Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Znemožní ministr Arce svého šéfa?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • falkon-vnitrek
To, co se roky nedaří Rubenu Costasovi, vládnoucímu provincii Santa Cruz, totiž přinejmenším znemožnit bolivijského prezidenta Evo Moralese Aymu se v těchto hodinách a dnech daří ministru financí Bolívie, Luísi Arcemu.

Ministr Arce totiž ohlásil, že „v nejbližší době" zakoupí bolivijský stát pro svého prezidenta a jeho věrné nový letoun. Ministr Arce dokonce uvedl, že nepůjde o zcela nový letoun (je pravda, že je již v provozu) a jeho pořízení srovnal s koupí terénní Toyoty. Je prý zcela odlišné, když platíte zálohu v autosalonu a vybavení máte podle přání, nebo když kupujete vůz z druhé ruky, tedy už ojetý. Ten druhý případ je prý levnější.

Evo Morales se (možná inspirován Brazilci) zhlédl ve francouzském letounu firmy Dassault, Falconu 900 EX. Letoun o vzletové hmotnosti 21 tun je pro šest pasažérů a posádku, má dolet 4.550 námořních mil s deseti tunami paliva, a pohání ho tři proudové motory Honeywell TFE 31-60. Disponuje systémem EASy, který pilotům usnadňuje práci (zato musí být výborně zaškoleni). Luís Arce vybral tento letoun ke koupi také proto, že nemá problém se vzlety a přistáními v nadmořské výšce nad 4.000 metrů nad mořem (El Alto International Airport v La Pazu) a i na krátkých ranvejích, neboli VPD.

Co Arce neřekl, je, že stroj stojí 38,7 milionu dolarů, a zatím ho „olétal" velmi střídmě pouze miliardář John Magnier, který je politikem v irském Senátu (za okrsek v hrabství Tipperary), ale jinak se zabývá chovem plnokrevníků, s nimiž čile obchoduje i závodí (je důvěrný přítel šajcha Maktúma, vládce Spojených arabských emirátů).

John Magnier si stroj objednal k jinému Falconu, protože ho potřeboval pro operativní jednání v Británii. Magnier totiž vlastní přibližně třicet procent akcií klubu Manchester United. A Morales byl oslněn tím, že vlastně bude sedávat tam, kde před ním seděly hvězdy britské kopané. Morales sám je náruživý fotbalista, a tak se cizí státníci třeba potěší pohledem na jeho urostlou postavu v národním dresu s číslem 10, vystupující z vládního letounu. Třeba.

Protože co ministr Arce nevěděl, je to, že v posledním roce neprovázejí „prezidentské" nákupy letounů štěstí. Kupříkladu Marc Ravalomanana, prezident Malgašské republiky ležící na ostrově Madagaskar, byl svržen ihned poté, co se na jaře loňského roku obyvatelé hlavního města Antananarive dozvěděli, že si nechal ze státních prostředků, za 60 milionů dolarů, koupit 25ti místný Boeing 737-700, pro větší efekt také „z druhé ruky", od miliardáře Roye E.Disneyho. Ten stroj používal k přepravě mezi svými Disney Worldy. Arce tak možná nevědomky spustil lavinu, na jejímž konci může Evo Morales skončit také jako figurka. Byť pravděpodobně nikoli z Disneyho kresleného světa.

 

Facebook komentáře