Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zelaya se vrátil do Hondurasu dva roky po převratu

  • zelayamanuel
"Převraty nikdy více" byla první věta, kterou Manuel Zelaya řekl, dva roky po nuceném odchodu z úřadu prezidenta země. Stovky příznivců se přišly na letiště v Tegucigalpě přivítat se svým „prezidentem".

Studenti, rolníci, dělníci a domorodí obyvatelé (indiáni) z celé země na přivítanou prezidentovi v kovbojském klobouku, jenž se vrátil z exilu, mávali vlajkami a skandovali "sjednocený lid nebude nikdy poražen". Levice mohla konečně mávat červenými vlajkami, které musela ukrývat během doby jeho nuceného exilu. Jeho návrat přivítali také bývalí ministři, diplomaté, prezidenti sousedních zemí a generální tajemník OAS José Miguel Insulza. Jeho návratem domů podmínila OAS (Organizace amerických států) vstup Hondurasu do této organizace a poskytnutí mezinárodní půjčky a pomoci. Návrat byl možný díky slibu konzervativního prezidenta Porfiria Loba Sosu, jenž slíbil, že Zelaya nebude stíhán a může vyvíjet politickou aktivitu prostřednictvím svého politického hnutí FPR (Frente Popular de Resistencia).

Zelayu 28. června 2009 skupina vojáků odvlekla uprostřed noci. Ve tři hodiny ráno Zelaya spal, když armáda přišla do jeho domu, popadla ho za paži a posadila na letadlo do Kostariky. Druhý den ráno se prezident, jenž zdvojnásobil plat chudým, objevil na tiskové konferenci v ubohém pyžamu.

Jednalo se o dovršení převratu, který nastolil období pronásledování, represe a zákazu vycházení, které trvá až do současnosti. Vojáci, podnikatelé, soudci, opozice a dokonce i jeho vlastní strana se spojili a vyhnali prezidenta, jenž se netajil sympatiemi k Chávézovi, což v této hluboce konzervativní zemi ovládané několika rodinami bylo nepřijatelné.

Až do svého svržení se Zelaya snažil o změnu ústavy, která by umožnila přeměnu Hondurasu po vzoru Venezuely, Ekvádoru a Bolívie. Referendum o změně ústavy bylo odmítnuto Kongresem a prohlášeno za nezákonné Nejvyšším soudem. Hodinu před otevřením volebních místností byl Zelaya zbaven moci. V prezidentských volbách ze dne 29. listopadu 2009 zvítězil jako opoziční kandidát za Národní stranu Hondurasu Porfirio Lobo Sosa, jenž získal 56 % hlasů. Na druhém místě skončil vládní kandidát za Liberální stranu Hondurasu Elvin Ernesto Santos Ordóñez. V červnu 2009 svržený prezident José Manuel Zelaya Rosales výsledky voleb odmítal, společně s ním výsledky voleb též neuznala Venezuela, Argentina a Brazílie.

Zelaya po návratu do země poděkoval prezidentům Venezuely a Kolumbie, kteří usnadnili jeho návrat. Zelaya bude vést své politické hnutí až k volbám roku 2013.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře