dnesni-mladez-by-mela-respektovat-starsi-generaci

 

Nejsou to ovšem pouze děti, kdo z mezigeneračního vztahu může výrazně těžit. Když caparti zjistí, že mohou starším lidem pomoci, tak se mezi nimi vytvoří důvěra a podpoří se vzájemný respekt a uznání. Moderní technologie dnes dává dítěti schopnosti učit starší osoby, jak pracovat na počítači, a starší dospělý člověk může na oplátku naučit malého rošťáka, jak hrát různé hry, které byly populární v době jeho mládí. Není to úžasné?

Podpora mezigeneračního vztahu ale zahrnuje mnohem více než to, že se potomek naučí respektovat a ocenit starší lidi. Především dítěti ukáže to, jak je svět rozmanitý, a rozšíří jeho obzory takovým způsobem, jakým to nedokáže žádná jiná forma vztahu. Takže nejen děti, ale i my všichni, mějme úctu k seniorům, protože jednou také zestárneme a pak to teprve doceníme.

Ing. Pavel JANEČEK, kandidát do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje

 
 
 
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře