Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Americký konvoj projede přes ČR. Škoda, že se toho nedožil Václav Havel.

Hodnocení uživatelů:  / 22
NejhoršíNejlepší 

Škoda, že se toho nedožil Václav Havel…

Americká armáda vyšle obrněný konvoj. Na tom by nebylo nic až tak podivného, kdyby onen konvoj neměl projet Českou republikou. Má se jednat o jakousi exhibici spojenců NATO proti ruské anexi Krymu a separatistům na východě Ukrajiny. Nemyslím si, že je v současné době nezbytné realizovat takové ostudné divadlo demonstrující sílu. Peníze by se daly přeci využít, v dnešní krizí zmítané době, i lépe než na cirkus. Ačkoliv na druhou stranu, kolona jede směrem od Lotyšska do Německa, tak ono to s trochou nadsázky vypadá spíše jako nacvičování ústupu.

  • americky-konvoj-projede-pres-cr-skoda-ze-se-toho-nedozil-vaclav-havel

 

V duchu si často říkám, že je nesmírná škoda, že se této události nedožil Václav Havel. Ten nám vždy sliboval, že se nikdy nestaneme členy žádného vojenského paktu. Je zcela evidentní, že neumíme být sami sebou. Po více než pětadvaceti letech rozkrádání republiky, pod líbivými slovy demokracie, ustavičně podlézáme USA.

Americký konvoj projede Náchodem

Českou republikou projede bezmála 120 vozidel a 520 amerických vojáků. Urazí dohromady 1800 kilometrů napříč šesti zeměmi střední a východní Evropy. Má se jednat o exhibici spojenců NATO »proti ruské anexi Krymu a separatistům na východě Ukrajiny«. Tato kolona projede i Náchodem, který právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Na začátek je třeba zdůraznit, že veškeré výzvy k neposlušnosti a eventuální útoky na tyto vojenské cíle by mohly být klasifikovány jako úsilí narušit obranu země. Nárok na svobodu slova je omezen zákonem nejvyšší právní síly, Ústavou, čl. 9, odst. 3, na jehož základě »Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu«.

Obdobných mimořádných událostí však bylo v minulosti na Náchodsku několik. Kdo je pamětník, tak si je rozhodně vybaví. To já jsem musel nakouknout do místního archivu. Tak třeba v roce 1975 putoval přes Náchod dlouhý konvoj amerických penzistů ve velkých karavanech do Moskvy. O tři roky dříve se přemisťoval kabinový modul kosmického programu Apollo 10 do Polska. V roce 1964 nás poctil svou návštěvou americký kovbojský vůz rodiny Gillisových, tažený koňmi na cestě z Ameriky.

Pokud jde však o konvoj amerických vojáků přes území ČR, jde o zcela něco jiného. Proto osobně protestuji proti tomuto provokativnímu průjezdu. Plně podporuji občany ve svém úsilí blokovat hraniční přechody či v organizaci jiné formy demonstrace. A to hlavně proto, aby cizí vojska pochopila, že zde nejsou vítána. Je nutné respektovat to, že Česká republika je svrchovaný suverénní stát, a to se často bohužel neděje.

Facebook komentáře