Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Uruguay no votó ni vetó

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • nestor-kirchner
Aneb, Uruguay nepodpoří ale ani nevystoupí proti kandidatuře Nestora Kirchnera na funkci generálního tajemníka UNASURu.

To je výsledek dvouleté práce ministra zahraničních věcí Argentiny Jorge Taiany ve prospěch své velitelky (nikoli svého lidu) prezidentky Cristiny Fernandez de Kirchner. Jestliže za Tabaré Vázqueze (ještě v létě byl prezidentem Uruguaje) bylo jasné uruguajské „ne", starý revolucionář a bijec José „Pepe" Mujica se rozpustil po prvním botoxovém polibku argentinské prezidentky.

CFK musela slíbit, že povstalci z Entre Ríos, blokující hranici kvůli papírně, tak budou činit pouze doma, v argentinské Mezopotámii (Entre Ríos je fakticky na ostrově), přidala, že bolivijský plyn pro Uruguay pustí argentinskou potrubní soustavou, i to, že kanál Martín García, který už měl být dávno vyhloubený z ústí Laplatského do měst Rosaria a Santa Fé, což by usnadnilo dopravu i argentinským vývozcům, bude sloužit oběma zemím. Zatím neslouží, neboť investice v řádu desítek milionů dolarů není ufinancovatelná, na rozdíl od stamilionového všimného v téže měně, pro již zmíněného budoucího generálního tajemníka UNASURu příkladmo z obchodů venezuelsko-argentinských.

Málokterý uruguayský intelektuál (UNASUR sídlí v Montevideu) má asi jiný názor než já: pokud Kirchner ve své děravé kapse nenašel deset milionů dolarů na splavnění celého toku řeky Paraná - leckde totiž jde jen o značení bójemi, je to asi tím, že dolary mizí v jeho jiné černé díře. A proti těmto „přesouvacím" kouzlům existuje zařízení v ústí La Platy, leč v uruguayských vodách: právě ostrov Martin García, kde je ústí onoho kanálu. Na něm Španělé vybudovali v polovině 18. století pevnost, kde byli vězněni ti, kteří svým nedůstojným chováním (vulgárním křikem) snižovali vážnost cabildo, městské rady a svůj vlastní statut caballeros, rytířů. V minulém století minipevností sui generis prošli pánové Hipólito Yrigoyen, Juan Domingo Perón i Arturo Frondizi.

Argentinská veřejnost si ale bude muset počkat na výsledky vyšetřování prokuratury i eventuálně soudu. Jen Nestor Kirchner nemusí čekat na nic: jeho dvouleté generální sekretářství posvěcené dvanácti zeměmi sdružení „za vodou", v Montevideu začíná, a kdož ví, zda zůstane jen u prvního dvouletého termínu. Ostatně příklady táhnou -- Chávez chce být prezidentem Venezuely do roku 2030.

 

Facebook komentáře